|
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢ Tuesday, December 1, 2020
کد خبر: 804061
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۳ - ۱۶:۲۹
سفیر قطر در آلمان: باید با تهران کنار بیاییم
سفیر قطر در آلمان ضمن رد اتهامات وارده به کشورش مبنی بر حمایت از تروریسم با تاکید بر اینکه ما نمی توانیم بنا به خواست برخی کشورها چشمان خود را بر روی همسایه خود یعنی ایران ببندیم، گفتگو‌ها با کشورمان را ضروری دانست.
ایران و قطر سفیر قطر در آلمان: باید با تهران کنار بیاییم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سفیر قطر در آلمان ضمن رد اتهامات وارده به کشورش مبنی بر حمایت از تروریسم با تاکید بر اینکه ما نمی توانیم بنا به خواست برخی کشورها چشمان خود را بر روی همسایه خود ایران ببندیم گفتگو ها با کشورمان را ضروری دانست."سعود بن عبدالرحمان آل ثانی"، سفیر قطر در آلمان در گفتگو با روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان درباره اوضاع این روزهای کشورش گفت: تا حدود سه هفته پیش همه چیز روال عادی خود را داشت. بعد از آن یک حمله سایبری به خبرگزاری دولتی ما رخ داد. پیامد آن اخبار جعلی در سراسر قطر پخش شد مبنی بر اینکه امیر قطر سخنانی بر زبان آورده است که البته هرگز آن ها را نگفته بود. البته ما بعد از آن اشاره کردیم که همه سخنان نسبت داده شده به امیر قطر نتیجه یک حمله هکری است. با این حال یک کمپین رسانه ای علیه قطر شکل گرفت.
 

 

پس از آن در ساعات اولیه روز 5 ژوئن کشورهای بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در کمال شگفتی همه روابط دیپلماتیک خود با ما را قطع کردند. کویت از آن زمان برای حل این مسئله نقش میانجی را ایفا کرده و تلاش می کند. آلمان هم در این راستا از ما حمایت می کند و ما بسیار از این بابت از برلین متشکریم.
 

 

وی در ادامه درباره عواقب این تحریم ها برای کشورش گفت: تجارت معمول ما در حال انجام است. ما جایگزین هایی پیدا کرده‌ایم که به ما امکان ارائه همه خدمات ضروری برای شهروندان را می دهد. برای چنین بحرانی ما یک طرح اضطراری را در نظر گرفته‌ایم. به گونه‌ای که از جمله، ترکیه، اروپا و دیگر کشورها محصولات غذایی را به ما ارائه می دهند. شرکت‌های محلی ما هم برای از بین بردن این تنگناها فعال تر شده‌اند.
 

 

"سعود بن عبدالرحمان آل ثانی" درباره اتهامات وارده به کشورش مبنی بر حمایت از تروریسم از طرف کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که قطر را در انزوا قرار داده‌اند نیز گفت: ما این اتهامات را از ابتدا رد کرده ایم. برای این اتهامات هیچ گونه سند و مدرکی وجود ندارد و این ها کاملا ناگهانی مطرح شده است. در ماه های گذشته جلسات متعددی در شورای همکاری خلیج فارس وجود داشت و هرگز صحبتی از این گونه اتهامات نبود. بگذارید من آشکارا این را بگویم که قطر هرگز از اسلام گرایان افراطی حمایت نکرده و در آینده نیز این کار را نخواهد کرد.
 

 

وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره درخواست از طرف کشورهای تحریم کننده قطر مبنی بر لزوم تعطیلی ایستگاه تلویزینی الجزیره گفت: من در این باره تصمیم گیرنده نیستم، اما اطمینان دارم که قطر با وجود بحران دیپلماتیک فعلی مطبوعات و آزادی بیان را قربانی نمی کند. این یک دارایی با ارزش است. چنین اقدامی با قرن 21 منطبق نیست. هیچ کس آن را نمی پذیرد.
 

 

وی درباره مناسبات قطر با ایران و درخواست هایی که برای محدود کردن این روابط از طرف اعراب وجود داشته است نیز گفت: ما همواره به تصمیمات شورای همکاری خلیج فارس پایبند بوده‌ایم. وقتی که سال گذشته برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران در این شورا توافق شد ما بلافاصله سفیر خود را از تهران خارج کردیم. ما در مبارزه با حوثی ها در یمن هم به ائتلاف عربی پیوسته‌ایم. اما ما نمی توانیم چشمان خود را روی این مسئله که ایران همسایه ماست ببندیم. پس ما باید با تهران کنار بیاییم و این امر تنها از طریق گفتگو امکان پذیر است. ما باید به یکدیگر احترام متقابل بگذاریم و این مسئله همه جا جزو قواعد اصلی سیاسی است.
 

 

وی با تاکید بر اینکه سعودی ها برادر ما بوده و شورای همکاری خلیج فارس هم چیزی مانند خانه مشترک ما است و در یک خانواده اختلافاتی ممکن است پیش بیاید در عین حال این مسئله را مهم دانست که هیچ کس در امور داخلی دیگری دخالت نکند.
 

 

سفیر قطر در آلمان در ادامه این گفتگو تاثیرات بحران فعلی بر جام جهانی فوتبال 2022 که در قطر برگزار خواهد شد را رد کرد.

 

تسنیم

202

کلیدواژه ها:
سیاسی  |  قطر  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top