خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 804034
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۳ - ۱۶:۰۴
خرازی:
فراملی شدن جهان، ردیابی تهدیدات امنیتی را غیرممکن کرده است
کمال خرازی: جهان به صورت فزاینده ای فراملی شده، به طوریکه ردیابی، رصد و ارزیابی تهدیدات امنیتی غیرممکن گردیده است و به دلیل وابستگی های متقابل کشورها در عصر جهانی شدن، عدم امنیت در یک جامعه می تواند بر جوامع دیگر نیز تاثیر بگذارد.
خرازی فراملی شدن جهان، ردیابی تهدیدات امنیتی را غیرممکن کرده است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: جهان به صورت فزاینده ای فراملی شده، به طوریکه ردیابی، رصد و ارزیابی تهدیدات امنیتی غیرممکن گردیده است و به دلیل وابستگی های متقابل کشورها در عصر جهانی شدن، عدم امنیت در یک جامعه می تواند بر جوامع دیگر نیز تاثیر بگذارد.

 


کمال خرازی روز شنبه در ششمین مجمع جهانی صلح در پایتخت چین افزود: جهانی شدن بر ضد خود یعنی ضد جهانی شدن تبدیل شده است و گسترش بیکاری، تروریسم، عدم امنیت در فضای واقعی و فضای سایبری را در پی داشت که امروزه به یک پدیده فراملی بسیار پیچیده تبدیل شده است.

 

وی تصریح کرد: برخلاف دولت ها که محدود به مرزهای خود هستند، جهان به صورت فزاینده ای فراملی شده است به طوریکه ردیابی، رصد و ارزیابی تهدیدات امنیتی غیرممکن گردیده و به دلیل وابستگی های متقابل کشورها در عصر جهانی شدن، عدم امنیت در یک جامعه می تواند بر جوامع دیگر نیز تاثیر داشته باشد.

 

خرازی افزود: در این میان آنچه که بیش از همه کار را برای کشورها جهت مبارزه با تروریسم مشکل می سازد عدم همکاری جمعی است، به ویژه آنکه عدم همکاری کشورها و احیانا اختلاف بین آنها می تواند فضای بیشتری را برای تروریسم فراهم سازد.
 

 

وی به سه رویداد «استقلال کشورهای مستعمره و روی کار آمدن دولت های دیکتاتوری»، «فروپاشی نظم دو قطبی جهان» و «ظهور پدیده جهانی شدن» به عنوان سه پدیده تاثیرگذار بر امنیت بین المللی در دهه های پس از جنگ جهانی دوم نام برد و گفت: اگرچه در عالم نظری، جهانی شدن امیدهای بزرگی را در بین ملت ها آفرید، ولی در عمل به ابزار زیاده خواهی و نفوذ فرهنگی قدرتهای بزرگ تبدیل شد.

 

او تصریح کرد:‌ تقسیم کشورهای بزرگ به کشورهای کوچکتر با مرزهای ساختگی، انسانهای بسیاری را از موطن اصلی خود آواره و از تاریخ، فرهنگ و هویت اصلی خود جدا ساخت. این رویداد همچون آتشی زیر خاکستر، امکان درگیری های قومی و بی ثباتی دائمی را در این کشورها فراهم ساخت که بعضا به درگیریهایی منطقه ای و بین المللی کشیده شد که حتی تا امروز استمرار یافته است.

 

وی در مورد فروپاشی نظم دو قطبی جهان گفت: پس از فروپاشی شوروی، آمریکا درصدد تشکیل جهان تک قطبی برآمد که موفق نشد و به جای آن مجموعه ای از قدرتهای منطقه ای ظهور یافتند که مستقل از ابرقدرت آمریکا هرکدام از قدرت و نفوذ بالایی در منطقه خود برخوردار بودند.

 

خرازی افزود: این شرایط جدید، یعنی وجود قدرتهای بزرگ و منطقه ای، پارادایم جدیدی را به نام جهانی شدن می طلبید تا همه قدرتهای بزرگ و منطقه ای در آن مشارکت داشته باشند.

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان همچنین به ظهور پدیده جهانی شدن اشاره کرد و گفت که در چند دهه اخیر با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به شدت شتاب گرفت.

 

خرازی گفت: در واقع جهانی شدن را می توان فرصتی برای مشارکت همه دولت - ملت ها در پیشبرد امور جهانی دانست، به طوری که موجب هم افزایی و برخورداری همه از مواهب آن گردد.

