|
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٣ شوّال ١٤٤١ Friday, June 5, 2020
کد خبر: 819347
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۹:۴۳
معاون رئیس جمهور عراق در جمع جوانان بغدادی؛
نوری مالکی: نظام سیاسی عراق باید عوض شود
«این نظام سیاسی باید تبدیل به نظام ریاست جمهوری و یا نظام اکثریت سیاسی شود.»
نوری مالکی نوری مالکی: نظام سیاسی عراق باید عوض شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، معاون رئیس جمهور عراق خواهان تغییر نظام سیاسی این کشور به ریاست جمهوری و یا اکثریت سیاسی شد.

به‌نوشته مهر به نقل از سومریه نیوز، «نوری مالکی» معاون رئیس جمهور عراق در مراسمی به مناسبت روز جهانی جوان در بغداد تاکید کرد: جوانان عراقی باید با تفکرات طایفه ای و نقشه های دشمنان مبارزه کنند. آنها باید نسبت به میوه تلخ تفکرات منحرف هوشیار باشند.

 

وی در ادامه افزود: همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم، تروریسم گسترش پیدا کرده و باید جنگ جهانی سوم علیه آن راه بیفتد، اما متأسفانه کسی به این سخنان گوش نداد تا جاییکه تروریسم در کشورهای اروپایی و عربی نیز راه پیدا کرد و آنها فهمیدند که هدف قرار گرفته اند. داعش نتیجه نادرست تفکرات منحرفانه و تکفیری و طایفه ای است.

 

مالکی تاکید کرد: دولت هایی که بعد از سال 2003 و سقوط نظام بعث روی کار آمدند، با بحران ها و موانعی بر سر آبادانی کشور روبرو شدند و هدف قرار دادن زیرساخت ها و منابع انرژی کشور مانع این اقدامات شد. در سایه اقدامات مخرب و تلاش برخی برای شوراندن مردم علیه حاکمیت، چگونه می‌توان در مسیر بازسازی کشور قدم گذاشت؟

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: نظام سیاسی در عراق باید تغییر کند تا دولتی با اراده و قدرتمند با حمایت پارلمان برای کمک در روند تعیین وزرا و قانون گذاری به‌وجود آید. این نظام سیاسی باید تبدیل به نظام ریاست جمهوری و یا نظام اکثریت سیاسی شود. ایجاد حاکمیت با نظام سهمیه‌بندی باعث تضییع حق جوانان می شود.

 

مالکی تاکید کرد: جوانان  باید درباره ادعاهایی که پیرامون «دولت مدنی» یا «اسلام مدنی» عنوان می‌شود و آن را در مقابل دولت مذهبی یا دینی قرار می‌دهند، تحقیق و تفحص کنند. بسیاری از این ادعاها به‌خاطر پاره‌ای تسویه‌حساب‌های سیاسی صورت می گیرد زیرا کسانی که چنین ادعاهایی می کنند از این نگرانند که مبادا اسلام در مقابل قدرت های جهانی تبدیل به رقیب شود.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top