خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ الأحد ٣٠ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 26, 2020
کد خبر: 823055
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ - ۱۲:۴۲
ولایتی:
امام جواد(ع) رهبر مخفیانه قیام‌های مردمی بود
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کار دیگری که امام جواد (ع) انجام می دادند رهبری مخفیانه قیام های مردمی بود.
ولایتی امام جواد(ع) رهبر مخفیانه قیام‌های مردمی بود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کار دیگری که امام جواد (ع) انجام می دادند رهبری مخفیانه قیام های مردمی بود.

 

علی اکبر ولایتی در همایش بین المللی فرهنگ و سیاست در سیره امام جواد(ع) که در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از زمان رسول اکرم (ص) وعده و مژده تولد امام جواد (ع) داده شده بود.

 

ولایتی در خصوص تقیه عنوان کرد: تقیه به معنای پنهان کاری راه و روش و اهداف مبارزه است. اگر کاری که انجام می دادند آشکار بود دشمنان به سرعت آن ها را از بین می بردند، بنابراین ائمه با انواع روش‌های ماورایی و تدابیر بسیار پیچیده کار خود را آغاز کردند.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مناظره هایی که امام جواد (ع) انجام می دادند، بیان کرد: بخشی از این مناظره ها توسط دوستان و بخشی توسط مخالفان بود.

 

مناظره های دوستان به این منظور انجام می شد که به آنها ثابت شود امام جواد (ع) جانشین امام رضا (ع) هستند. مناظره مخالفان به تحریک مأمون برای مواجه کردن ایشان در پاسخ به افراد کارکرده در معارف و علمای اسلام انجام می شد. روش پاسخ دادن حضرت نیز به سبک سقراطی بود.

 

وی گفت: یکی از سیاست هایی که حضرت جواد (ع) در پیش گرفتند نفوذ در دستگاه حاکمه بود، ایشان به بعضی از شیعیان این اجازه را دادند تا هم بتوانند آنچه در درون حکومت بنی عباس می گذرد را به شیعیان اطلاع دهند و هم زمانی که شیعه ای مشکلی پیدا کرد وی را نجات دهند.

 

ولایتی افزود: یکی از کارهای بسیار مدبرانه و عقلایی حضرت این بود که از بزرگان صاحب علم و نفوذ خواسته بودند با پوشاندن مذهب خود در زمره حکام قرار گیرند تا به موقع نفع خود را به شیعیان برسانند و مانع از تحت فشار قرار گرفتن آنان شوند.

 

وی ادامه داد: کار دیگری که امام انجام دادند فرستادن فقها و محدثین شیعه به نقاط مختلف جهان بود، این خود یک دستگاه رسانه ای و تبلیغاتی نیمه مخفی و نیمه آشکار بود.

 

ولایتی بیان کرد: این سیستم وکالتی و اعزام فقها و ایجاد تشکیلات گسترده در جهان اسلام برای دسترسی آسان شیعیان انجام شد. ائمه برای اینکه بتوانند دسترسی داشته باشند شبکه ای پنهانی برای ارتباط با شیعیان در نقاط مختلف جهان داشتند.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام دیگر امام جواد(ع) یعنی مبارزه با غاویان، عنوان کرد: شیعیان غاوی یعنی افرادی که به غلو افتاده بودند، این غلو مورد طعن و مذمت ائمه بود.

 

ولایتی افزود: غیر از فقها، وکلا نیز از ائمه نمایندگی تام داشتند. تأسیس سیستم وکالت به زمان امام صادق (ع) باز می گردد. بعد به ضرورت اقتضا می کرد که شبکه وکلا با هم مرتبط باشند، جز این راه امکان اینکه شیعه بتواند به حیات خود ادامه دهد ممکن نبود.

 

وی ادامه داد: کار دیگری که امام جواد (ع) انجام می دادند رهبری مخفیانه قیام های مردمی بود. ایشان با این عمر کوتاه در حدود ۲۵ سال و امامت کوتاه در حد ۱۷ سال کاری عظیم را در جهان اسلام انجام دادند.

 

ایسنا

202

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top