|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 835202
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۲۰:۲۲
یادداشت/ حجت الاسلام علیزاده؛
زیبائی‌ها و ظرفیت‌هاى ناشناخته عاشورا
هنوز ظرفیتها و ابعاد ناشناخته‌اى درعمق حماسه عظیم عاشورا نهفته است که اگر براى بشریت امروز آشکار گردد، دیرى نخواهد گذشت که با بسیج همه توانمندى‌هاى ملت‌ها، بساط کفر، شرک، ظلم و تباهى، پاکسازى خواهد شد.
ظرفیت حادثه عاشورا زیبائی‌ها و ظرفیت‌هاى ناشناخته عاشورا
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «عاشورا، آغاز نه پایان (زیبائی‌ها و ظرفیت‌هاى ناشناخته عاشورا)» به شرح ذیل است:
 

حادثه کربلا و عاشوراى حسینى(ع) از اثرگذارترین حوادث تاریخ مى‌باشد که جامعه اسلامى و جهان بشریت از برکات آن بهره‌هاى فراوانى برده است. ویژگى‌هاى شخصیتى و مبانى اعتقادى و فکرى پدیدآورندگان و اقدامات انجام شده در عاشورا، استثنایى و بى‌نظیرند.

حادثه کربلا، دو صفحه دارد؛ یک صفحه آن، پر است از ظلم، جنایت، بی‌شخصیتى، پستى، مصیبت، زشتى و پلشتی که در این صفحه، قتل‌عام انسان‌هاى‌ بى‌گناه- از سالخورده تا کودک شیرخوار- اسب بر بدن شهید تاختن، آب ندادن به انسان‌هاى تشنه، شلاق زدن زنان و کودکان‌ بى‌پناه و مصیبت‌دیده، سوار کردن اسیران بر شترهاى‌ بى‌جهاز و... را مى‌بینیم.

در صفحه دیگر این حادثه- آن صفحه‌اى که قهرمانش حسین‌بن على(ع) است- هرچه مى‌بینیم، زیبایى، حماسه، حق‌پرستى، عبادت و معنویت، مهربانى و کرامت انسانى است. با نگاه کردن به این صفحه از حادثه عاشوراست که بشریت به خود مى‌بالد و براى رسیدن به مقام انسانیت امیدوار مى‌شود.

امام حسین(ع) روح عاشورایى بودن را در همه انسان‌هاى آزادى‌خواه تاریخ زنده کرد. دل‌هاى مؤمن، در پرتو درس‌ها و زیبایى‌هاى عاشورا، حسینى شدند تا به هنگام مقابله با دشمن، دچارتردید نشوند و از قدرت باطل و گستردگى جبهه زشتى‌ها و پلیدى‌ها نهراسند و فقط به خدا توکل داشته باشند.

از امام حسین(ع) همان یک جمله «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة» کافیست تا جهانى را چراغ هدایت، کلید سعادت، آفتابى گرمابخش و حیات جاودانه باشد.

در جاودانگی یک حماسه، عوامل متعددى ازجمله شخصیت و ویژگى‌هاى شخصیتى خالق حماسه، یاران و اطرافیان او و اقدامات انجام‌شده در جریان حماسه نقش مؤثرى دارند.

در زمان حاضر و آینده نیز تأسى به زینب کبرى و امام سجاد(علیهما السلام) در رسالت عظیم پیام‌رسانى، تبیین و نشر حقایق عاشورا مهم‌ترین عامل ماندگارى مى‌باشد.


در این‌راستا اشاره‌اى به برخى جلوه‌ها از رویشها و زیبائیهاى عزادارى عاشوراى امسال امیدوارکننده است که از آن‌جمله است:
 

- حضور چشمگیر و پرشور جوانان نسبت به سالهاى قبل به‌ویژه با نگاه عمیق به عاشورا و حضور پاى منابر بالخصوص منبرهایى که از محتواى غنى و تحلیلى اقناع‌کننده‌اى برخوردار بود.

- گسترش پدیده بسیار ارزشمند و تأثیرگذار مقتل‌خوانى در منبرها و مجالس عزاى سیدالشهداء(ع)

- وجود ملموس و چشمگیر نسل جدیدى از روحانیون جوانى که ضمن برخوردارى از فضل لازم و ظرفیت اقناع‌کنندگى مخاطبین، از جاذبه‌هاى سیاسى و اجتماعى روز نیز برخوردار بودند و لذا در کنار نقطه‌ضعفهاى گوناگونى که باید به‌مرور از دایره عزاداریها و محافل حسینی کنار گذارده بشود، توجه و تقویت نقطه‌قوتها و زیبائى‌هاى فراوانى که حماسه عاشورا و جریان بى‌وقفه پیام‌رسانى در بستر عزاداریهاى مستمر دارد، از ضرورتهاى غیرقابل انکار تلقى گردیده است

کافى است از ابعاد و اضلاع مختلف، تنها جوهره قیام و حماسه حسینى به‌روشنى تبیین و گفتمان‌سازى بشود.

