|
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢١ ذو الحجّة ١٤٤١ Tuesday, August 11, 2020
کد خبر: 819981
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۱۲:۴۹
پاسخ وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به اتهامات اخیر
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت دوازدهم می‌گوید به عنوان عضوی از هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نقشی در تخلفات مالی این صندوق نداشته است.
سید محمد بطحایی پاسخ وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به اتهامات اخیر
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سیدمحمد بطحایی با اشاره به برخی شبهه‌افکنی‌ها نسبت به حضور وی در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان وقوع فساد مالی، توضیح داد: صندوق ذخیره فرهنگیان دارای هیات امنایی است که مانند دیگر هیات‌های مشابه صرفا نقش سیاستگذاری دارد که سالی یک بار تشکیل جلسه می‌دهند و در آن جلسه صورت‌های مالی و گزارش حسابرسی را تشریح و تصویب می‌کند و رئوس کلی برنامه‌های صندوق را مورد بررسی و تایید قرار می‌دهد.

 

وی ادامه داد: به علت فعالیت در پست معاونت مالی و اداری، به مدت دو سال عضو حقوقی هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان بودم که سال اول حضورم در هیات امنای این صندوق پس از اتمام کار سازمان حسابرسی و تهیه گزارش از عملکرد آن بود؛ با این حال در سال دوم با ملاحظه شبهات مالی و گزارشات به مسئله ورود کردم.

 

وزیر پیشنهادی وزارتخانه آموزش و پرورش دولت دوازدهم همچنین توضیح داد: گزارش‌های حسابرسی توسط حسابرسان معتمد و مورد تایید "سازمان حسابرسی" تهیه می‌شود لذا آنچه که به دست هیات امنا می‌رسد؛ با این وجود هیات امنا پس از واقف شدن به تخلفات مالی پیگیری حقوقی آن را آغاز کردند.  

 

هیات امنای صندوق حق دخالت در قراردادهای مالی را ندارد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش همچنین افزود: بر اساس قانون تجارت هیات امنا حق دخالت در وظایف هیات مدیره را ندارد؛ درواقع هیات امنا نمی‌تواند بگوید فلان قرارداد مالی بسته شود یا نشود یا فلان مبلغ پرداخت نشود چراکه این هیات تنها وظیفه سیاستگذاری برای صندوق را داشته و تنها سالی یکبار تشکیل جلسه می‌دهد.

 

اعلام آمادگی رئیس تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره برای دفاع از بطحایی در صحن علنی/کوچکی‌نژاد شهادت می‌دهد

وی با تاکید بر اینکه جبار کوچکی‌نژاد به‌عنوان رئیس تحقیق و تفحص از صندوق  ذخیره فرهنگیان گفته که حاضر به شهادت و دفاع از وی در صحن علنی است، تصریح کرد: آقای کوچکی‌نژاد بارها گفته‌اند طی مدت آغاز به کار تحقیق و تفحص از صندوق و بررسی اسناد هیچ رد پا و اثری از تخلف اینجانب یا شراکت در تخلفی دیده نشده است.

 

گزارش مالی بانک سرمایه به مسئولان حسابرسی صندوق منعکس نمی‌شود

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این تخلفات مالی در زمان قبل از سرپرستی وی بر وزارت آموزش و پرورش رخ داده بود، درباره عملکرد بانک سرمایه در این پرونده توضیح داد: گزارش مالی بانک سرمایه به دلیل تابعیت از قانون بانک‌ها به مسئولان حسابرسی صندوق ذخیره فرهنگیان منعکس نمی‌شود و فقط در برابر بانک مرکزی پاسخگو هستند؛ حتی اگر صندوق دارای تمام سهام بانک سرمایه باشد در برابر سهامداران و مدیران آن پاسخگو نیست.

 

سازوکارهای صندوق ذخیره فرهنگیان نیازمند اصلاح است

بطحایی همچنین با بیان اینکه سازوکارهای صندوق ذخیره فرهنگیان نیازمند اصلاح است، توضیح داد: می‌توان برای اصلاح این سازوکار روش‌هایی به کار برد تا سهامداران مستقیما در انتخاب هیات امنا و حتی هیات مدیره دخالت کنند لذا برنامه‌هایی برای مشارکت سهامداران در فرآیند انتخاب هیات مدیره این صندوق در نظر گرفته شده است تا آن‌ها در جریان فعالیت‌های صندوق قرار بگیرند.

 

افزایش سهم سهامداران در انتخاب هیات امنا و مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با تاکید براینکه سرمایه از دست‌رفته فرهنگیان با اهتمام قوه‌قضاییه و مجلس بازمی‌گردد، ادامه داد: اگرچه سهامداران اکنون نیز در جریان گزارشات مالی قرار می‌گیرند اما این اطلاع پس از انتشار گزارش سال مالی است؛ با این حال اگر در انتخاب هیات امنا و مدیره مشارکت داشته باشند به‌یقین برخی از نگرانی‌ها از بین خواهد رفت.

 

 

خانه ملت

106

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top