 

وی تصریح کرد که جهانی شدن می توانست نظام مطلوب و آزمون شده دموکراسی در سطوح دولت ملتها را به الگویی کارآمد برای نظام جهانی پسا دو قطبی مبدل سازد و اگرچه متاسفانه در عالم نظری، جهانی شدن امیدهای بزرگی را در بین ملت ها آفرید، ولی در عمل به ابزار زیاده خواهی و نفوذ فرهنگی قدرتهای بزرگ تبدیل شد و نارضایتی و ناامیدی کشورهای کوچک را فراهم ساخت.

 

خرازی گفت: در واقع جهانی شدن به نوعی استعمار فرانو انجامید که در آن صاحبان قدرت، ثروت و علم و فناوری منابع بیشتری را به خود اختصاص دادند و کشورهای کوچک همچنان در فقر و عقب ماندگی فروماندند. جدال بین نظر و عمل در پدیده جهانی شدن همچنان ادامه یافت به طوری که در عمل آنچه پیش بینی می شد تحقق نیافت.

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران اظهار داشت: از سوی دیگر، با توسعه فناوریهای اطلاعات و ارتباطات و شبکه های اجتماعی، تلاشهای قدرتهای بزرگ برای نفوذ فرهنگی در کشورهای دیگر از جمله کشورهای اسلامی و همسان سازی خرده جوامع اسلامی در اروپا و تحقیر آنها گسترش یافت و موجبات ناخرسندی آنها را فراهم ساخت.

 

خرازی تصریح کرد: این نارضایتی فضایی را فراهم آورد تا گروههای افراطی، تکفیری بتوانند نظر جوانان این جوامع را به خود جلب کنند و آنها را متقاعد سازند که جهانی شدن به معنای از دست رفتن ارزشها، اصالت و هویت جوامع دیگر در اثر نفوذ فرهنگی قدرتهاست.
 

وی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان نیز از عواملی بود که شرایط را برای شکل گیری و نیروگیری گروههای افراطی آسانتر ساخت.

 

خرازی گفت: «در چنین فضایی مقوله همکاریهای بین المللی و منطقه ای نیز دستخوش تحول شد. ائتلافهای منطقه ای که می توانست در خدمت توسعه جهانی باشد، به ابزاری در جهت منافع قدرتهای بزرگ تبدیل گردید. این روند تا انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشت، به طوری که هر یک از قدرتهای بزرگ تلاش می کردند منافع حداکثری خود را دنبال کنند.»

 

او در بخش دیگری از سخنرانی خود در ششمین مجمع جهانی صلح در پکن افزود: رقابت حاصله بین قدرتهای بزرگ اقتصادی در عمل به سود یک طرف و زیان طرف دیگر انجامید، به طوری که در چنین مصافی ابرقدرتی همچون آمریکا خود را بازنده یافت و این موجب ظهور رئیس جمهورجدیدی در آمریکا شد که ضد جهانی شدن بود.

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: در این میان انفجار انقلابهای عربی در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه و پیامدهای آن از جمله دخالت برخی از کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی، امارات، قطر در کشورهای این منطقه، همچون سوریه، یمن و بحرین و حمایت آنها از گروههای افراطی مذهبی منجر به تشکیل گروههای تروریستی - تکفیری بزرگی همچون القاعده و داعش در این مناطق شد و آنها را با معضل بزرگی روبرو ساخت که می رفت تا موجب سرنگونی حکومتهای منطقه و تشکیل دولتی تکفیری و ضد بشری در سرزمین های عراق، سوریه و لبنان شود.

 

او افزود: از سوی دیگر، فعالیت های تروریستی و نیروگیری آنها از کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و بازگشت برخی از نیروهای آموزش دیده توسط آن گروهها برای انجام عملیات تروریستی در آن جوامع موجی از مخالفت با جهانی شدن در آن کشورها را در پی داشت و منجر به ظهور ملی گرایی افراطی و رشد تفکر پوپولیستی در آنها شد که نمونه شاخص آنرا می توان در انتخابات اخیر آمریکا مشاهده کرد.

 

وی گفت: «آنچه در اینجا به عنوان یک واقعیت باید مورد تاکید قرار گیرد نقش قدرتهای فرامنطقه ای در حمایت یا سکوت در برابر شکل گیری این گروههای تروریستی در منطقه خاورمیانه بود. کشورهای اروپایی و آمریکا در برابر این پدیده از کشورهایی حمایت کردند که پدید آورندگان آن گروهها بودند و حتی اطلاعات، سلاح، آموزش و امکانات در اختیار آنها قرار دادند تا دولتهای قانونی عراق و سوریه را سرنگون سازند.»

