خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ الأحد ٣٠ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 26, 2020
کد خبر: 757124
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۱/۸ - ۰۷:۰۶
چالش پلاک‌های جدید در بازار خودرو
در حالی با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، بازار خودرو کشور رنگ رونق را به چشم‌ می‌بیند که عرضه پلاک‌های 96، گپ قیمتی بین محصولات ایران‌خودرو و سایپا به‌وجود آورده است.
خودرو1 چالش پلاک‌های جدید در بازار خودرو
به این مطلب امتیاز دهید
25% 75% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، به گفته دست‌اندرکاران بازار خودرو، طی هفته جاری به‌دلیل عرضه مدل‌های پلاک 96، بازار با رونق همراه بوده است که در این بین محصولات شرکت ایران‌خودرو به‌دلیل عرضه تمامی تولیدات این شرکت با پلاک 96، افزایش قیمت را به خود دیده است. اما محصولات شرکت سایپا به‌دلیل عدم عرضه پلاک‌های 96 در بازار با کاهش قیمت مواجه شده است.آن‌گونه که به‌نظر می‌رسد، عرضه زودتر از موعد خودروها با پلاک 96 موجب شده که مشتریان خودرو انگیزه لازم برای خرید را پیدا کنند؛ بر همین اساس بازار در حال حاضر با رونق همراه است. این موضوع در حالی است که فعالان بازار از کاهش قیمت محصولات سایپا و پارس خودرو خبر می‌دهند و مهم‌ترین دلیل آن را عدم عرضه خودرو با پلاک جدید عنوان می‌کنند. عدم عرضه پلاک‌های 96 سایپا در حالی است که این شرکت دو هفته پیش از عرضه محصولات پلاک جدید خود تا 10 روز دیگر خبر داده بود. موضوعی که عدم تحقق آن یک پرسش اساسی ایجاد می‌کند؛ اینکه دلیل عدم عرضه خودروهای سایپا با پلاک 96 چیست؟ به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت شرکت سایپا 20 هزار دستگاه خودرو با شاسی سال 95 به تولید رسانده است؛ که در صورت فروش این تعداد دستگاه خودرو، محصولات 96 را عرضه خواهد کرد.

 

با این حال، رضا تقی‌زاده، معاون فروش گروه خودروسازی سایپا با اشاره به اینکه خودروهای فروش نقدی سایپا هفته آینده به بازار عرضه می‌شود، گفت: سایپا خودروهای تولیدی خود با شاسی سال جاری را به‌صورت اعتباری به فروش رسانده است و هفته آینده نیز خودروهای پلاک جدید را عرضه می‌کند. از آنجا که یکی از دلایل مهم تقاضای شکل گرفته طی دی و بهمن سال جاری به‌دلیل عرضه زودتر از موعد خودروها با پلاک جدید است؛ بنابراین خودروسازانی که خودروهای پلاک سال خود را زودتر عرضه کرده‌اند، توانسته‌اند مشتری بیشتری برای محصولات خود جذب کنند.

نوسان در بازار خودرو

به بازار برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی هفته جاری چه تغییراتی به خود دیده است. ابتدا از بازار خودروهای داخلی شروع کنیم، بازاری که افزایش قیمت‌ها در آن طی هفته جاری متوقف شد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش 200 هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند.همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو 206 مدلV8 که متاثر از عرضه مدل 96هفته پیش افزایش قیمت را تجربه کرده بود این هفته کاهش قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر 38 میلیون و 600 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از افزایش 200 هزارتومانی قیمت این خودرو در مقایسه با هفته گذشته دارد. از بازار پژو 405 اما خبر می‌رسد این محصول طی هفته جاری کاهش 200‌هزار تومانی را به خود دیده و در حال حاضر 30 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. علت کاهش قیمت این محصول عرضه زیاد آن در بازار است. دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته را در آرامش سپری کرد؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون 31 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاهداران خودرو پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رود.

 

از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 45 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی دنا با افزایش 300 هزار تومان هفته را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم که اگرچه هنوز مدل‌های 96 این خودروها به بازار عرضه نشده، با این حال برخی از آنها متاثر از ورود پلاک جدیدهای ایران‌خودرو با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. در این بین، رنو ساندرو طی این هفته کاهش یک میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر 51 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول به‌نوعی مدل‌هاچ بک تندر-90 به‌شمار می‌رود و از جمله خودروهایی است که اختلاف فاحشی میان قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آید.


