|
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١١ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, November 27, 2020
کد خبر: 773440
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۲:۰۷
تحلیل رسانه های خارجی از صف بندی انتخاباتی ایران
نحوه آرایش سیاسی و جناحی گروه ها در دوماه مانده به انتخابات به طور تقریبی مشخص شده است با این وجود هنوز برخی افراد و گروه ها صف بندی خود را به طور رسمی اعلام نکردند.
رسانه های خارجی تحلیل رسانه های خارجی از صف بندی انتخاباتی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، نحوه آرایش سیاسی و جناحی گروه ها در دوماه مانده به انتخابات به طور تقریبی مشخص شده است با این وجود هنوز برخی افراد و گروه ها صف بندی خود را به طور رسمی اعلام نکردند.

با وجود نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری ، اگرچه هنوز روند رسمی ثبت نام نامزدهای انتخاباتی آغاز نشده است اما بسیاری از چهره ها و جناح های سیاسی کشور فعالیت خود را به طور غیررسمی آغاز کرده اند.
از هم اکنون نحوه آرایش سیاسی و جناحی گروه ها به طور تقریبی مشخص شده اما هنوز صف بندی برخی گروه ها به طور کامل آشکار نشده است. با توجه به شرایط موجود کارشناسان و تحلیلگران داخلی و خارجی در مورد انتخابات ارزیابی قطعی ارائه نمی کنند. رسانه های انگلیسی زبان نیز با رویکردهای گوناگون به موضوع انتخابات ایران پرداختند.

** تحلیل های متناقض از انتخابات ایران
تحلیلگران ارزیابی های گوناگونی از عرصه سیاست داخلی ایران ارائه می کنند. پویایی و وجود دگرگونی های سیاسی در ایران آینده را برای تحلیل قطعی از ایران را دشوار کرده است. تارنمای نشریه «فارین افیرز» در گزارشی با عنوان ترامپ و انتخابات ایران نوشت: دولت ایران براساس تمرکز زدایی شکل گرفته است. رهبر عالی ایران در بالای سلسله مراتب رسمی این کشور قرار می گیرد ، دیگر مراکز قدرت نفوذ قابل توجهی در سیاست گذاری های داخلی و خارجی دارند. درنتیجه این پویایی سیاسی در ایران جریان دارد ، حتی اغلب در مورد مسائل مهم ملی و بین المللی همچون گفت وگوهای هسته ای با 1+5 و انتخابات مهم ریاست جمهوری و مجلس نیز این اتفاق می افتد.
این تارنما با اشاره به انتخابات بعدی ایران نوشت: هنوز به صورت رسمی رقابت های انتخاباتی آغاز نشده و تا زمانی اندک پیش از انجام انتخابات فهرست نامزدهای آن مشخص نمی شود. اما بسیاری از نامزدها به صورت رسمی اعلام کردند که چنین تصمیمی دارند و شورای نگهبان باید صلاحیت آن ها را ارزیابی کند. از یک جنبه انتخابات ایران آغاز شده است.
فارین افیرز چنین نگاشت: حسن روحانی رئیس جمهوری اعتدالی و حامی گفت وگو است خود را برای انتخاب دوباره آماده می کند. شانس وی برای انتخاب مجدد وی به علت ارزیابی ایرانی ها از منافع تعامل با غرب و توافق هسته ای، بیشتر از دیگران است.
فارین افیرز با اشاره به این موضوع با وجود برخی انتقادها روحانی هنوز مناسب ترین نامزد ریاست جمهوری است، افزود: هیچ یک از افرادی که به صورت بالقوه برای ریاست جمهوری اعلام شده اند به اندازه وی شناخته شده نیستند و سرمایه اجتماعی و سیاسی ندارند.
تارنمای نشریه دیپلمات(THE DIPLOMAT) نیز در مورد شرایط داخلی ایران پیش از انتخابات معتقد است توافق هسته ای سال 2015 باعث شده است تا سیاستمداران ایرانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری از یکدیگر منشعب شوند.
این گزارش عنوان داشت: انتخابات ریاست جمهوری ایران دراردیبهشت ماه سال 96 حساس شده است این شرایط به عرصه سیاست داخلی در ایران ارتباط نزدیکی دارد.
برخلاف تحلیل فارین افیرز، این گزارش بر این باور است که ایران یک نهاد واحد و یکپارچه است که به دنبال یک هدف استراتژیک است. این هدف تضمین بقا با توجه به منافع شخصی و گروهی دنبال می شود.

