|
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ الخميس ٥ شوّال ١٤٤١ Thursday, May 28, 2020
کد خبر: 773263
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۹:۴۲
مانیتورینگ جام؛
پاشنه آشیل روحانی و اصلاح‌طلبان در انتخابات96
اهم خروجی رسانه‌های برون مرزی با موضوع «ایران»، که محصول رصد گروه مانیتورینگ جام طی ساعات اخیر می‌باشد، در قالب اخبار کوتاه از منظرتان می‌گذرد.
مانیتورینگ 1527 پاشنه آشیل روحانی و اصلاح‌طلبان در انتخابات96
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اهم خروجی رسانه‌های برون مرزی با موضوع «ایران»، که محصول رصد گروه مانیتورینگ جام طی ساعات اخیر می‌باشد، در قالب اخبار کوتاه از منظرتان می‌گذرد.

 

بی‌بی‌سی: وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه زنده تلویزیونی گفت که ذخیره اورانیوم طبیعی ایران رو به اتمام بود و اگر برجام به‌دست نمی‌آمد، تأسیسات غنیسازی ایران قادر به ادامه کار نبود.
او در پاسخ به منتقدان دولت سخن می‌گفت که توافق هسته‌ای را خسارت محض [به تعبیر رهبر ایران] و دستاوردهای آن را تقریبا هیچ [به تعبیر رئیس بانک مرکزی] توصیف می‌کنند.

 

شبکه کلمه/ مهدی خزعلی: آقای روحانی فیش های نجومی را خیلی راحت و با یک نامه سرو تهش را هم آورد و مردم را خیلی راحت فریب داد؛ باید توجه جدی مردم را جلب کرد که جواب فیش های نجومی فقط یک نامه نبود بلکه شفافیت اقتصادی در سراسر کشور بود

 

امریکن‌اینترپرایز: وقت آن رسیده که از ناخرسندی ایرانی‌ها به خاطر ناتوانی مقامات این کشور در تأمین رفاه مردم استفاده شود.

مقامات امریکایی باید در رسانه ها بویژه رسانه های فارسی زبان که هدفشان مردم ایران است دلایل گسترده شدن فقر در ایران را برجسته نمایند تا مردم عصبانیت خود را به سویی که باید، متمرکز کنند.

 

امریکن‌اینترپرایز: برجام نه تنها دست‌آوردی برای دولت روحانی محسوب نمی‌شود، بلکه با نزدیک‌تر شدن به انتخابات و بی‌فایده بودن توافق هسته‌ای برای مردم عادی در ایران، اکنون به پاشنه آشیل روحانی و اصلاح‌طلبان تبدیل شده است.

 

رادیو فردا: آرایش انتخابات ۹۶ را «یکپارچگی اصلاح طلبان » و «پراکندگی اصولگرایان» تشکیل می دهد؛ با این آرایش نامزد یا نامزدهای اصولگرایان هر که باشد احتمال شکست آنان در این دور از انتخابات قویاً محتمل است.

 

رادیو فردا: در حالی که اردوگاه اصلاح طلبان بر نامزد واحد خود (روحانی) به اجماع دست یافته اند، اردوگاه اصولگرایان هنوز فهرست بلندی از نامزدها را در برابر خود دارد. 
این در حالی است که برخی از نامزدهای جمنا مثل قالیباف، جلیلی و محسن رضایی شکست خوردگان ادوار پیشین هستند ولی حاضر به کناره گیری از کاندیداتوری نیستند.

مطرح بودن نام این شکست خوردگان خود به معنای آن است که هیچ یک از آنان انعطاف و قدرت کناره گیری به نفع دیگری را ندارد (برخلاف عارف که به نفع روحانی در ۸۴ کناره گیری کرد و در این دوره نیز قویا در پشتیبانی از او درآمده است)

 

امریکن کانسروتیو: دولت ترامپ بعد از چند هفته رجز خوانی علیه ایران، اکنون به آرامی در حال کم کردن لفاظی های خود است؛ ترامپ وعده داده بود که همه گزینه ها علیه ایران روی میز است؛ اما چه کاری انجام داد؟

 

 

 زیتون/ مسعود بهنود: با وجود ۲۲ درصد رای اصلاح‌طلبان، در دل مناطق محروم، درصد حامیان اصلاح‌طلبان خیلی پایین است اما همین مناطق دورافتاده تعیین‌کننده رای هستند.

من مخالف نظریه مهندسی انتخابات از داخل بیت رهبری ایران هستم. نیازی به چنین مساله‌ای نیست.

 

المانیتور: دولت روحانی برای رفع بیکاری اقدام موثری انجام نداده و در بهبود شرایط تجاری و مبارزه با فساد هم شکست خورده است؛ بیشتر بانک‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

به طور کلی، سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی نتایج محدودی داشته و اقدامات بیشتری نیاز است تا حال و هوای بازار تغییر کند و فعالیت بخش خصوصی تسهیل شود.

 

78 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی شبکه صدای آمریکا در پاسخ به این سوال که «آیا دولت روحانی در مدیریت بحران های داخلی و خارجی، موفق بوده است» گزینه خیر را انتخاب کردند.

 

 

بی بی سی: مهترین دلایلی که باعث شده نرخ رشد جمعیت در ایران از 1.29 درصد در سال 90 به 1.24 درصد در سال 95 برسد:

*افزایش سن ازدواج. 

*افزایش میزان طلاق.

*کاهش جمعیت روستاها و افزایش قابل توجه شهر نشینی.

* اجاره نشینی یک سوم ایرانی ها؛ درحالیکه تعداد خانه های خالی در ایران 2 برابر شده است.

* بیکاری نصف نیروهای جدید کاری در ایران.

 

بی بی سی: متوسط سن ایرانی ها کمی بیشتر از 29 سال است، درحالی که این نسبت در افغانستان و پاکستان 18 و 24 سال است؛ این آمار نشان می دهد که ایران در بین کشورهای همسایه درحال پیر شدن می باشد.

 

بلومبرگ/ گریگوری گاس، استاد روابط بین الملل دانشگاه تگزاس: ترامپ برای خشنودی سعودی ها ادبیات تهدید ایران را انتخاب کرده، اما بعید است خواهان درگیری بیشتر در عراق و سوریه باشد و به خواسته عربستان برای مقابله با نفوذ ایران تن دهد.

 

233

 

 

 

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top