|
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ الأربعاء ٩ ربيع الثاني ١٤٤٢ Wednesday, November 25, 2020
کد خبر: 820274
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ - ۱۱:۰۰
عملیات نجات 509 دزفولی مسموم بدون تجهیزات
به گفته پزشکان معالج، ریه‌های دو آتش‌نشان آسیب دیده که فعلاً از بیمارستان مرخص نمی‌شوند. اما 7 آتش‌نشان دیگر که حال‌شان مساعد بوده از بیمارستان مرخص شده‌اند.
شیرسلندرهایی که باعث مسمویت شهروندان دزفولی شد عملیات نجات 509 دزفولی مسموم بدون تجهیزات
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سازمان اورژانس کشور دیروز با تشریح آخرین وضعیت مسموم شدگان با گاز در شهر دزفول اعلام کرد: در پی این حادثه که شنبه شب و به‌دنبال نشت گاز از یک مخزن غول آسای کلر در انبار تصفیه خانه قدیمی آب دزفول رخ داد فضای مناطقی از این شهر آلوده شد. براساس آخرین آمار 509 نفر از اهالی دزفول دراین حادثه دچار مسمومیت و تنگی نفس شدند که با آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال یافتند. معاون فنی و عملیات اورژانس کشور اعلام کرد: 500 نفر پس از درمان مرخص شده‌اند و 9 نفر از مأموران آتش‌نشانی که در حادثه نشت گاز کلر مصدوم شده بودند به بیمارستان انتقال یافتند.

 


روابط عمومی آتش‌نشانی دزفول نیز از ادامه درمان آتش‌نشانان دزفولی خبر داد وتصریح کرد: به گفته پزشکان معالج، ریه‌های دو آتش‌نشان آسیب دیده که فعلاً از بیمارستان مرخص نمی‌شوند. اما 7 آتش‌نشان دیگر که حال‌شان مساعد بوده از بیمارستان مرخص شده‌اند.

 


زنگ خطرجدی/ مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی دزفول هم گفت: حادثه نشت گاز کلر زنگ خطری برای شهر دزفول بود. زیرا نیروهای امداد برای امدادرسانی بموقع در شرایط بحرانی باید از امکانات ضروری به روز برخوردار باشند و امکانات به‌طوری باید وسیع باشد که با یک حادثه اینچنینی نباید تعدادی از آتش‌نشانان مصدوم شوند.

 


 چرا آتش‌نشانان ماسک ضد گاز نداشتند؟!/ وی گفت: برای کنترل نشت گاز نیروهای آتش‌نشان به دستگاه تنفسی ، لباس مخصوص ضد گازهای سمی و دوره‌های تخصصی نیاز دارند که هیچ کدام از این موارد در حادثه شنبه شب وجود نداشت و همگی بدون داشتن ماسک ضد گاز فعالیت داشته‌اند. در حالی که اگر این امکانات فراهم بود نیروهای آتش‌نشان در زمان کمتری منشأ آلودگی را کنترل می‌کردند و افراد کمتری هم آسیب می‌دیدند.به همین خاطرمسئولان شهری از جمله نماینده، فرماندار، شهردار و دیگر مسئولان باید به فکر تأمین تجهیزات مدرن و به روز کردن امکانات امدادی شهرستان دزفول باشند تا هنگام بحران بتوان بموقع و با سرعت بیشتر امدادرسانی کنند.وی گفت: در حادثه نشت گاز کلر در دزفول فراخوان آماده باش داده شد و از نیروهای در حال استراحت آتش‌نشانی دزفول نیز کمک گرفتیم. به طوری که حدود 40 نفر از پرسنل آتش‌نشانی در این عملیات حضور داشتند و با توجه به اینکه 9 نفر از آتش‌نشانان دزفولی در این حادثه مصدوم شدند نیروهای در حال استراحت جایگزین آتش‌نشانان مصدوم شدند.در محل حادثه، 3 کپسول کهنه هزار کیلوگرمی گاز کلر نگهداری می‌شد که با نشت این گاز از کپسول‌ها، فضای شهر دزفول آلوده به سم شده است.عملیات مهار نشت گاز بیش از 4 ساعت طول کشید و صبح یکشنبه کپسول‌ها از محل حادثه تخلیه شدند.

