خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ السبت ١٩ صفر ١٤٤١ Saturday, October 19, 2019
کد خبر: 835172
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۴:۱۲
لاریجانی؛
اقدام دیرهنگام دولت برای اتمام پروژه‌ها
رئیس مجلس گفت: برای اتمام پروژه های نیمه تمام نیاز به 600 هزار میلیارد تومان اعتبار است که با وضع کنونی این مهم به نتیجه نخواهد رسید.
علی لاریجانی  اقدام دیرهنگام دولت برای اتمام پروژه‌ها
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی لاریجانی رئیس مجلس در صحن علنی امروز (یکشنبه، ۱۶ مهرماه) مجلس در جریان ارائه گزارش محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص نحوه عملکرد دولت در واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی به مردم گفت: واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی یکی از ۲۰ موضوع مهمی است که نمایندگان و دولت نسبت به تحقق آن توافق داشته اند.

رئیس مجلس تصریح کرد: برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام نیاز به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است که با وضع کنونی این مهم به نتیجه نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه طبق اصل ۴۴ قانون اساسی پروژه‌های عمرانی پس از اتمام باید واگذار شود، افزود: بنابراین واگذاری پروژه‌های نیمه تمام امری عقلانی است، زیرا پس از اتمام نیز باید این اتفاق رخ می‌داد.

لاریجانی با اشاره به اینکه هدف مجلس و دولت در زمینه اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی یکی است، گفت: باید یادآور شد که دولت در این زمینه کمی دیر اقدام کرده است؛ ۳ الی ۴ سال است که نسبت به واگذاری پروژه‌های نیمه تمام از سوی مجلس تاکید می‌شود.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت در خصوص تامین اعتبار از صندوق توسعه اظهار کرد: برای تحقق این مهم نیاز به اذن رهبر انقلاب است، زیرا این مهم در اساسنامه صندوق نیز مورد تاکید قرار گرفته است براین اساس یا باید خود دولت پیگیر موضوع باشد یا از طریق مجلس آن را پیگیری کند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه اگر دولت برای تسریع در امر واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی نیاز به قانون دارد مجلس شورای اسلامی آماده همکاری و کمک است، افزود: اعتقاد داریم باید از منابع اندک موجود استفاده بهینه صورت بگیرد.

لاریجانی با اشاره به سایت طراحی شده از سوی سازمان برنامه و بودجه در خصوص پروژه‌های نیمه تمام اظهار کرد: حتما هیئت رئیسه مجلس این سایت را بررسی خواهد کرد و گزارشی از آن به نمایندگان ارائه می‌کند؛ با توجه به توضیحاتی که ارائه شد سایت مذکور می‌تواند راهنمای خوبی برای بخش خصوصی در این حوزه باشد.

وی با اشاره به اینکه باید مشخص شود منابعی که از واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی حاصل می‌شود چطور به مصرف می‌رسد، گفت: در قانون برنامه و بودجه برای طرح‌ها منابع پیش بینی شده لذا در این راستا عنوان شده ۲۵ درصد اعتبار از سوی دولت، ۲۰ درصد از سوی فرد و مابقی توسط بانک‌ها تامین شود از این رو منابع پروژه‌هایی که تمام و واگذار شده چطور هزینه می‌شود؟

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در برخی طرح‌ها ۲۵۰ یا ۱۵۰ درصد تخصیص یافته است که باید مشخص شود که مبنای قانونی این موضوع چیست، زیرا اختیار داده شده در این حد نبوده است.

 

 

باشگاه خبرنگاران

506

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top