|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 835219
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۷:۳۴
نخست وزیر اسپانیا:
دولت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال به جایی نرسد
نخست وزیر اسپانیا، هرگونه اعلام استقلال توسط دولت منطقه‌ای کاتالونیا را بی نتیجه توصیف کرده و گزینه لغو خودمختاری این منطقه را محتمل دانسته است.
ماریانو راخوی دولت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال به جایی نرسد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، ماریانو راخوی در مصاحبه‌ای با روزنامه الپاییس همچنین هرگونه میانجی‌گری برای حل این بحران را رد کرده است.

 

روز شنبه (۷ اکتبر) در حمایت از وحدت اسپانیا در شهرهای مختلف تظاهرات برگزار شد. این در حالیست که تنش‌ درباره همه‌پرسی استقلال کاتالونیا ادامه دارد.

 

نخست وزیر اسپانیا گفته است: "دولت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال به جایی نرسد."

 

ماریانو راخوی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد به اختیارات مندرج در اصل ۱۵۵ قانون اساسی که به پارلمان ملی اجازه دخالت در اداره یک منطقه خودمختار را می دهد متوسل شود، گفت همه گزینه‌های قانونی را در دست بررسی دارد.

 

ماریانو راخوی همچنین گفت که قصد دارد نیروهای پلیس ملی که پیش از همه پرسی به کاتالونیا اعزام شده اند را تا پایان بحران در این منطقه مستقر نگه دارد.

 

وی افزود به خاطر این بحران خواهان انتخابات پیش از موعد در اسپانیا نخواهد شد.

 

مقام‌های دولت منطقه ای کاتالونیا گفته‌اند به دنبال رای مثبت مردم به استقلال از اسپانیا، این رای را در پارلمان کاتالونیا به بحث خواهند گذاشت؛ به همین خاطر، گمانه زنی ها درباره این که پارلمان کاتالونیا سه شنبه آینده به طور یکجانبه اعلام استقلال کند بالا گرفته است.

 

قرار است کارلس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا، روز سه‌شنبه (۱۰ اکتبر) در پارلمان کاتالونیا نطق کند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه دوشنبه پارلمان کاتالونیا را به حال تعلیق در آورده است.

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 

روز شنبه هزاران نفر خواهان گفت‌و‌گوی دولت مرکزی و دولت کاتالونیا شدند. این افراد با شعار "اسپانیا بهتر از رهبرانش است" مقابل شوراهای شهر تجمع کردند.

 

به دنبال برپایی همه‌پرسی کاتالونیا، دولت اسپانیا تمام تلاش خود را به کار بست تا مانع از برگزاری آن شود. در این میان نیروهای پلیس با خشونت با مردمی که خواهان شرکت در این رای‌گیری بودند، برخورد کرد.

 

این برخورد با واکنش‌های گسترده‌ای رو‌به‌رو شد و نماینده دولت اسپانیا در کاتالونیا از تمامی افرادی که توسط نیروهای پلیس زخمی شده‌اند، پوزش خواسته است.

 

انریکه میلو، نماینده ویژه دولت اسپانیا در کاتالونیا در عین حال دولت کاتالونیا را مسئول برگزاری "همه‌پرسی غیرقانونی" دانسته است.

 

میلو "به نیابت" از ماموران پلیسی که در عملیات برای متوقف کردن روند همه‌پرسی دست داشتند، پوزش خواسته است.

 

در جریان حملات پلیس که در مواردی به خشونت کشیده شد، صدها نفر از مردم در مناطق مختلف کاتالونیا زخمی شدند. در آن عملیات ۳۳ پلیس نیز آسیب‌هایی متحمل شدند.

 

 

106

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top