|
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ الأحد ٨ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Sunday, October 25, 2020
کد خبر: 835093
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۱:۳۷
توضیحات یک مقام آگاه درباره گزارش مجله آمریکایی از دیدار ظریف و تیلرسون
روز گذشته نشریه «نیویورکر» ادعا کرد که در نشست وزرای خارجه 1+5 و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، درگیری لفظی شدیدی میان محمد جواد ظریف و رکس تیلرسون به وجود آمد.
ظریف و تیلرسون توضیحات یک مقام آگاه درباره گزارش مجله آمریکایی از دیدار ظریف و تیلرسون
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، این مجله آمریکایی گزارش داد که در این دیدار وزیر خارجه آمریکا اظهارات و اتهامات تندی علیه ایران در حضور ظریف بیان کرد.

 

نیویورکر ادعا کرد:


"تیلرسون در چهره وزیر خارجه ایران خیره شد و به او دقیقا گفت که درباره «رژیم خشن» او چه فکر می‌کند.


گزارش شده که رکس تیلرسون در جلسه وزرای خارجه 1+5 و ایران(در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک) ابتدا اجازه داد وزرای 6 کشور از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران صحبت کنند؛ ظریف در سخنانش با عصبانیت درباره تحریم‌های آمریکا اعتراض کرد.

وزیر خارجه آمریکا سپس به آرامی سخنانی به شدت انتقادی و تند «درباره رژیم انقلابی(ایران)» مطرح کرد و گفت «هیچ کس نمی‌تواند مستندا ادعا کند که ایران به صورت مثبتی به صلح و امنیت منطقه کمک کرده است».


او ادامه داد که برداشتن تحریم‌ها که بر اساس مفاد برجام لازم است، سبب تشدید رفتار غیرقابل قبول ایران شده است.

تیلرسون، یک بار دیگر هم اعتراض ظریف مبنی بر اینکه رفع تحریم‌ها با سرعت کافی انجام نشده، را رد کرد و گفت «روابط آمریکا-ایران در دوره معاصر تقریبا 40 ساله شده و از دل یک انقلاب بیرون آمد و سفارت ما در محاصره قرار گرفت و با ما به نحو بسیار بدی رفتار شد».
 

تیلرسون در ادامه افزود که «روابط(آمریکا-ایران) با خشونت علیه ما تعریف شده است»."

 

این گزارش و روایت نیویورکر از نشست وزرای خارجه 1+5 و ایران بود که روز گذشته منتشر شد.

 

در همین زمینه، یک منبع آگاه اظهار داشت؛ «جلسه ای که میان ایران و گروه 1+5 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد؛ با درخواست و ابتکار عمل آمریکا تشکیل نشد و مدیر جلسه نیز تیلرسون نبوده است و به همین جهت آمریکایی ها در این جلسه در موضع ضعف قرار داشتند؛ به طوری که کاملا تحت تاثیر اتفاق نظر اعضا و اظهارات وزیرخارجه کشورمان در مورد برجام قرار داشتند».

 

این منبع آگاه افزود روایت منتشر شده توسط مجله آمریکایی نیویورکر در موضع درست بیان نشده و می توان آن را وارونه سازی واقعیت دانست و بیش از هر چیز تلاشی بوده تا انفعال وزیر خارجه آمریکا در این نشست را پوشش دهد. این منبع ادامه داد در حالی که دکتر ظریف در این جلسه با قاطعیت مواضع جمهوری اسلامی رو بیان کرد، وقتی نوبت به تیلرسون رسید وی صرفا چند عبارت رو که برای او روی برگه کاغذی نوشته بودند را خواند و سکوت کرد!

 

 در ادامه، این منبع آگاه اضافه کرد گزارش و روایت این رسانه آمریکایی بیش از هر چیز تبلیغ و تقویت موضع تیلرسون در برابر دونالد ترامپ بوده است تا تضعیف موضع ایران. چرا که در روزهای گذشته شواهد و نشانه هایی از اختلاف میان تیلرسون و ترامپ منتشر شد که جایگاه تیلرسون را در دولت آمریکا تضعیف کرده بود.

 

بنابراین این گزارش بیش از هر چیز برای سرپوش نهادن بر انفعال آمریکا در این جلسه، تقویت موضع وزیر خارجه این کشور و تلاش برای ابقای تیلرسون در وزارت خارجه آمریکا ساخته و منتشر شده است.

 

تابناک

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top