|
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٧ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 7, 2020
کد خبر: 758637
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۱۲:۰۰
روزنامه روسی:
مسکو قصد دارد دیدگاه ترامپ نسبت به ایران را تغییر دهد
به گفته سیاستمداران روس، مقامات مسکو تلاش می‌کنند تا رئیس جمهوری جدید آمریکا را در مورد عدم خروج از توافق هسته‌ای با ایران متقاعد و اهمیت همکاری با ایران برای حل مشکلات در سوریه را به وی یادآوری کنند.
پوتین و ترامپ مسکو قصد دارد دیدگاه ترامپ نسبت به ایران را تغییر دهد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، به گفته سیاستمداران روس، مقامات مسکو تلاش می‌کنند تا رئیس جمهوری جدید آمریکا را در مورد عدم خروج از توافق هسته‌ای با ایران متقاعد و اهمیت همکاری با ایران برای حل مشکلات در سوریه را به وی یادآوری کنند.

روزنامه «ایزوستیا» چنین نوشته است: مسکو تمایل دارد تا با دولت "دونالد ترامپ" به توافقی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران دست یابد. به عقیده سیاستمداران و کارشناسان، روسیه می تواند دولت جدید آمریکا را متقاعد سازد تا امضای واشنگتن زیر سند توافق هسته‌ای را همچنان حفظ کند، برای اینکه چنین کاری امکان همکاری بین واشنگتن و تهران برای حل و فصل مشکلات در منطقه خاورمیانه را فراهم می آورد. اولین امکانی که در این زمینه برای مسکو وجود دارد، در اواسط ماه فوریه در شهر بن آلمان است که قرار است وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه 8 در آنجا گردهم جمع می شوند. البته هنوز بطور دقیق معلوم نیست، چه کسی نماینده آمریکا در این نشست باشد، ولی در هر صورت شرایط برای مذاکره بین مقامات مسکو و واشنگتن مهیاست.
رئیس جمهوری جدید آمریکا بارها از توافق بین المللی در این زمینه انتقاد کرده است. ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بارها اعلام کرد که قصد دارد بطور یکجانبه از توافقنامه هسته‌ای بین المللی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران خارج شود. بعد از آن مشاور سیاسی وی توضیح داد که صحبت از خودداری کامل از این توافقنامه نیست، بلکه مفاد آن مورد تجدیدنظر قرار خواهد گرفت.

مسکو مایل نیست کسی از توافق هسته‌ای کنار رود
"آندری کلیموف" نائب رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه به «ایزوستیا» گفته است: «ایران دقیقا در مجاورت روسیه قرار دارد و قطعا دورنمای ازسرگیری بخش نظامی برنامه هسته ای ایران موجب نگرانی ما می شود. به همین دلیل ما تمایل نداریم که هیچیک از طرفین از توافقنامه هسته ای که با سختی زیاد بدست آمده است، خارج شود.»
این سناتور در عین حال تاکید کرده است که ایران یکی از بازیگران مهم در عرصه سوریه و مبارزه با تروریسم در خاورمیانه است. و اگر دونالد ترامپ بخواهد به پیشرفتی در سوریه دست یابد، باید بتواند با ایران به سازش برسد.
کلیموف با اشاره به اینکه در هر صورت موضوع برنامه هسته ای ایران احتمالا یکی از مسائل مطرح در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 8 در بن خواهد بود، گفت: «ترامپ شریک جدیدی برای روسیه است و ما باید درک کنیم که وی قصد دارد چه اقداماتی را انجام دهد. در حال حاضر این درک منطقی وجود دارد که ما می توانیم راهی برای خروج از بن بست کنونی پیدا کنیم.»

تهران در مورد خروج واشنگتن هشدار داده
به نوشته این روزنامه، مقامات تهران بطور واضح هشدار داده اند که در صورت خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران قصد دارد کلیه فعالیتهای هسته ای خود را ازسر بگیرد. طبق گفته های "علی اکبر صالحی" رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آنها سریعا شروع به کار کرده و نه تنها به مختصات قبلی خود بازخواهند گشت، بلکه از لحاظ فنی به سطح بالاتری از توسعه هسته ای دست خواهند یافت.
هنوز مشخص نیست که آیا براستی دولت جدید آمریکا امضای خود در زیر توافقنامه هسته‌ای که بیش از ده سال تلاش سخت باعث شد تا همه طرفین در خصوص آن به توافق برسند، را پس بگیرد، یا نه. البته به عقیده "دمیتری ژوراولییف" مدیرکل مرکز مسائل منطقه‌ای روسیه، چنین امکانی وجود دارد.
این کارشناس برجسته در گفتگو با «ایزوستیا» گفته است: «دونالد ترامپ از بسیاری جهات شبیه سیاستمداران تندروی قرن گذشته در آمریکاست. منطق آنها بسیار ساده بود: هر چیزی که ممکن است برای آمریکا خطرناک باشد، باید نابود شود. شاید اگر کسی به رئیس جمهوری جدید آمریکا توضیح دهد که خارج شدن از این توافقنامه چه عواقبی می تواند در پی داشته باشد، ممکن است وی متقاعد شود. بخصوص با توجه به مذاکرات تلفنی اخیر بین روسای جمهوری روسیه و آمریکا، می توان گفت که وی حاضر به شنیدن استدلالات مسکواست. البته در هر صورت این خطر وجود دارد که تا قبل از فراهم شدن شرایط برای گفتگو در این زمینه، ترامپ تصمیم خود را بگیرد.»

 

تسنیم

202

کلیدواژه ها:
ترامپ  |  سیاسی  |  پوتین  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top