در یک ضلع صفحه زیبایى‌هاى عاشورا، شخصیت‌ بى‌نظیر سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) قرار دارد که قله ایمان و عرفان و بندگى خداى رحمان است.

در ضلع دوم این صفحه عظیم، خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و یاران و همراهانى قرار دارند که هرکدامشان در اوج عشق و ایمان و دلدادگى به خدا و دین اسلام مى‌باشند.

در ضلع سوم نیز، زیبایى‌ها و اقدامات‌ بى‌نظیر به‌وجود آورندگان وهمراهى کنندگان حماسه عاشورا را مى‌بینیم.

پیام‌هاى اخلاقى و تربیتی و سازنده مکتب عاشورا، مجموعه اى از زیبایى‌هاست. زیبایى‌هایى که راز ماندگارى و هدایت‌گرى حماسه عاشورا در آن نهفته است. بعضى از این زیبایى‌ها عبارتند از:
 

1. ایثار؛ 2. تکریم انسان؛ 3. توکل؛ 4. صبر و استقامت؛ 5. عمل به تکلیف الهى؛ 6. حس مواسات؛ 7. آزادگى ؛ 8. فتوت و جوانمردى ؛ 9. جهاد با نفس؛ 10. شجاعت؛ 11. عزت؛ 12. غیرت؛ 13. عفاف و حجاب؛ 14. ادب و نزاکت؛ 15. عشق به نماز؛ و...

 

*    ظرفیتهای ناشناخته عاشورا

اما با همه این زیبائیها هنوز ظرفیتها و ابعاد ناگفته و حقاً ناشناخته‌اى در بطن و عمق حماسه عظیم عاشورا نهفته است که اگر براى بشریت امروز آشکار گردد، دیرى نخواهد گذشت که با بسیج همه توانمندى‌هاى ملت‌ها و جوامع بشرى، بساط کفر، شرک، ظلم و تباهى از طرفى و نفاق، فتنه، آشوب، اختلاف، فسق و فجور از سویى برچیده و زمین از کلیه آفتها و آسیبهاى مرموز شیطانى پاکسازى خواهد شد.
 

علت اصلى در پنهان ماندن جوهره و مغز عاشورا غفلت‌هاى ما و پرداختن و سرگرم شدن به سطح موضوعاتى است که به عاشورا مرتبط مى‌باشد، به‌ویژه کم و کیف عزادارى و سوگواریها، به‌گونه‌اى که به‌جاى ایجاد ظرفیت گفتمان‌ساز و نشر ارزشهاى مکتب امام حسین(ع) آنقدر جاذبه‌هاى ظاهرى را با ابزار و آلات وارداتى از کشورهایى همچون چین بالا مى‌بریم و یا بعضاً اسیر اقدامات بى‌مبنا و بلکه چندش‌آورى همچون قمه‌زنى مى‌شویم که ثمره آن تولید خوراک براى بوقها و رسانه‌هاى استکبارى در جهت ترویج اسلام‌هراسى و شیعه‌هراسى مى‌باشد.
 

اقداماتى که جز زدن ریشه‌هاى عاشورا آن‌هم به‌وسیله جریانهاى مرموز موازى که تداعى‌کننده تئورى مذهب علیه مذهب است و اکنون نیز نمادى از عاشورا علیه عاشورا را کلید زده است. البته دشمن دون که در برابر عظمت منطق عاشورا و سخنان و کلمات نجات‌بخش امام حسین(علیه‌السلام) عاجز است، با استفاده از نقطه‌ضعفهاى ما در مقام تحریف و یا القاء شبهه علیه حقیقت عاشوراى حسینى(ع) نقش بازى مى‌کند و لذا نباید هرگز فراموش کرد که عاشورا یک جریانى است همیشه پویا و به‌حقیقت براى همیشه زمان یک آغاز است نه پایان.
 

بسیارى تا غروب عاشورا و شام غریبان سیدالشهداء امام حسین(علیه‌السلام) عزادارند و فرداى روز یازدهم محرم مثل بادکنک بادشان خالى شده و دوباره روز از نو و روزى از نو، تا تاسوعا و عاشوراى سال بعد و موجى دیگر از شور و هیجانى موقت؛ حتى ممکن است یادى از سید و سالار شهیدان ابا عبدالله(علیه‌السلام) هم نکنند و البته عده‌اى هم کمى پررنگتر در برخى مناسبتهاى سال که متعلق به اهل بیت عصمت و طهارت است، به بهانه جشن میلاد و یا محفل سوگ و عزا، تنها به ابراز ارادت خشک و خالى پرداخته و به بهانه حزن و اندوه و فرح و شادى، خود را در غم و شادى اولیاء الهى شریک پنداشته و با امید به ثواب و حاجتى، دست توسل به دامن پر مهر و کرمشان مى‌زنند که البته به میزان معرفت و ادب از سُفره با کرامتشان بهره و حظی نصیبشان نیز خواهد گردید.
 

