خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٢٧ جمادى الثانية ١٤٤١ Saturday, February 22, 2020
کد خبر: 834625
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ - ۲۰:۳۱
در دومین نشست شورای «سینمای مقاومت» مطرح شد
تاکید بر نگاه آسیب شناسانه در سینماى مقاومت
دومین نشست شورای «سینمای مقاومت» با حضور اعضای این شورا در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد و در آن بر نگاه آسیب شناسانه در سینمای مقاومت تاکید شد.
فارابی تاکید بر نگاه آسیب شناسانه در سینماى مقاومت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام نیوز، دومین نشست شورای «سینمای مقاومت» با حضور اعضای این شورا در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

 

«علیرضا تابش» در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه «فیلم‌نامه و استانداردهای فیلمسازی» یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت سینمایی است، گفت: مخاطبان سینما، هوشمند و با احساس هستند و در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی می بایست ذائقه مخاطب در نظر گرفته شود.

 

وی ضمن اشاره به لزوم آسیب شناسى سینماى مقاومت گفت: پشتوانه سینماى مقاومت "نگاه نظری" و "پارادیم فکری" است و نگاه آسیب‌شناسانه در این حوزه می‌تواند از موضوعات جدی شوراى سینماى مقاومت باشد و با انجام پژوهش‌هایی در این خصوص می‌توان به ایده‌های درست در عرصه سینمای مقاومت رسید.

 

تابش ادامه داد: اقدامات و عملکرد نهادهای فرهنگی، سیاسی ، اجتماعی و آموزشی ، متناسب با تحلیل مصرف فرهنگی در کشور باید از سوى متولیان فرهنگی پایش شود، چرا که قابلیت کار جدی در عرصه سینماى مقاومت وجود دارد و نسل نو سینماگران از این ژانر استقبال می کنند.

 

تابش همچنین اکران و پخش مناسب فیلم هاى سینماى مقاومت را از دیگر دغدغه‌های مدیریت سینما دانست و افزود: در طول یک سال سینمایی، درصد مشخصی از فیلم‌ها در زمره فیلم‌های مقاومت قرار مى گیرد که قطعاً بخشی از فیلم‌ها با این مضمون در سبد اکران و نمایش خانگى قرار خواهد گرفت که نیازمند برنامه ریزى و حمایت بیشتر از سوى همه نهادهاى ذیربط است.

 

«حبیب ایل بیگی» قائم مقام بنیادسینمایی فارابی نیز دراین نشست مهمترین نیاز در حوزه سینمای دفاع مقدس را داشتن چشم‌انداز برای این ژانر دانست و گفت: به نظر می‌رسد نیاز به یک مرکز استراتژیک در این حوزه داشته باشیم که اهالی فرهنگ و هنر نشانی از آن داشته باشند و دغدغه ها و ایده هاى خود را بروز دهند.

 

وی ادامه داد: در صورتی که اولویت‌ها براساس مطالعات انجام شده، مشخص شود، بهتر می‌توان به افق‌های پیش رو توجه داشته باشیم.

 

ایل بیگی با اشاره به اینکه تبیین راهکارها و بایدها و نبایدها در این عرصه، می‌تواند برای نسل جوان فیلمساز خیلی راهگشا و مفید واقع شود، افزود: نگاه به اقتباس ضروری است تا بتوانیم از کتب منتشر شده و مورد استقبال در این عرصه بهره ببریم.

 

قائم مقام بنیاد ادامه داد: اقدام مؤثر در حوزه فیلمنامه‌نویسی از دیگر مواردی است که باید در عرصه سینمای دفاع مقدس به آن توجه داشته باشیم.

 

دکتر «مسعود نقاش زاده» معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی نیز ضمن یادآوری موارد مطرح شده در نشست پیشین در ابتدای نشست گفت: هدف نهایی در این جلسات همگرایی در مورد ضرورت‌ها و اولویت‌های موضوعی‌است تا بتوانیم در مورد فیلم‌هایی که در حال ساخت هستند ابتدا در حوزه نرم‌افزاری و در نهایت سخت‌افزاری مشارکت داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه یکی از دستورکارهای بنیاد در دوره جدید و نیز این شورا، حمایت از پرورش و تولید فیلمنامه است، ادامه داد: مهمترین دستاورد چنین نشست هایی، هم‌گرایی و هم‌افزایی برای تولید خوب و استاندارد در حوزه سینمای مقاومت است.

 

در ادامه این نشست، مباحثی چون جایگاه نشست «سینمای مقاومت» در سینمای حرفه‌ای، نیاز سینمای کشور به ژانر «سینمای مقاومت»، سیاستگذاری‌ و راهبریِ حوزه دفاع مقدس، بررسی وظایف هنرمند و مدیران هنری، تقویت تکنولوژى در سینمای مقاومت، ضرورت اصلاح چرخه نمایش برای فیلم‌های دفاع مقدس مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

 

تسنیم

115

 

کلیدواژه ها:
فارابی  |  مقاومت  |  سینما  |  حوزه  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top