 


این کپسول‌ها از انبار آبیاری قدیم کاشفیه به تصفیه خانه شمال اداره آب و فاضلاب دزفول منتقل شدند.
به گفته یکی از مسئولان فرمانداری دزفـول، به علت کم تجربگی و اهمال‌ها، این کپسول‌ها مدت 4 سال به حال خود رها شده بودند.مسئول اداره آب و فاضلاب شهرستان دزفول نیز گفت: اعلام چرایی وقوع حادثه دیشب در اختیار فرمانداری ویژه شهرستان است و ما نمی‌توانیم در این خصـوص اظهار نظر کنیم.معاون فرمانداری دزفول هم اظهارداشت: متأسفانه چهار کپسول یک تنی خطرناک گاز کلر که می‌بایست در قرنطینه نگهداری شوند از دهه ۵۰ در انبار آبیاری قدیم کاشفیه به حال خود رها شده بودند که سه کپسول خالی و یکی نیمه پر بود که دچار نشت گاز کلر شده و انتشار گاز را به همراه داشت.این کپسول‌ها ۴۵ سال مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.ضمن اینکه امکان دارد عوامل انسانی دربروزاین حادثه نقش داشته باشند. ولی با توجه به اینکه آچار مخصوصی برای باز کردن سرپیچ شیر کپسول نیاز است هرفردی توانایی باز کردن سر پیچ را ندارد.به همین خاطر احتمال نشت از طریق فرسودگی محتمل‌تر است.معاون  فرماندارویژه  شهرستان دزفول هم تأکید کرد: با توجه به خطر احتمالی این کپسول‌ها باید در قرنطینه نگهداری می‌شدند چون کلر بسیار خطرناک است و حادثه پیش آمده زنگ خطری بود که بیدار شویم و بیشتر مراقب باشیم.


آن شب که گاز کلر فضای شهر را مسموم می‌کرد و مردم گروه گروه در خیابانها دچار مسمومیت می‌شدند، این امدادگران و مأموران آتش‌نشانی بودند که به جای استفاده از ماسک‌های مخصوص ضد گاز ماسک‌های پارچه‌ای ضد گرد و خاک را به‌صورت‌شان بسته بودند تا به مقابله با انتشار گاز کشنده کلر بروند. در حالی که آنها چون مردم مسموم وبی حال نیاز به کمک داشتند.
معاون فرماندارویژه دزفول با تأسف گفت: ماسک ساده‌ای که برای مقابله با گرد و خاک استفاده می‌شود جلوی آلودگی گاز سمی کلر را نمی‌گیرد و این موضوع عامل بسیاری از مسمومیت‌ها خصوصاً از سوی مسئولان و نیروهای حاضر در محل شده است.وی اضافه کرد: برای چنین مواقعی لازم است امکانات مورد نیاز برای مدیریت این گونه حوادث  را داشته باشیم تا در صورت وقوع دچار مشکلات مشابه نشویم.


وی در پایان گفت: خوشبختانه چهار کپسول گاز کلر از انبار آبیاری قدیم به محل قرنطینه فاضلاب شهری منتقل شدند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.درعین حال امیدواریم با تجربه‌ای که از این حادثه تلخ حاصل شد و مسمومیت چندصد نفر از همشهریانمان را به دنبال داشت، تدابیر و مانورهای آموزشی مختلفی تدارک دیده شود تا شاهد تکرار چنین حوادثی نباشیم.


عوامل نشت گاز کلر شناسایی نشده‌اند/ فرماندار ویژه دزفول هم با اشاره به حادثه نشت گاز کلر در منطقه کاشفیه این شهر گفت: تاکنون عوامل این حادثه شناسایی نشده‌اند.


حبیب آصفی اظهار کرد: با وجود اینکه مشخص است عامل این حادثه، انسانی بوده است ولی در حال حاضر نمی‌توانیم بگوییم که علت نشت گاز کلر ارادی و عمدی بوده است یا خیر.وی افزود: دلیل نشت گاز کلر، دستکاری یا سرقت شیر سیلندر حاوی گاز کلر در یک انبار آبیاری بوده است ولی تاکنون عوامل آن شناسایی نشده‌اند.


آصفی بیان کرد: در صورت شناسایی عوامل این حادثه، برخورد جدی و قضایی انجام خواهد شد.


ورود دادستان به موضوع نشت گاز کلر/ دیروز دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان نیزگفت: پرونده‌ای در خصوص نشت گاز کلر دردادسرای دزفول تشکیل شده و مسئولان قضایی تحقیقات دراین خصوص را آغاز کرده‌اند.حسینی پویا از تشکیل پرونده‌ای درخصوص نشت گاز کلر در دادسرای دزفول خبرداد و گفت: تحقیقات دراین خصوص آغاز شده است.دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: هر چند گفته می‌شود این حادثه به علت دستکاری جهت سرقت شیر سیلندر گاز کلر در انبار تأسیسات شرکت سهامی آبیاری قدیم دزفول واقع در محدوده رودبند رخ داده است ولی هنوز صحت و سقم این خبر تأیید نشده و موضوع دردست بررسی است.

 

احتمال داده می‌شود افراد بیکار و دوره گرد تلاش کرده‌اند شیر بزرگ یکی از مخزن‌های عظیم گاز کلر را به سرقت ببرند که باعث نشت گاز شده‌اند و حالا  این مسأله پیش می‌آید که چرا مسئولان به علت بی‌مبالاتی طی این همه سال اقدام به انتقال مخزن‌های کهنه گاز و تخلیه این مخزن‌ها نکرده‌اند.

ایران

110
 

کلیدواژه ها:
دزفول  |  مسموم  |  تجهیزات  |  عملیات  |  نجات  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top