اما آیا به تناسب ظرفیتها و فرصتهایى که نهضت خونبار عاشورا و حماسه بزرگ ایثار و شهادت در مسیر رشد و تعالى و کمال جوامع انسانى و شکل‌گیرى دولت کریمه عدل الهى که امنیت و عدالت و معنویت پایدار و یکپارچه در سطح جهان را به ارمغان خواهد آورد، آیا این میزان از عزادارى و عرض ارادت به ساحت مقدس اهل بیت آن‌هم به‌صورتى سطحى چه به‌لحاظ کمى و چه کیفى، در خور شأن بوده و کفایت مى‌کند؟
 

وقتى در بیان عظمت عاشورا و ظرفیتهاى کامل و تحول‌آفرینى که در وراى نام مقدس حسین(علیه‌السلام) نهفته، پیامبر اسلام(ص) مى‌فرمایند: «َ إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِین‌ لاتَبْرُدُ أَبَدا» و یا حضرتش خطاب به یزیدیان فرمودند: «وَ الله لاتمحوا ذکرنا» و یا آن اندیشمند مسیحى (آنتوان بارا) مى‌گوید: «اگر امام حسین(ع) از ما بود، در تمام کره زمین براى او منبر و پرچم برمى‌افراشتیم و مردم را با نام حسین به مسیحیت فرامى‌خواندیم.» و یا شخصیت دیگری از جمع مفتیان اهل سنت عربستان که محزون نبودن و شاد بودن در عزاى امام حسین(علیه‌السلام) را نشانه نفاق و کفر اعلان مى‌نماید.
 

وقتى به ظرفیتهاى گوناگونى که در دامنه و گستره‌ى نهضت کربلا و عمق آرمانها و ارزشهاى عاشورا توجه مى‌کنیم و در مقابل غفلت و بى‌توجهى حتى اندیشمندان مسلمان و نیز شیعه را مى‌بینیم، چه‌بسا بتوان گفت که هنوز هم حسین(علیه‌السلام) ناشناخته و غریب و تنهاست چه آن‌که اگر همه ابعاد شخصیتش در کنار واقعیتها و اهداف و آرمانهاى نهضتش و نیز تمامى ابعاد ظرفیتهاى عاشورا براى نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه برای همه آزادیخواهان و رادمردان و حق‌جویان جهان تبیین و آشکار مى‌گردید.


عظمت ایثار و هنر و کار سیدالشهداء(علیه‌السلام) بیشتر و بهتر جلوه مى‌یافت و قطعاً منطق و فریاد آشناى او از حلقوم بریده‌اش تمامى بشر روى زمین را براى قیام آخر فرا مى‌خواند و در جبهه واحد توحیدى و مهدوى(عج) در کمترین زمان بسیج مى‌کرد که به فضل الهى روزى این اتفاق بزرگ خواهد افتاد زیرا عاشورا هنوز همه ظرفیتهایش را رو نکرده است؛
 

-     ظرفیت حرکت پرشور و بى‌وقفه به‌سوى قله‌هاى عدالت، امنیت، تعالى و کمال.

-     ظرفیت بسیج‌کنندگى توده‌هاى مردم مستضعف و مؤمن و به تنگ آمده از ظلم و ستم و بى‌عدالتى و نابرابرى.

-     ظرفیت روشنگرى و افشاگرى و بصیرت‌افزایى در بستر محافل و مجالس عاشورایى و تریبونها و کرسى‌هاى وعظ و هدایت و امر به معروف و نهى از منکر.

-     ظرفیت شور توأم با شعور انقلابى و موج‌آفرینى علیه کاخهاى ظلم و ستم در قالب هیئتهاى عزادارى‌.

-     ظرفیت معنوى و عاطفى به تناسب فطرت پاک بشرى که جلوه‌هایى از آن در چشمه‌هاى اشک و گریه بر مصائب اهل بیت(ع) جریان مى‌یابد و به‌لحاظ عاطفى، صحنه‌هایى را خلق مى‌کند که آدمى در ابراز محبت و عشق به حسین(علیه‌السلام) منحصراً شاهد آن مى‌باشد.

-     ظرفیت گفتمان پیرامون عقاید حقه و نافذیت ولایت و امامت و اصول و پایه‌هاى حاکمیت مبتنى بر آموزه‌هاى دینى و ولایى‌.

-     ظرفیت تشریح عینى و تجسمى از شجاعت و شهامت و غیرت و جوانمردى بر تابلو خونرنگ عاشورا براى همیشه زمان.

 

تسنیم

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top