**نقش اقتصاد و آمریکا در انتخابات ایران
برخی تحلیل ها عناصر تاثیرگذار بر انتخابات ایران را در دو حوزه داخلی و خارجی جستجو می کنند. مسائلی همچون رشد اقتصادی ایران و خط مشی های آمریکا در انتخابات ایران تاثیرگذار است.
تارنمای روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی که به بررسی دیدگاه رهبری نسبت به سرعت رشد اقتصادی کشور و تاثیر آن روند انتخابات پرداخت ، آورده است: هنوز مشخص نیست که چه کسی در برابر آقای روحانی میانه رو در انتخابات می ایستد. با وجود اینکه رئیس جمهوری ایران از روابط طولانی خود با رهبری ایران می گوید اما بعضی از محافظه کاران چندان علاقه ای به انتخاب دوباره روحانی ندارند.
این گزارش افزود: در سال 2013 روحانی در حالی در مقابل تعدادی از رقیب های محافظه کار پیروز شد که وی بر گفت وگو برای پایان دادن به تحریم های بین المللی در مورد فعالیت هسته ای تاکید داشت. این تحریم ها کشور را از نظر اقتصادی ضعیف و منزوی کرده بود.
گزارش این روزنامه با بیان اینکه در حوزه سرمایه گذاری خارجی تحرکی به وجود نیامده ، می افزاید : به همین دلیل روحانی در برابر انتقادهای محافظه کاران آسیب پذیر شده است. البته اقتصاددانان تاحدودی ادامه مشکلات و ضعف اقتصادی ایران را ناشی از اتکا به فروش نفت می دانند زیرا این ماده مهمترین صادرات ایران را تشکیل می دهد.
این روزنامه آمریکایی انتخاب ترامپ برای ریاست جمهوری و سخنانش علنی وی در زمینه توافق هسته ای را نیز در نتیجه انتخابات ایران تاثیرگذار دانست و نوشت: دشمنی ترامپ با ایران موجب تقویت سوءظن های بیشتر به آمریکا شد. آیت الله خامنه ای در واکنش به فرمان ترامپ در زمینه توقف صدور ویزا برای مسلمانان چند کشور اظهار کرد: ترامپ چهره واقعی آمریکا را آشکار ساخت.

** نزدیکی لاریجانی به روحانی و اصلاح طلبان
برخی رسانه ها از روشن شدن جهت گیرهای چهره های مطرح نظام نسبت به جریان های سیاسی خبر دادند از جمله این افراد رئیس مجلس شورای اسلامی بود.
«المانیتور» در گزارشی از حمایت تمام و کمال «علی لاریجانی» از روحانی نوشت و افزود: در حالی که محافظه کاران در ایران حداکثر تلاش خود را انجام می دهند تا ائتلافی را پیش از انتخابات ریاست جمهوری درزمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران تشکیل دهند، لاریجانی از انتخاب دوباره رئیس جمهوری کنونی ایران حمایت کرد.
المانیتور عنوان کرد محافظه کاران تلاش بسیاری انجام می دهند تا به اجماعی بر سر یک نامزد برای انتخابات دست پیدا کنند. بسیاری از آن ها می گویند در صورت حضور بیشتر از یک نامزد در انتخابات از سوی آن ها- مانند آن چیزی که در انتخابات سال 2013 اتفاق افتاد- روحانی دوباره انتخاب خواهد شد.
لاریجانی در دوره ریاست جمهوری روحانی با قدرت از وی حمایت کرد و به تدریج فاصله خود را از محافظه کاران بیشتر کرد. او به عنوان یکی از چهره های برجسته این گروه، به اردوگاه میانه روها ملحق شد. این گزارش اظهار کرد: به نظر می رسید لاریجانی به ائتلاف محافظه کاران (جبهه مردمی نیروهای انقلاب یا «جمنا») بپیوندد اما به آن ملحق شند.
این گزارش ادامه داد که لاریجانی در نشست خبری چند روز پیش خود در پاسخ به سوالی در زمینه ائتلاف با رئیس جمهوری ایران گفت: وی دوست آقای روحانی است اما نمی خواهد هیچ نقشی در انتخابات داشته باشد. با این وجود گویا وی علاقه مندی زیادی دارد تا روحانی بار دیگر رئیس جمهور ایران شود.
این تارنما در جمع بندی خود در زمینه انتخابات آورد: اصلاح طلب ها روحانی را به عنوان تنها نامزد برای حضور در رقابت های انتخاباتی اعلام کردند. از طرف دیگر «ابراهیم رئیسی» یک از نامزدهای احتمالی است که اکثریت آرا را در انتخابات داخلی جمنا کسب کرد. به نظر می آید وی در مورد نامزدی در انتخابات تردید دارد اما ورود او به این عرصه ممکن است دیگر نامزدهای محافظه کار را پشت سر وی قرار دهد. لاریجانی در مورد حضور رئیسی در انتخابات اعلام کرد که هیچ تحلیلی از نامزدی وی ندارد. ضمن اینکه حضور رئیسی خوب است و باعث افزایش هیجان در میان رای دهندگان می شود.

 

ایرنا

202

کلیدواژه ها:
تحلیل  |  سیاسی  |  رسانه  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top