|
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ السبت ٩ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 23, 2021
کد خبر: 820304
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ - ۰۷:۱۶
کنترل القاعده بر ادلب، خطری بیخ گوش ترکیه
روسیه و آمریکا در حال حاضر به سمت توافق تقسیم نقش‌ها حرکت می‌کند اما اگر نیروهای اسد بتوانند کنترل شهر ادلب را به دست آورند، در این صورت نیروهای شبه نظامی به کجا فرار خواهند کرد؟ ترکیه.
ادلب  کنترل القاعده بر ادلب، خطری بیخ گوش ترکیه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از العالم، روزنامه حریت در گزارشی با اشاره به برخی طرح‌ها برای بازپس‌گیری شهر ادلب سوریه از دست نیروهای القاعده، فرار شبه‌نظامیان افراط‌گرا به سمت ترکیه در صورت تحقق این امر را خطری بزرگ برای کشورش می‌داند.

 

روزنامه حریت چاپ ترکیه در تحلیلی با اشاره به اداره شهر ادلب سوریه توسط گروه‌های وابسته به القاعده نوشت: احرارالشام که مرکز شهر ادلب را تحت کنترل داشت و با هیات تحریرالشام، وابسته به القاعده در آتش‌بس بود به عنوان یکی از گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه تصمیم گرفت که مبارزات خود در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی را از سر بگیرد و از آنجایی که این گروه نمی‌توانست در دو جبهه مبارزه کند ادلب را به تحریرالشام واگذار کرد. پس از این اتفاق در مقابل هیات تحریرالشام نیز نیروهای مسلح خود را به مرزهای ادلب با ترکیه فرستاد و توانست در بیش از 30 روستا کنترل را به دست آورد.

 

هیات تحریرالشام یک ائتلاف از چند گروه افراط‌گراست که در آن گروه‌های مختلفی از جمله فتح الشام که رسما وابستگی خود را به القاعده اعلام کرده است، حضور دارند. در واقع هیات تحریرالشام و احرارالشام مدت‌های زیادی در کنار یکدیگر علیه اسد مبارزه کرده بودند اما پس از اینکه اسد با پشتیبانی روسیه و ایران توانست برخی مناطق را بازپس گیرد این دو گروه مخالف اسد نتوانستند در مناطق باقی مانده با یکدیگر به مصالحه برسند و به درگیری با یکدیگر پرداختند.

 

بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه پس از نمازجمعه هفته اخیر اعلام کرد که در مرز 150 کیلومتری شهر هاتای با ادلب سوریه تدابیر لازم اتخاذ شده است. این تصمیمات در جریان نشست امنیتی اخیر با حضور وی اتخاذ شد.

 

در بخشی از این 150 کیلومتر مرز هاتای با سوریه تدابیر علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق که کنترل شهر عفرین را در دست دارند، اتخاذ شده و در غرب گذرگاه "جیلوه گزو" تدابیری علیه نیروهای هیات تحریرالشام که کنترل ادلب را به دست آورده‌اند، اتخاذ شده است.

 

ییلدیریم گفت: همانطور که می‌دانید به تازگی گروه‌های رادیکال کنترل این مناطق را به دست آوردند.

 

نخست وزیر ترکیه تأکید کرد که اجازه نخواهد داد در نزدیکی مرزهای سوریه با این کشور دولت جدیدی تاسیس شود و در این مورد دیدارهای مهمی انجام گرفته است.

 

وی ادامه داد، برای مقابله با تحرکات اخیر با همکاری یکدیگر گام‌هایی برداشته خواهد شد سپس وی اسامی تک تک کشورها را نام برد. ائتلاف بین المللی ضد داعش، روسیه، آمریکا و حتی ایران.

 

روسیه و ایران به دنبال راه‌هایی برای بازگرداندن ادلب به کنترل دولت اسد هستند. گفته می‌شود این دو با استفاده از بازی‌های اطلاعاتی در منطقه گروه‌های مخالف اسد را در مقابل یکدیگر قرار دادند و بدین ترتیب این گروه‌ها با یکدیگر درگیر شدند و در نهایت کنترل استان ادلب را گروهی در دست گرفت که آمریکا آن را به عنوان دشمن اول خود تلقی می‌کند و حتی ترکیه نیز پشتیبان آن نیست.

 

برهمین اساس نیروهای اسد با حمایت روسیه و ایران به همراه یگان‌های مدافع خلق کرد که از پشتیبانی آمریکا برخوردارند و دشمن تحریر الشام محسوب می‌شوند، به مقابله با این گروه برخاسته‌اند.

 

به نوشته این روزنامه، به نظر می‌رسد روسیه و آمریکا در حال حاضر به سمت توافق تقسیم نقش‌ها حرکت می‌کند اما اگر نیروهای اسد بتوانند کنترل شهر ادلب را به دست آورند، در این صورت نیروهای شبه نظامی به کجا فرار خواهند کرد؟ ترکیه.

 

بر همین اساس دوران حساسی برای ترکیه آغاز می‌شود. باید این نکته مورد توجه قرار گیرد همانگونه که یک نویسنده برجسته اتریشی در کتاب شطرنج خود اعلام می‌کند پیش از انجام هر حرکت لازم، باید این مساله مورد توجه قرار گیرد که حرکات دیگر به گونه‌ای نباشد که شکست را حتمی کند.

512

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top