|
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ الأربعاء ٦ جمادى الثانية ١٤٤٢ Wednesday, January 20, 2021
کد خبر: 773438
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۱:۵۷
ماموریت حماس به «هنیه» درباره ایران
یک روزنامه لبنانی اعلام کرد به احتمال بسیار زیاد ماه آینده «اسماعیل هنیه» به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس معرفی خواهد شد و مأموریت اصلی او بازگشت روابط با محور مقاومت و ایران به حالت قبل از بحران سوریه است.
هنیه ماموریت حماس به «هنیه» درباره ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یک روزنامه لبنانی اعلام کرد به احتمال بسیار زیاد ماه آینده «اسماعیل هنیه» به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس معرفی خواهد شد و مأموریت اصلی او بازگشت روابط با محور مقاومت و ایران به حالت قبل از بحران سوریه است.

روزنامه «الاخبار» در گزارشی به آخرین تحولات مربوط به انتخابات حماس پرداخت و نوشت با آغاز سال آینده «اسماعیل هنیه » معاون ریاست دفتر سیاسی حماس به عنوان رئیس این جنبش انتخاب خواهد شد، توافق بر انتخاب وی موضوع اصلی بود و چیزی جز جزئیات لجستیک برای انتقال وی به مکان اقامت جدیدش باقی نمی‌ماند و از بارزترین وظایفش بازگشت روابط با محور مقاومت به شکل قبل خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است حماس در آستانه پایان انتخابات داخلی است، بیشتر رهبران حماس بر این اجماع کرده‌اند اسماعیل هنیه ، رئیس آینده دفتر سیاسی حماس است و احتمال می‌رود اسامی اعضای دفتر سیاسی اوایل ماه آوریل (فروردین) برگزار شود. انتخاب هنیه پس از مشورت‌های طولانی انجام شد؛ در برهه‌ای این صحبت بود که پُست یاد شده به «موسی ابومرزوق» بازگردد کسی که پس از بازداشت در آمریکا در سال 1995 از این پست کناره‌گیری کرده بود اما پس از آنکه روزنامه «الشرق‌الاوسط» یک فایل صوتی از وی منتشر کرد که در آن انتقادات تندی علیه ایران مطرح می‌کرد ، شانس او برای این منصب کم شد خصوصا اینکه ماموریت اصلی رئیس جدید دفتر سیاسی حماس ، حال هر کسی باشد ، بازگشت روابط با ایران به حالت قبل از بحران سوریه است.

الاخبار در ادامه نوشت: رهبران حماس سختی قبولاندن بازگشت روابط با تهران را درک کرده‌اند اما پس از بررسی‌های طولانی این مُسلُّم شده است که حماس به رابطه مذکور نیاز دارد زیرا ایران تنها کشوری است که برای ارائه سلاح آماده است؛ برخی کشورهای عربی به حماس اسلحه می‌دهند اما برخی نیز در این موضوع شک دارند اما ایران تنها کشوری است که هم به حماس سلاح می‌دهد و هم تجربه‌های نظامی‌اش رادر اختیار این جنبش قرار می‌دهد.

پس از انتخاب هنیه، وی به چند کشور عربی و اسلامی سفر می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از جمله آنهاست و برخی منابع اعلام کرده‌اند وی در این سفر با «آیت‌الله سید علی خامنه‌ای» رهبر ایران دیدار خواهد کرد؛ رهبران حماس به یقین می‌گویند که هنیه همان رئیس آینده دفتر سیاسی حماس است و ابومرزوق همان معاون رئیس باقی خواهد ماند.

در ادامه این گزارش آمده است: اما خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس احتمالا هیچ نقشی بر عهده نخواهد گرفت تا زمینه برای رهبری جدید حماس برای اداره امور بدون تأثیر مستقیم وی فراهم شود اما مشعل تأثیر خودش را خواهد داشت. وی 20 سال رئیس دفتر سیاسی حماس بوده است و بسیاری از اعضای این جنبش سرسپرده او هستند، نظر او در بحث‌ها و تبادل‌نظرها در دفتر سیاسی حاضر خواهد بود اما هر تصمیمی پس از موافقت بر آن در دفتر سیاسی حماس تصویب خواهد شد؛ نهایت اینکه تصمیم‌ها به صورت جمعی گرفته می‌شود نه شخصی.

بر اساس اطلاعات، با انتخاب «یحیی السنوار» به عنوان معاون ریاست دفتر سیاسی حماس در نوار غزه، زمینه برای خروج دائم هنیه از نوار غزه فراهم شد تا مجال سفر و تحرک آزاد داشته باشد، اما درباره محل اقامت او دو گزینه وجود دارد: دوحه پایتخت قطر و مکان دوم هنوز بر روی آن توافقی صورت نگرفته اما بیروت از جمله گزینه های مطرح شده است.

با اعلام اعضای جدید رهبری حماس، سند سیاسی جدید این جنبش نیز اعلام خواهد شد، سندی که بر اساس اعلام رهبران حماس 5 سال صحبت‌هایی درباره ضرورت این سند وجودداشته و در دو سال گذشته مشورت‌ها درباره بندهای آن آغاز شده است و 25 سال از کار حماس و توسعه فکری و عقیده‌ای آن را در برخواهد گرفت .

در ادامه این گزار آمده است: موضوع مورد تعجب در این سند آن است که حماس تشکیل دولت فلسطینی با مرزهای 1967 را قبول کرده اما این جنبش شعار آزادی فلسطین از بحر تا نهر را دارد؛‌ برخی منابع در این باره گفته‌اند این موافقت با تشکیل دولت فلسطین با مرزهای 1967 در ضمن صحبت از ضرورت آزادی کامل فلسطین است ، ما گفته‌ایم که در ایجاد اینچنین دولتی در فلسطین موافقیم اما در مقابل هم گفته‌ایم اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت و این به معنای حق ما در مقاومت است؛ به رسمیت شناختن دولت فلسطین با مرزهای 1967 بازکردن زمینه برای شرکایمان در وطن است اما به هیچ وجه اصول خود مبنی بر ضرورت جنگ با دشمن و آزادی کل فلسطین را تغییر نخواهیم داد.

 

فارس

202

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top