 

خرازی افزود: ایران به دعوت دولتهای قانونی عراق و سوریه به کمک آنها شتافت و از سرنگونی دولتهای مزبور جلوگیری به عمل آورد. البته که ایران امنیت ملی خود را نیز در نظر داشت و با کمک به دولتهای مزبور توانست تروریسم را از مرزهای خود دور سازد.
 

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که بعضی کشورها بخاطر منافع اقتصادی خود حتی امنیت ملی خود را نیز نادیده می گیرند.

 

خرازی تصریح کرد: «بطور مثال بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 کنگره آمریکا با همکاری دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در یک گزارش 28 صفحه ای محرمانه، دخالت شهروندان عربستان سعودی را در این حادثه هولناک مورد تایید قرار داد، ولی تاکنون به علت منافع اقتصادی آمریکا و یا باج های مالی ارائه شده از سوی کشور مزبور روند پیگیری و مجازات کشور خاطی معطل مانده است. شاید بتوان گفت که حمله به برج های دوقلو و پنتاگون که اولی نماد تجارت جهانی و دومی نماد قدرت سیاسی و نظامی ابرقدرت آمریکاست مخالفت با جهانی شدن را آشکار ساخت.»

 

او افزود: متاسفانه چنین رفتار محافظه کارانه ای از سوی برخی کشورهای اروپایی نیز دیده می شود. آنها با وجود آنکه می دانند منشا تروریسم تکفیری وهابیت و خاستگاه آن عربستان سعودی است و این کشور در ایجاد و حمایت از تروریستهای مزبور نقش اساسی داشته و دارد، به دلیل منافع مادی خود سکوت اختیار کرده و برغم صدماتی که از گروههای تروریستی دیده اند عکس العمل جدی در برابر آن کشور نشان نمی دهند.

 

وی اظهار داشت: به هر حال، مخالفت با جهانی شدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا به خوبی به منصه ظهور رسید، به طوری که ترامپ به عنوان یک کاندیدای ضدساختار توانست برنده انتخابات شود.

 

خرازی افزود: سرزنش خارجی ها، جلوگیری از سفر اتباع کشورهای اسلامی به آمریکا، کشیدن دیوار بین آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی، تهدید دیگر کشورها به دلیل صادرات اجناس رقابتی خود به آمریکا و در نتیجه بیکاری روزافزون کارگران و رشد ناچیز اقتصادی آمریکا از مواردی بود که مورد تاکید کاندیدای مزبور قرار داشت که همه را ناشی از جهانی شدن می دانست.

 

«بدین ترتیب، جهانی شدن از یکسو موجب ظهور افراط گرایی و مشکلات امنیتی در جوامع دیگر شد و از سوی دیگر برای قدرتهای اقتصادی از جمله آمریکا عقب ماندگی اقتصادی و رشد ملی گرایی افراطی را در پی داشت.»
 

 

وی افزود: جنبش ضد جهانی شدن ریشه در گسترش افراط گرایی و تروریسم، هراس های امنیتی، وضعیت اقتصادی کشورها، بیکاری جوانان و مهاجرت پناهجویان دارد.

 

وی اظهار داشت: جهانی شدن چنانچه مبتنی بر عدالت و مشارکت همه کشورها در اداره جهان باشد و از زیاده خواهی و اعمال نفوذ قدرتهای بزرگ جلوگیری به عمل آید می تواند به رشد و شکوفایی همگان بیانجامد. ایران از چنین دنیای چند قطبی که مبتنی بر اصول دموکراسی اداره شود، استقبال می کند.

 

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی تروریسم است و اخیرا نیز هدف تروریست های تکفیری داعش قرار گرفت در مبارزه با تروریسم جدی است و آماده همکاری است .

 

ششمین مجمع جهانی صلح، به همت دانشگاه شین هوا چین با هدف همگرایی کشورها به منظور کاهش اختلافات برگزار می شود.

 

در این اجلاس دو روزه علاوه بر خرازی، حامد کرزای رییس جمهور سابق افغانستان، سرگئی ایوانف وزیر خارحه سابق روسیه، کوین راد نخست وزیر سابق استرالیا و تنی چند از شخصیت های سیاسی دنیا حضور داشتند.

 

در خاتمه سخنرانی خرازی جلسه پرسش و پاسخ میان او و شرکت کنندگان برگزار شد.

 

ایرنا

202

کلیدواژه ها:
خرازی  |  سیاسی  |  تهدید  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top