|
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ الاثنين ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Monday, October 26, 2020
کد خبر: 835134
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۲:۵۳
کارگردان تئاتر:
خاموشی چراغ امید هنر تعزیه با بی‌مهری مدیران/ نظر جالب هنرمند آلمانی درباره تعزیه
یک کارگردان تئاتر گفت: اگر به سلیقه مدیران و با بی‌مهری آنها، هنر تعزیه تداوم نداشته باشد، فرهنگ ما پیشرفت نمی‌کند.
سیروس همتی خاموشی چراغ امید هنر تعزیه با بی‌مهری مدیران/ نظر جالب هنرمند آلمانی درباره تعزیه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش جام نیوز، بازیگر و کارگردان تئاتر، در خصوص جایگاه و درجه اهمیت هنر تعزیه در کشور گفت: به نظر من، آن‌طور که باید و شاید به هنر تعزیه بها داده نشده است. اگر اجرای تعزیه در طول سال ادامه داشته باشد، ما شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود؛ ولی اگر به سلیقه مدیران و با بی‌مهری آنها، این هنر تداوم نداشته باشد، متاسفانه فرهنگ ما پیشرفت نمی‌کند و آن کورسوی امید هم خاموش می‌شود.

 

وی با تاکید بر اصیل بودن هنر تعزیه در ایران بیان کرد: زمانی من برای نمایش «قربانی» به جشنواره روهر آلمان دعوت شدم. همیشه دلیل روبرتو چولی سرپرست گروه بازیگران تئاتر آلمان برای انتخاب نمایش برایم سوال بود. سرانجام فرصتی پیش آمد و با وی صحبت کردم و از وی دلیل این انتخاب را جویا شدم. وی در جواب سوال من گفت دلیل آن استفاده از هنر تعزیه برای القای مفاهیم آیینی و سنتی بوده است. او به من گفت چیزی که در کشورهای غربی کم داریم، هنر ایرانی است. این هنر برای ما جذاب بود؛ وگرنه ما نمایش های خارجی دیگر را بسیار بهتر از شما بر صحنه می‌بریم!

 

این کارگردان تئاتر به کم‌کاری اهالی هنر در عرصه هنر تعزیه اشاره و اظهار کرد: از نظر من ما باید در ماه‌های محرم، صفر، رمضان و در ایام عزاداری اهل بیت (ع) تعزیه برپا کنیم. البته ما به تعداد روز‌های سال تعزیه داریم؛ یعنی ما 365 نوع تعزیه داریم. باید بگویم که تعزیه تنها برای محرم و عزاداری نیست! من با 26 سال سابقه تئاتر هنوز تعزیه‌ای که در راستای ماه محرم نباشد، یعنی شبیه‌خوانی یا تعزیه شادی‌آور ندیده‌ام. معتقدم هر چیز جای خودش را دارد و ما باید متناسب با نوع رویداد، تعزیه‌ را بر صحنه ببریم.

 

افکار

115

 

کلیدواژه ها:
تعزیه  |  اهل بیت  |  هنر  |  محرم  |  ایران  |  آلمان  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top