|
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٨ رجب ١٤٤٢ Tuesday, March 2, 2021
کد خبر: 804739
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۵ - ۲۲:۵۲
ولایت فقیه، ثمره‌ی مجاهدت موحدان
از ابتدای خلقت نخستین خلیفه ی الهی واستقرار او بر عالم خاکی، هدفی که همواره از سوی موحدان پی جویی شده است، برپایی حکومت خداوند بر روی زمین بوده است.
ولایت فقیه ولایت فقیه، ثمره‌ی مجاهدت موحدان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، از ابتدای خلقت نخستین خلیفه ی الهی واستقرار او بر عالم خاکی، هدفی که همواره از سوی موحدان پی جویی شده است، برپایی حکومت خداوند بر روی زمین بوده است. انسان هایی سخت کوش و مجاهد، عمر و هستی خویش را فدا کرده اندتا انسان، به تعالی و به آزادی حقیقی و بالاترین شان و مرتبه ی خویش که همانابندگی خدا است برسد. در راس این گروه، انبیا و سفرای الهی اند که راهنمای بشریت در این مجاهدت سخت و عظیم بوده اند و در مقابل آنان، شیاطین هوا و هوس، انسان را، خوار و بنده ی ذلیل حیوانیت می خواسته اند.

 

سرسلسله ی این مجاهدان، گوهر عالم هستی، نبی خاتم (ص) و خاندان گرامی او(علیهم السلام ) است که کامل ترین دستور زندگی را برای بشر، به ارمغان آوردند و بشریت را که به مرحله خاصی از تکامل و مدنیت رسیده بود از گوهرامامت، بهرمند ساختند.

 

امامت، راهی نورانی در برپایی حکومت خداوند در روی زمین و زمینه ای مناسب برای رشد و تعالی و تکامل بشریت است. قوانین و دستورات اسلام، همگی، برمحورامامت و حکومت خداوند از طریق صالحان قرار داده شده است و مشیت حتمی خداوند،بر آن قرار گرفته که سرانجام، حیات بشر در عالم خاکی، با وراثت و جانشینی صالحان و مستضعفان و استقرار امامت همراه باشد.

 

این مجاهدت ها- که با بعثت پیامبر گرامی اسلام، نقطه ی عطفی یافته بود- پس ازارتحال ایشان ادامه یافت و ائمه معصوم و پیروان آنان، کوشش های خستگی ناپذیری را برای اجرای احکام اسلام و استقرار حکومت موحدان و شایستگان، آغاز کردند واز هیچ کوششی در این راه، دریغ نکردند. آن چه در این مجاهدت ها، اهمیتی خاص داشت، روشنگری در کنار مبارزه با اولیای شیطان بود.

 

روات احادیث و فقهای بیدار، پس از غیبت کبرا، بالاترین مسئولیت را در این راه به دوش گرفتند. حوزه های علمیه ی شیعه، در سخت ترین شرایط، به ترویج و ابلاغ احکام نورانی اسلام، همت گمارد و هرگاه شرایط و زمینه ها هموار می گشت، درمقابل طاغوت ها، می ایستادند.

 

پس از گذشت بیش از هزار سال از این نهضت، رادمردی بزرگ از فرزندان حوزه ی علمیه، آغازگر فصل جدیدی گشت و با پشتیبانی ملت بزرگ ایران، انقلابی عظیم راایجاد کرد و اسلام را به عرصه ی زندگی و حیات و حکومت کشاند. بالاترین دستاوردامام راحل(ره) استقرار حکومت اسلامی با محوریت ولایت فقیه بود.

 

شاخصه ی مهم نظام حکومتی ولایت فقیه، آن است که در کنار استمرار راه امامت وولایت، شان و مرتبه ی انسان و آزادی و اختیار و انتخاب او در این حکومت،جایگاه ویژه ای دارد و افراد، با اراده و اختیار خویش، حکومت خداوند بر جامعه خویش را مستقر ساخته اند.

 

شاخصه ی مهم دیگر آن است که ولایت فقیه اساس و محور اصلی به شمار می آید.

اعتبار و مشروعیت تمامی ارکان حکومت، و اعتبار قوانین به امضا و تایید و یاتفویض ولی فقیه است. این شکل از حکومت، از دو جهت، با مخالفت و عناد دشمنان روبه رو است: از یک سو،استقرار حکومت دینی با مذاق دنیا داران و آنانی که انسان را محدود در عوالم حیوانیت می خواهند و منافع و سروری خویش را در خطرمی بینند، سازگار نیست و از سوی دیگر کمال و تعالی که در این نظام حکومتی است و می تواند به عنوان مترقی ترین حکومت ها مورد توجه بشریت قرار گیرد و انسان هارا به سوی این نظام و در نهایت، دین داری و دین ورزی، جلب کند، مورد عناددشمنان است. دنیاداران و نظام استکباری که بشر را بنده ی خویش می خواهد، ازابتدای پیروزی انقلاب و استقرار حکومت ولایی، با هر وسیله ی ممکن، به جنگ بااین نظام برخاسته است و هم اینک نیز با استفاده از تمامی وسایل و امکانات فرهنگی و تبلیغی خویش، در صدد تضعیف رکن اساسی و نقطه ی برتری این نظام بردیگر نظام های حکومتی، یعنی ولایت فقیه، برآمده است. حرکت فرهنگی -تبلیغی مخرب دشمنان در زمینه ی مباحث نظری، در چند محور، خلاصه شده است:

 

الف) طرح مباحث تضاد حکومت با دمکراسی و انتخاب سرنوشت افراد به دست آنان;


