|
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 28, 2021
کد خبر: 789137
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۲/۱۵ - ۱۳:۴۷
نشست بررسی «شخصیت‌های مانا»؛
زندگی‌نامه «امیرحسین فردی» و «قیصر امین‌پور» در لیست انتشار
نشست بررسی «شخصیت‌های مانا» صبح امروز، 14 اردیبهشت‌ماه، با حضور جواد کامور بخشایش نویسنده و دبیر پژوهشی این مجموعه و ذبیح‌الله حبیبی‌نژاد از نویسندگان در غرفه سوره مهر برگزار شد.
فردی زندگی‌نامه «امیرحسین فردی» و «قیصر امین‌پور» در لیست انتشار
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، نشست بررسی «شخصیت‌های مانا» صبح امروز، 14 اردیبهشت‌ماه، با حضور جواد کامور بخشایش نویسنده و دبیر پژوهشی این مجموعه و ذبیح‌الله حبیبی‌نژاد از نویسندگان در غرفه سوره مهر برگزار شد.

 

کامور بخشایش در این نشست با اشاره به هدف مجموعه شخصیت‌های مانا گفت: شخصیت‌های مانا با چند هدف نوشته شد؛ نخست معرفی شخصیت‌های پرآوازه‌ای که یک کتاب جامع درباره شخصیت و سیر فکری آنها وجود ندارد.

 

همچنین پرداختن به زندگی‌ شخصیت‌هایی که در عین معتبر بودن گمنام هستند. از جمله این شخصیت‌ها داعی الاسلام است که عمر خود را برای فرهنگ و زبان فارسی در هند گذاشت اما در ایران شناخته شده نیست. بُعد سوم این مجموعه افراد کم‌نام اما معتبر هستند. این مجموعه به شخصیت‌های علمی‌، سیاسی، فرهنگی و... پرداخته است؛ با این هدف که ما این شخصیت‌ها را با هدف معرفی الگوهای بومی به نسل جوان امروز این مجموعه تدوین شد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 100 شخصیت شناسایی شدند. ما تمایل داریم با هر نویسنده‌ای در این طرح همکاری داشته باشیم؛ هر نویسنده‌ای که بتواند با طبق قاعده گروه کار کند.

 

کامور بخشایش افزود: ما چند هدف در بررسی و معرفی شخصیت‌ها داشتیم. اول اینکه قالبی پژوهشی با توجه به تمام ابعاد زندگی هر شخصیت در نظر بگیریم. نثر روان و جذابیت خوانش از دیگر وجوه بود. فشرده‌نویسی و در نظر گرفتن حوصله مخاطب از دیگر ویژگی‌های این مجموعه است. شیوه داستان‌نویسی با این کارها متناسب نیست این آثار اصلا بعد تخیلی ندارند و مستند بر اسناد هستند. نباید این آثار را با ویکی پدیا که صحت و سقم اطلاعات در آنها سنجیده نشده است، یکی پنداشت. عمده‌ترین ویژگی این آثار مستند بودن آنهاست که گاه اسناد نویافته نیز در آنها به کارگرفته شده است.

 

این نویسنده با اشاره به معیارهای شخصیت‌ها افزود: تمام این شخصیت‌ها مربوط به دوره معاصر هستند و مولفه دیگر این بود که شخصیت در قید حیات نباشد؛ چرا که امکان داشت کتاب‌ها ناقص باشند و بخشی از زندگی آنها مورد بررسی قرار نگیرد. چند جلسه‌ای هم داشته‌ایم تا شخصیت‌های مانا را شناسایی کنیم. قرار است زندکی امیرحسین فردی و اسماعیل حاکمی نیز در این مجموعه مورد بررسی قرار گیرند.

 

ذبیح‌الله حبیبی‌نژاد نیز در این نشست با اشاره به کتاب طاهره صفارزاده در این مجموعه گفت: این موضوع انتخاب خودم بود چون صفارزاده شخصیتی چند بعدی بود و اعتقادی که او به کار و حرفه‌اش داشت برایم جذابیت داشت. هرآنچه که می‌نوشته است در زندگی‌اش جاری بود. او پایبند به اصول انسانیت و تقوا بود. هرچه از او بگوییم کم گفته‌ایم.

 

وی ادامه داد: چندکار درباره صفارزاده نوشته شده اما به تمام زوایای زندگی او نپرداخته است. تلاش کردیم تا در این اثر تمام وجوه زندگی او مورد بررسی قرار گیرد. از سوی دیگر تلاش شده تا مجموعه اسنادی که از او باقی مانده بود نیز در کار نگارش اثر مورد استفاده قرار گیرد. این برای اولین‌بار است که این اسناد مورد استفاده قرار گرفته است؛ یعنی به وجه سیاسی زندگی او نیز پرداخته شده است.

 

این نویسنده در پاسخ به این پرسش که آیا مجموعه‌های این‌چنینی محدودیتی برای نویسنده ایجاد می‌کند یا خیر گفت: ما تلاش کردیم از تکرار مکررات دوری کنیم تا مخاطب به سمت اثر جذب شود.

 

تاکنون 10 جلد از مجموعه شخصیت‌های مانا منتشر شده و برای نخستین‌بار در سی‌امین دوره نمایشگاه عرضه شده است./ فارس

 

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top