خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ السبت ١٦ ربيع الثاني ١٤٤١ Saturday, December 14, 2019
کد خبر: 809980
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۱۴:۱۲
اسیدپاشی به شهروندان، حادثه یا بحران +عکس و فیلم
پنج حمله جداگانه با اسید در عرض کمتر از ۹۰ دقیقه در شرق لندن و آسیب دیدن چند نفر از ناحیه صورت، پایتخت انگلیس را با شرایط اضطراری مواجه کرد.
اسیدپاشی در لندن اسیدپاشی به شهروندان، حادثه یا بحران +عکس و فیلم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، حملات زنجیره ای با اسید در لندن بازتاب های متفاوتی در رسانه های فارسی زبان دولتی داشت.

 

طبق گزارش‌ها، شب گذشته دو مرد موتورسوار این حمله‌ها را ظرف ۹۰ دقیقه در محله هکنی لندن انجام دادند.

 

این حمله‎ها در حالی رخ داده که نگرانی‎ها بابت افزایش بی‌سابقه اسیدپاشی در لندن، بیش از پیش شده است.

 

دست کم ۵ نفر در جریان این حملات مجروح شدند.

 

 

کرسیدا دیک، رئیس پلیس لندن می‌گوید:" تعداد قربانیانی که مورد حمله با مواد اسیدی قرار گرفته‌اند بسیار نگران کننده است. نگرانی ما از این است که تعداد آن رو به افزایش است."

 

بی بی سی تلاش کرد این رویداد بحران زا را در حد یک حادثه تنزل دهد.

 

صدای آمریکا کوشید در ضمن یک گزارش کوتاه موارد اسید پاشی در انگلیس را اندک جلوه دهد.

 

این سایت به نقل از مصاحبه رادیویی کمیسر پلیس لندن نوشت: هر چند اسیدپاشی در بریتانیا کم‌سابقه است، اما به نظر می‌رسد اخیرا شمار این موارد در پایتخت رو به افزایش گذاشته است.

 

در حالی که در گزارش بی بی سی درباره افزایش موارد حمله با اسید آمده است: از ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۸۰۰ مورد حمله با استفاده از مواد اسیدی گزارش شده است.

 

بر پایه همین گزارش، آمار پلیس لندن نشان می دهد تعداد جرایم استفاده از مواد اسیدی در سال گذشته ۴۵۸ مورد بوده که نسبت به ۲۰۱۵ با ۲۶۱ مورد، بیش از دو برابر شده است.

 

این حادثه در حالی رخ می‌دهد که حدود بیست روز پیش دو مسلمان هدف حملاتی مشابه قرار گرفته‌اند.

 

اما در میان این رسانه ها یورونیوز در اقدامی شفاف و حرفه ای نسبت به بی بی سی و صدای آمریکا به تشریح کامل سلسله حملات مرگبار لندن و علل و ریشه های آن پرداخت.

 

 

به نوشته این رسانه، در پی اسیدپاشی‌های اخیر به صورت و بدن مسلمانان در لندن ترس و وحشت بر جامعه مسلمانان بریتانیا سایه افکنده است. تا جایی که حتی برخی از مسلمانان ساکن لندن جرات خروج از خانه‌شان را ندارند.

 

این هراس بویژه با حمله‌ به رشام خان ۲۱ ساله و جمیل مختار، پسر عموی ۳۷ ساله‌اش فزونی گرفته است. این دو ۲۱ ژوئن در نیوهم، در حالی که سوار بر خودرویشان بودند هدف حمله یک فرد ناشناس قرار گرفتند. مهاجم از پنجره خودرو روی آنها اسید پاشید.

 

پلیس در گزارش اولیه ادعا کرد که هیچ مدرکی حاکی از انگیزه نژادی یا مذهبی در دست نیست. اما جمیل مختار آنچه رخ داده را با اسلام‌هراسی مرتبط دانسته است. به گفته او اگر یک بریتانیایی تبار هدف چنین حمله‌ای قرار گرفته بود کل کشور بسیج می‌شد و از آن بعنوان اقدامی تروریستی یاد می‌کردند.

 

در شبکه فیس‌بوک هم پیام‌هایی در حمایت از اقدام جان تاملین، این مهاجم وابسته به جریان راستگرای افراطی منتشر شد. در پی آن بود که پلیس از این حمله بعنوان جرمی با انگیزه نفرت [نژادی یا مذهبی] یاد کرد.