برلیانس دیگر محصول پرفروش سایپا که تولید آن طی سال جاری افزایشی بوده است نیز به‌دلیل عدم عرضه پلاک 96 با کاهش 2 میلیون تومانی در بازار مواجه شده است و در حال حاضر با قیمت 52 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.اما علاوه‌بر ساندرو، پرایدها نیز این هفته را با کاهش قیمت به پایان رساندند. بر این اساس، پراید مدل 111 در حال حاضر 21 میلیون تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده کاهش 100 هزار تومانی آن در هفته جاری است. همچنین مدل 131 پراید نیز 200 هزار تومان کاهش قیمت داشته؛ بنابراین برای خرید آن باید 20 میلیون و 800 هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز با کاهش 300 هزار تومانی، این هفته 24 میلیون و 700 هزار تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از چند ماه ثبات تغییرات قیمتی را به خود ببیند.


اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد.


در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90 با نوسان قیمت طی هفته جاری مواجه شد. بر این اساس، مدل E2 تندر-90 پارس خودرو این هفته را با کاهش قیمت سپری کرد. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-90 مدل E2 قیمتی برابر با 39 میلیون و 600 هزار تومان دارد که این موضوع از کاهش 400 هزار تومانی آن حکایت می‌کند. همچنین پارس تندر نیز در هفته جاری 200 هزار تومان افزایش قیمت داشته و در حال حاضر 41 میلیون و200 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. این در شرایطی است که تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) بدون تغییر قیمت در هفته جاری، هم‌اکنون 48 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.افزایش قیمت چند خودروی وارداتی

سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم که برخی محصولات آن طی این هفته، با افزایش قیمت مواجه شدند. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، حواشی اخیر در مورد واردات خودرو سبب افزایش قیمت برخی محصولات خارجی شده است. طی چند هفته گذشته به‌دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود بر سر راه ثبت سفارش و شماره‌گذاری برخی خودروها و صد البته ممنوعیت واردات متفرقه، برخی خودروها با افزایش قیمت مواجه شده و این روند در هفته جاری نیز ادامه داشته است.بر این اساس، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با 237 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول 2 میلیون تومان دیگر در ادامه روند افزایش قیمت خود، گران شده است. این در حالی است که تویوتا در مدل RAW4 تثبیت قیمت را طی هفته جاری تجربه و در حال حاضر برای خرید آن باید همان 248 میلیون تومان را هزینه کرد. همچنین قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی در هفته جاری نکرده و در حال حاضر 147 میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. مدل معمولی (غیر هیبریدی) تویوتا پریوس نیز 115 میلیون تومان قیمت دارد.در بین دیگر خودروهای وارداتی اما کیا سراتو با قیمتی معادل 147 میلیون تومان عرضه می‌شود و اپتیما نیز 205 میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب، خودروهای موردنظر طی هفته جاری نوسان قیمت را تجربه نکرده‌اند. از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت 186 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که هیوندایی النترا یک میلیون تومان در این هفته گران شد. با این حساب، النترا در حال حاضر قیمتی برابر با 136 میلیون تومان دارد. در بین دیگر محصولات هیوندایی اما مدل سانتافه طی هفته جاری با افزایش قیمت یک میلیون تومانی مواجه شد؛ بنابراین در حال حاضر 229 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

دنیای اقتصاد

110

این اخبار را از دست ندهید:

چه گوشی هایی را باید بخریم و نخریم؟

یاری اندر کس نمی بینم، یارانه را چه شد!

درآمد باور نکردنی با دستفروشی در مترو

درآمدی پایدار و بسیار عالی با پرورش الاغ

چگونه متوجه می شویم که یارانه‌مان قطع می شود؟

توضیح بانک تجارت درباره گاوصندوق های شعبه پلاسکو

تعریف سرقفلی چیست؟

قیمت گمرکی خودروهای سوبارو ساخت ژاپن چقدر است؟ +جدول

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top