|
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ الأحد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢ Sunday, November 29, 2020
کد خبر: 835153
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۰۷:۰۰
یادداشت سرهنگ آمریکایی در نشنال اینترست؛
نباید با ایران وارد جنگ شد/ ترامپ به توافق نیاز دارد
«تمایل به تخریب توافق هسته ای باعث مشکلات جدی و تخریب تدریجی دیپلماسی آمریکا خواهد شد. به وضوح می توان گفت که لغو یکجانبه توافق هسته ای توسط آمریکا بر خلاف منافع ما خواهد بود...»
پرچم ایران و آمریکا نباید با ایران وارد جنگ شد/ ترامپ به توافق نیاز دارد
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی نشنال اینترست (National Interest) با انتشار یادداشتی تحت عنوان "چرا ترامپ به توافق هسته ای ایران نیاز دارد؟" به دولت آمریکا هشدار داده است که به توافق هسته ای پایبند بوده و فکر جنگ با ایران را از ذهنشان بیرون کنند.


در این یادداشت که به قلم "دانیل دیویس"* سرهنگ دوم سابق ارتش آمریکا نوشته شده، آمده است:
«انتظار می رود که رهبران و مقامات آمریکایی از دیپلماسی به عنوان وسیله ای برای حفظ امنیت منافع مالی ایالات متحده در فضای بین الملل استفاده نمایند. تهدید ترامپ به لغو توافق هسته ای، هر چند نقص هایی در آن وجود داشته باشد، می تواند آسیب های جدی به منافع آمریکا در میان ملت و بلند مدت وارد نماید.


تمایل به تخریب توافق هسته ای باعث مشکلات جدی و تخریب تدریجی دیپلماسی آمریکا خواهد شد. به وضوح می توان گفت که لغو یکجانبه توافق هسته ای توسط آمریکا بر خلاف منافع ما خواهد بود.

 

این اقدام نه تنها موجب لغو محدودیت های ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای خواهد شد و این کشور دیگر به راحتی با ایالات متحده بر سر میز مذاکره نخواهد نشست و از همه بدتر آنکه آمریکا دیگر رهبری قابل اعتماد در صحنه جهانی نخواهد بود و به این ترتیب ایران متحدان و شرکایی جدید در میان کشورها پیدا خواهد کرد و کار آمریکا برای دستیابی به توافق های بیشتر و پیشبرد منافع اقتصادی خود، سخت خواهد شد.


شاید توقف کامل برنامه هسته ای و همچنین برنامه موشک های بالستیک ایران و قطع ارتباط این کشور با سازمان ها و گروه هایی مانند حزب الله و حماس از اولویت های آمریکا باشد اما ما در جهانی زندگی نمی کنیم که تمامی خواسته هایمان برآورده شود و ما باید بهترین شیوه های تاثیرگذاری بر دشمنان و همکاری با دوستانمان را انتخاب کرده و از اقداماتی که موجب تضعیف مواضع و جایگاه کنونی مان است خودداری نماییم.

 

پایان توافق هسته ای ایران به روشنی و به میزان قابل توجهی منافع میان مدت و بلند مدت آمریکا در سراسر جهان را تخریب خواهد کرد. در صورتی که رئیس جمهور برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را لغو نماید، در واقع برنامه ای که در حال حاضر موجب اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران شده و مانع از قابلیت ساخت تسلیحات هسته ای توسط این کشور می شود را از بین برده است و ممکن است این کشور برنامه ساخت تسلیحات هسته ای را در دستور کار قرار دهد.

 

در آن صورت اطرافیان نو محافظه کار رئیس جمهور به احتمال زیاد سخن از حمله نظامی به ایران را به میان خواهند کشید و تهدیدات خود را آغاز خواهند کرد و این موضوع باعث خواهد شد که ایران برای به دست آوردن بازدارندگی هسته ای با تمام توان اقدام نماید.

 

به وضوح پیداست که این شرایط بر خلاف منافع آمریکا و اسرائیل خواهد بود. شروع جنگ با ایران، خاورمیانه را که هم اکنون نیز مانند برزخ است، به یک کوره عظیم تبدیل خواهد کرد که منافع آمریکا را در خود فرو خواهد برد. ترامپ چند روز پیش پس از نشستی که در آن به موضوع ایران نیز پرداخته شده بود، به خبرنگاران گفت که "ممکن است این آرامش قبل از طوفان باشد."

 

در صورتی که رئیس جمهور آمریکا معتقد باشد که نیروهای مسلح ایالات متحده می توانند ایران یا حکومت آن را از راهی مقرون به صرفه نابود کنند، باید گفت که این برداشتی غلط و خطرناک از ریسک قابل توجهی است که آمریکا با آن مواجه خواهد بود. ایران کشوری بزرگ با مساحتی دو برابر عراق است و اقدامات تلافی جویانه این کشور می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

از سوی دیگر لغو برجام به منافع آمریکا در رابطه با دوستان و متحدانش آسیب وارد خواهد کرد و به احتمال زیاد قدرت آمریکا برای حفظ تجارت های آینده و توافقات امنیتی که برای کشور ما سود آور است را از تقلیل خواهد داد.

 

اگر متحدان ما مانند فرانسه، آلمان و یا ژاپن باور کنند که آمریکا امروز به یک توافق وارد می شود و فردا که دولت جدید روی کار آمد و یا نظر ما عوض شد از توافق خارج خواهیم شد، بسیار بعید از که این کشورها، دیگر منافع ملی خود را با آمریکا گره بزنند. اگر دوستان ما نتوانند به حرف ما اعتماد کنند، دشمنان ما که دیگر جای  خود دارند و به عنوان مثال آمریکا چگونه خواهد توانست با کشوری مانند کره شمالی به یک توافق دست یابد؟»

 

*دانیل ال. دیویس پژوهش گر ارشد "اولویت های دفاعی" (Defense Priorities) و سرهنگ دوم سابق ارتش آمریکاست که در سال 2015 پس از 21 سال خدمت بازنشسته شد. او تجربه ی چهار مأموریت نظامی خارج از کشور طی دوران خدمت نظامی اش را دارد.

 

506

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top