|
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ الاثنين ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Monday, October 26, 2020
کد خبر: 835212
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۲۰:۴۵
زرنگار مطرح کرد؛
کاهش چاپ قرآن خط عثمان طه/ تلاش برای ترویج خط مرحوم نیریزی
معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی چاپ قرآن به خط استاد عثمان طه گفت: امسال در مجلس ترویج قرآن به خط مفاخر ایرانی به ویژه مرحوم نیریزی مصوب شد.
رسم الخط قرآن کاهش چاپ قرآن خط عثمان طه/ تلاش برای ترویج خط مرحوم نیریزی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، احمد زرنگار معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن با بیان اینکه اکنون تمام مجوزهای چاپ قرآن باید از سازمان دارالقرآن اخذ شود، اظهار کرد: ناشران باید پیش از چاپ قرآن، نسخه‌ای از قرآن را به معاونت نظارت بر چاپ سازمان ارسال کنند و پس از بررسی اغلاط احتمالی و تصحیح آن، مجوز چاپ اعطا می‌شود.


معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن با اشاره به فعالیت‌های مرکز طبع و نشر گفت: مرکز طبع و نشر جمهوری اسلامی ایران به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد؛ یکی از اهداف آن نیز کاهش اعراب در مصاحف بود که البته معتقدیم کاهش علامت باید طوری باشد که افراد راحت بتوانند قرآن را بخوانند بر همین اساس شاید این نوع کتابت برای همه مردم قابل خواندن نباشد.


وی، سازمان دارالقرآن را مرکز رسمی اعطای مجوز به چاپ و نشر قرآن برشمرد و افزود: اعطای مجوز در دارالقرآن و مرکز طبع و نشر موازی کاری زیادی نیست چرا که مرکز رسمی برای اعطای مجوز ما هستیم و مرکز طبع و نشر تنها به قرآن هایی که خود چاپ می‌کند مجوز می‌دهد.


زرنگار در ادامه به ترویج چاپ قرآن با خط اساتید ایرانی اشاره کرد و گفت: 8 شهریور 96 جلساتی در مجلس بود که نماینده نیریز ماده واحده‌ای به مجلس ارسال کردند که خط استاد نیریزی ترویج یابد که مقرر شد کتابت قرآن به رسم الخط مفاخر ایرانی بویژه خط استاد نیریزی که به فرموده رهبری در قله است توسعه یابد.


معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن با بیان اینکه مرحوم نیریزی بیش از 100 بار قرآن را کتابت کرده که برخی از آنها در اختیارمان است، تصریح کرد: محدودیتی که در رسم قیاسی خط استاد نیریزی وجود دارد جلوی پیشرفت چاپ این خط را گرفته است امّا هم اکنون بسیاری از اساتید خوشنویس کشورمان هم قرآن را کتابت کردند که قابل تقدیر است امّا ما همچنان دنبال نشست‌هایی با مسئولان هستیم تا قرآن های با خطوط خوشنویسان ایرانی بویژه استاد نیریزی را ترویج دهیم.


وی در ادامه به کاهش 30 درصدی چاپ قرآن به خط عثمان طه اشاره کرد و افزود: هم اکنون با تلاش های صورت گرفته چاپ قرآن به خط اساتید ایرانی ترویج یافته و ناشران هم از چاپ این خطوط استقبال می‌کنند.

 

تسنیم

 

کلیدواژه ها:
رسم الخط  |  چاپ  |  تبریزی  |  نشر  |  عثمان طه  |  قرآن  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top