ب) طرح مباحث تضاد حکومت دینی با آزادی و حریت انسان; ج) القای وجود استبداد و خودکامگی در حکومت ولایی;


د) اصرار بر دوگانگی وجدایی حوزه های دینداری و حکومت و مدنیت;


ه) طرح مباحث هرمنوتیک و نسبیت و بشری بودن مطلق برداشت های دینی، و در نتیجه، القای بیگانگی معارف و دستورات دینی از واقع و حقیقت دین و در نهایت، ایجاد زمینه برای جدایی حکومت از دین و سست کردن پایه ها و مبانی حکومت ولایی ;


و) طرح زیرکانه و موذیانه شیوه ای خاص از بحث درباره مشروعیت ومقبولیت ولایت فقیه و مبانی آن به گونه ای که منجر به بی اعتباری نظام ولایی شود. محورهای فعالیت های فرهنگی، تبلیغی دشمن نیز امور زیر است:

 

1 - برخورد تبلیغی با جایگاه ولایت فقیه و القای جدایی و اختلاف در ارکان واجزای حکومت اسلامی
 

2 - تضعیف جایگاه مجلس خبرگان و القای فرمایشی بودن آن
 

3- سعی و تلاش در جهت بی اثر جلوه دادن انتخاب مردم و کوشش برای عدم حضورو مشارکت مردمی در انتخابات خبرگان
 

4 - اصرار تبلیغی بر جدایی مردم از حکومت، و بالاخص ولایت فقیه.


 

آن چه در مواجهه ی با این هجمه ی فرهنگی و تبلیغی دشمن ضروری است، توجه به دو نکته مهم است:

 

نخست، در این شیوه از مبارزه، دشمن، از مخالفت و دشمنی صریح با نظام ولایی،چه در زمینه ی مباحث نظری و چه در زمینه فعالیت های تبلیغی، تا حد امکان،خودداری کرده است. راهبرد دشمن، استفاده از روش هایی است که ضمن کارآمد بودن،کم ترین حساسیت ها را ایجاد کند، لذا در زمینه ی مباحث علمی و نظری، با استفاده از ایادی خود، در ظاهر، مباحث علمی ارزش مند و مورد علاقه مردم را مطرح کرده اند، اما در واقع و باطن، درصدد انهدام فکری و فرهنگی ارکان و اساس نظام هستند. باید توجه داشت که هجمه و شبیخون فرهنگی و تبلیغی دشمن، تنها، درمحور گسترش فرهنگ غربی و تهی سازی جوانان و مردم و گسترش بی بند و باری خلاصه نمی شود، بلکه مهم تر از آن، تضعیف جایگاه ولایت فقیه، با استفاده از محورهای مورد اشاره است. اساسا هدف نهایی از گسترش فرهنگ غربی و بی بندوباری، مبارزه با حکومت ولایی است. دوم، سنت و روش ما، در مقابله با این شیوه از تهاجم فرهنگی و تبلیغی، بسیار مهم و حساس است.

 

درایت و هشیاری، شرط نخست حضور در این میدان است. قرآن شریف نیز شیوه و روش دعوت به حق را، حکمت و موعظه ی حسن برشمرده است. طرح مباحث علمی و نظری درباره ی حکومت اسلامی و ولایت فقیه، یک ضرورت و لازمه ی جامعه ی ما است و ازوظایف و اهداف مهم حوزه های علمیه و بزرگان و صاحب نظران آن به شمار می آید،لذا برحوزه های علمیه و همه ی دل سوزان و فرهیختگان است که با طرح آزاد مباحث وطرح شبهات و پاسخ گویی علمی و دقیق به آن ها، از یک سو، شیوه و روش صحیح طرح این مباحث را در جامعه و در بین متفکران، رواج دهند و از سوی دیگر، باپاسخ هایی روشن به القائات و شبهات، روش و شیوه شیطنت آمیز دشمنان را متروک ومنزوی کنند. نیز، بر ما است تا با درایت تام در ضمن گسترش فضای فکری وفرهنگی طرح آزاد افکار و دیدگاه ها، قاطعانه، از اقدامات تبلیغی مسموم و به ظاهر فرهنگی، جلوگیری کنیم.

 

علاوه بر این ها، ایجاد روحیه ی نشاط و دعوت مردم به حضور در صحنه ی انتخابات،ضرورتی خاص دارد.

حضور گسترده و یک پارچه ملت ایران، همواره، تضمین کننده ی بقا و استقرار این نظام الهی و نقطه ی یاس و نومیدی دشمنان و خنثا کننده ی فعالیت های آنان بوده است. نقطه ی برجسته و شاخصه ی مهم حکومت ولایی، نفوذ در دل ها و حکومت برجان هااست و همواره، حضور مردم، نشانه و گواهی برآن بوده است. بر ما است که در این صحنه نیز، بار دیگر، این حقیقت را به رخ دشمنان بکشیم. بر همه ی خواص ودل سوزان است که با اعتصام به ریسمان الهی، به گونه ای عمل کنند که اختلاف سلیقه و روش آنان، لطمه ای به اساس و ارکان این حکومت الهی وارد نیاورد و برهمگان و بویژه بر حوزه های علمیه، به عنوان امناءالرسل و زمامداران فکر وفرهنگ است که در استقرار و استحکام پایه های این بنیان رفیع -که ثمره ی مجاهدت های موحدان تاریخ بشریت است- کوشا باشند و با استمداد از خداوند، این حکومت الهی را به ولت یار متصل سازند.ان شاء الله.مجله پیام حوزه، تابستان 1377، شماره 18

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top