|
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ٧ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 21, 2021
کد خبر: 743742
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ - ۲۲:۵۵
در عربستان سعودی؛
بازداشت زنی که بدون حجاب در توییتر ظاهر شد؛ ببینید
زنی که عکس بدون حجابش را در شبکه توئیتر منتشر کرده بود بازداشت کرد.
زن   بازداشت زنی که بدون حجاب در توییتر ظاهر شد؛ ببینید
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از گاردین، پلیس عربستان سعودی زنی که عکس بدون حجابش را در شبکه توئیتر منتشر کرده بود بازداشت کرد.

 

این زن که نام او ملک الشهری اعلام شده ماه گذشته عکسی از خودش در بیرون از خانه و بدون به تن داشتن عبای بلند و مقعنه که شیوه مرسوم حجاب در عربستان سعودی است روی شبکه توئیتر منتشر کرد. او در این عکس یک کت بلند و پیراهن رنگی به تن دارد و در پیامش نوشته بود بدون پوشیدن عبا و حجاب بیرون رفته است.

 

پیام او روی شبکه توئیتر اما واکنش منفی شدیدی را برانگیخت و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار اعدام او شدند. آنها هشتگی را با عنوان «ما خواستار بازداشت فرشته شورشی، الشهری هستیم» راه اندازی کردند. ملک در زبان عربی به معنای فرشته است.

 

 

به نوشته روزنامه عربی زبان الشرق چاپ ریاض، انتشارعکس ملک که درخیابان ال تحلیه درمرکز شهر ریاض گرفته شده باعث شد یک نفر به پلیس امور دینی عربستان سعودی شکایت کند و در نهایت این زن دستگیر شود.

 

یکی از سخنگویان پلیس عربستان در این باره به روزنامه الشرق گفت خانم الشهری که بیست و چند ساله است به زندان منتقل شده و او متهم است که «بدون پرده با مردان غیرفامیل» صحبت می‌کرده است.

 

این روزنامه از قول سخنگوی پلیس نوشت: «ماموران پلیس دختری را که در خیابان ال تحلیه عبا و حجاب خود را درآورده بود بازداشت کرده‌اند. او چند روز قبل انجام اين کار در خیابان را به عنوان یک چالش اعلام کرده بود.»

 

روزنامه گاردین یادآوری می‌ای که ‌کند که زنان در عربستان سعودی علاوه بر حجاب اجباری و سختگیرانه، حق رانندگی و معاشرت و ارتباط با مردانی غیر از فامیل خود را ندارند.

به گفته سخنگوی پلیس عربستان سعودی، پلیس در چارچوب وظایف خود که «نظارت بر نقض موازین اخلاق عمومی» است این دختر را بازداشت کرده است.

 

ملک الشهری پس از واکنش ش‌ید افراد به شدت محافظه کار در شبکه های اجتماعی عکس خود را برداشته و حساب شخصی‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر را تعطیل کرده بود. همزمان تعدادی از کاربران شبکه توئیتر از او حمایت کرده و حتی یکی از آنها ملک الشهری را با رزا پارکس، از فعالان جنبش حقوق مدنی آمریکا، مقایسه کرده است.

 

در ماه سپتامبر هزاران نفر از شهروندان عربستان سعودی با امضای طوماری خواستار آن شدند که قانون قیمومیت که به زنان اجاز‌ نمی‌دهد بدون اجازه قیم مرد در بسیاری از فعالیت ها و امور جاری زندگی شرکت کنند، لغو شود.

 

اواخر ماه نوامبر نيز الولید الطلال یکی از شاهزاده‌های عربستان سعودی در اقدامی سنت‌شکنانه خواستار آن شد که ممنوعیت رانندگی زنان لغو شود. او در پیامی روی شبکه توئیتر نوشت: «بحث کافی است. زمان آن فرارسیده که زنان بتوانند رانندگی کنند.»

کلیدواژه ها:
زن  |  بی حجاب  |  پلیس  |  بازداشت  |  عربستان  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top