 

جان تاملین روز چهارشنبه برای رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه حاضر شد. گفته می‌شود او هنگام خروج از دادگاه در حالی که خنده بر لبانش نقش بسته بود به هوادارانش بوسه فرستاد.

 

به گزارش ایندیپندنت با انتشار خبر این اسیدپاشی، گزارش‌هایی از حملات دیگری از این دست در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. از جمله در یکی از آنها مردی آسیایی تبار از تجربه خود نوشته بود: «هنگام رانندگی در منطقه تاورهملتس لندن، مهاجمی از پنجره ماده شیمیایی به روی وی پاشید. در پی آن به محض اینکه برای درخواست کمک از مردم از خودرو پیاده شده، مهاجم خودرویش را به سرقت برد.»


دو حمله مشابه دیگر هم در «ایست‌هم» صورت گرفته است؛ زنی در ورودی خانه‌اش توسط مردی با اسید هدف حمله قرار گرفته و در نتیجه بخشی از بدنش سوخت. زن دیگری هم در منطقه «پلشت گرو» توسط یک موتور سوار هدف حمله قرار گرفته بود.

 

همزمان در رسانه‌های اجتماعی پیام‌هایی هشدارآمیز منتشر شده است. در یکی از این پیام‌ها اینطور آمده است: «مراقب باشید بویژه اگر پوستتان تیره است. به نظر می‌رسد این حملات افرادی آسیایی تبار یا مسلمانان را هدف قرار می‌دهد.»


واقعیت این است که محله‌های عمدتا مسلمان‌لندن از جمله نیوهام، بارکینگ و دگنهام، تاور هملتس، هاورینگ و ردبریج،‌ پنج محله‌ای هستند که بیشترین اسیدپاشی‌ها در آن رخ داده است. به گزارش ایندیپندنت و به نقل از پلیس لندن محله نیوهام با ۳۹۸ مورد اسیدپاشی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ نخستین جایگاه را به خود اختصاص داده است. منطقه تاور هملتس هم با ۸۴ مورد اسیدپاشی در جایگاه سوم قرار دارد. تعداد موارد اسیدپاشی در لندن طی سال ۲۰۱۶ نسبت به یک سال قبل از آن ۷۴ درصد افزایش داشته است. این رقم در سال ۲۰۱۵، ۲۶۱ مورد و در سال ۲۰۱۶، ۴۵۴ مورد گزارش شده است. در ۸۰ درصد موارد زنان هدف این حملات بوده‌اند.

 

عوامل روی آوردن به اسید بعنوان شیوه‌ای برای ضربه زدن به دیگری
از مهمترین دلایل روی آوردن به اسید می‌توان به کم هزینه بودن و دسترسی آسان به آن اشاره کرد. در حالی که استفاده از اسید صدمات جبران‌ناپذیری به بدن قربانی وارد می‌کند دستگاه قضایی چاقو و اسلحه را جدی تر در نظر می‌گیرد. از این نظر افراد بیشتر برای پیش بردن اهداف خود به آن روی می‌آورند.

 

از سوی دیگر با وجود اعمال محدودیت‌هایی بر فروش اسید سولفوریک در سال ۲۰۱۵، نبود نظارت بر خرید و فروش این ماده خطرناک در فضای اینترنت موجب دسترسی آسان به آن شده است.

 

اما این دو دلیل به تنهایی نمی‌تواند روند صعودی اسیدپاشی در بریتانیا را توضیح دهد.

 

ارتباط تعداد اسید‌پاشی‌ها با افزایش اسلام‌هراسی
شواهد حاکی از آن است که طی سال‌های اخیر اسلام‌هراسی در سراسر اروپا از جمله بریتانیا افزایش یافته است. جریان‌های عمد‌تاً دست راستی با تکیه بر این ایده که اسلام و جامعه مسلمانان مشکل اصلی‌ هستند موج انتقادها علیه مسلمانان و اسلام را شدت بخشیدند. به باور آنها اسلام مشوق تروریسم است و مسلمانان عاملان اصلی‌ تروریسم هستند. به پیروی از این جریان غالب، در کوچه و خیابان‌ها نیز مسلمانان هدف حملات افرادی با گرایش‌های راست افراطی قرار گرفتند؛ از حمله به خانه‌های پناهجویان و آتش زدن آنها در آلمان گرفته تا اسیدپاشی به صورت و بدن آنها در محله‌های مختلف لندن.

 

با این حال میزان ارتباط افزایش موارد اسیدپاشی با این موضوع هنوز روشن نیست. به گزارش هافینگتون پست، رسانه‌های اندکی حملات مرتبط با اسیدپاشی را پوشش می‌دهند بویژه وقتی قربانی مسلمان باشد. علاوه براین، تحقیقات کمی ماهیت و دلایل روند صعودی این پدیده را مورد بررسی قرار داده‌اند.

 

احساس آسیب‌پذیری بیشتر در بین جامعه مهاجر و مسلمان
مهاجران و مسلمانان ساکن اروپا بویژه زنان آسیب‌پذیری و نگرانی بیشتری را نسبت به اتباع اروپایی احساس می‌کنند. از سوی دیگر احساس در حاشیه بودن و شهروند درجه دو بودن این موضوع را تشدید می‌کند؛ این احساس عمدتا در ناکارآمدی یا ضعف دولت‌ها در روند ادغام و جذب مهاجران و مسلمان ریشه دارد. در هر حال در نتیجه این وضعیت، گزارش‌های کمتری از حملات به آنها از جمله اسیدپاشی ارایه‌ می‌شود. و این خود احتمالا موجب می‌شود تا این موضوع کمتر مورد توجه قرار گیرد.

 

مهاجر به مثابه بلاگردان
گفتمان غالبی که بویژه توسط احزاب راست‌گرای افراطی چون جبهه ملی در فرانسه، یوکیپ در بریتانیا، آلترناتیو در آلمان و آزادی در هلند به آن دامن زده شده نقش مهمی در سلب اعتماد به نفس مهاجران از یکسو و افزایش انتقادها از مهاجران و بویژه مسلمان داشته است. شالوده اصلی این گفتمان مهاجرستیز بر مقصر جلوه داده مهاجران و انداختن مسئولیت تمام مشکلات جامعه به گردن مهاجران استوار است.


همزمانی حملات تروریستی از سوی اعضای وابسته به داعش بی‌تردید در این فرایند نقش مهمی داشته است.

 

بی‌اعتمادی نسبت به دستگاه قضایی
علاوه براین، در گفت‌وگو با شاهدان عینی بی‌اعتمادی آنها نسبت به دستگاه اجرایی کاملا آشکار است. کم نیستند مواردی که به پلیس گزارش شده و روند اداری رسیدگی به موضوع آنچنان فرسایشی و گاها «تحقیرآمیز» بوده که قربانی ترجیح می‌دهد در درد خود فرو برود و رنج بیشتری را به جان نخرد. برخی شاهدان عینی تجربه ارتباط خود با نهادهای قضایی و پلیس را آمیخته با نفرت نژادی توصیف کرده‌اند. برخی دیگر هم در جریان این روند تعلل و بی اعتنایی آگاهانه از سوی نهادهای مرتبط را گزارش کرده‌اند.

 

دست کم روند تحقیقات پلیس در ارتباط با پرونده حمله‌ به رشام خان و جمیل مختار این ادعا را تایید می‌کند. در حالی که مهاجم از همان ساعات نخست شناسایی شده و تصویرش در شبکه‌های مجازی منتشر شده بود، مقام‌های پلیس از هویت مهاجم و تصویر او را با تاخیری قابل توجه تایید کردند.

 

نفرت نژادی و مذهبی در سطح نهادی
بطور طبیعی شهروندان یک جامعه امیدوارند که در صورت بروز خشونت در زندگی روزمره نهادهای قانونی و مرتبط به حمایت و پشتیبانی از آنها برخیزند.اما تجربه و احساس برخی شاهدان عینی و قربانیان متفاوت از این انتظار است. به باور آنها وقتی مهاجم سفیدپوست و قربانی رنگین‌پوست است در نهادهای مرتبط، از رسانه‌ها گرفته تا نهادهای قضایی و امنیتی، خواسته یا ناخواسته گرایشی به پنهان‌کاری یا به بیانی دقیق‌تر، کم‌رنگ نشان دادن خشونت‌های این چنینی وجود دارد.

 

حفظ تصویری مطلوب از جامعه متمدن
با استناد به اظهارات شاهدان عینی به نظر می‌رسد میل به کمرنگ کردن کمیت و شدت خشونت‌های صورت گرفته علیه رنگین‌پوستان همسو با حفظ تصویر غالب و مطلوب از جامعه و جلوگیری از هرگونه خدشه‌ای به آن است؛ «جامعه‌ای متمدن».

 

لینک دانلود

 

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top