|
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ الأربعاء ٩ ربيع الثاني ١٤٤٢ Wednesday, November 25, 2020
کد خبر: 835236
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۲۰:۵۰
دوستان امام/ ۲
شهید ترک‌زبان امام حسین(ع) کیست؟
اسلم ترکی یکی از شهدای کربلا است. وی غلام سید‌الشهدا «ع‏» و ترک‌زبان بود و تیرانداز و کماندار و کاتب امام حسین‏ «ع‏» به شمار می‏‌رفت.
یاران امام حسین ع شهید ترک‌زبان امام حسین(ع) کیست؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، عمار بن ابی سلامه دالانی از شهدای کربلا، اهل کوفه بود. وی محضر رسول خدا «ع‏» را نیز درک کرده و از اصحاب ‏علی‏ «ع‏» بود که در رکابش در سه جنگ جمل، صفین و نهروان شرکت داشت. در کربلا درحمله اول به شهادت رسید. نامش در زیارت ناحیه مقدسه هم آمده است.


ابراهیم بن حصین ازدی

از شهدای کربلا و اصحاب دلاور امام حسین‏ «ع‏» بود، از جمله کسانی که ‏سید الشهدا «ع‏» در لحظات تنهایی، نام برخی از یاران را می‏‌برده و صدا می‏‌زده است: «و یاابراهیم بن الحصین...»


ابوثمامه صائدی

از یاران سید الشهدا و شهید نماز، که روز عاشورا به فیض شهادت رسید. وی از چهره‌‏های سرشناس شیعه در کوفه و مردی آگاه و شجاع و اسلحه شناس بود.


مسلم بن ‏عقیل در ایام بیعت گرفتن از مردم برای نهضت‏ حسینی، او را مسؤول دریافت اموال و خرید اسلحه قرار داده بود.نامش عمر بن عبدالله بود. پیش از شروع درگیری‌های کربلاخود را از کوفه به کربلا رساند و به امام پیوست.


روز عاشورا، که یاران حسین بن علی‏ «ع‏» بتدریج‏ شهید می‌‏شدند و از تعدادشان کاسته‏ می‏‌شد و این کاهش محسوس بود، ابو ثمامه هنگام ظهر خدمت امام آمد و گفت: جانم ‏فدای تو! چنین می‏‌بینم که دشمنان به تو نزدیک شده‏ اند. به خدا قسم تو کشته نخواهی شد مگر آنکه من پیش از تو کشته شوم. دوست دارم خدای خویش را در حالی دیدار کنم که ‏این نماز را که وقتش نزدیک شده بخوانم.امام، نگاهی به بالا افکند، فرمود: نماز را به یادآوردی، خدا تو را از نماز گزاران ذاکر قرار دهد.

آری، اینک اول وقت نماز است. مهلتی ازسپاه دشمن خواستند. آنگاه ابو ثمامه و جمعی دیگر، با امام حسین‏ «ع‏» نماز جماعت ‏خواندند. وی جزء آخرین سه نفری بود که از یاران امام تا عصر عاشورا زنده مانده ‏بودند.برخی گفته ‏اند که در اثر جراحت های بسیار بر زمین افتاد، خویشانش او را به دوش‏ کشیده و از میدان به در بردند و مدت ها بعد از دنیا رفت.


*اسلم ترکی

یکی از شهدای کربلا، وی غلام سید الشهدا «ع‏» و ترک زبان بود، تیر انداز و کماندار بود و کاتب امام حسین‏ «ع‏» به شمار می‏‌رفت. قاری قرآن و آشنا به عربی بود. برخی نام او را سلیمان و سلیم هم نوشته ‏اند.

روز عاشورا که اذن میدان گرفت، اینگونه رجز می‌‏خواند:

البحر من طعنی و ضربی یصطلی

و الجو من سهمی و نبلی یمتلی

اذا حسامی فی یمینی ینجلی

ینشق قلب الحاسد المبجل


دریا از ضربت نیزه و شمشیرم می‏‌جوشد و آسمان از تیرم پر می‏‌شود، آنگاه که تیغ در کفم آشکار شود، قلب حسود متکبر را می‌‏شکافد. وی دلاورانه جنگید و بر زمین افتاد.
 

امام به بالین او آمد و گریست و چهره بر چهره‏‌اش نهاد. اسلم، چشم گشود و حسین‏ «ع‏» را بر بالین خود دید، تبسمی کرد و جان داد.


یکجا رخ غلام و پسر بوسه داد و گفت: در دین ما سیه نکند فرق با سفید.

 

فارس

 

مشاهده نظرات

با سلام آیا کسی که درراه خدا با دشمنان جنگیده وغربتها کشیده وخانواده اش را تنها رها کرده ورفته براه خدا وبا سختیهای زیاد اموزش هالی جنگی دیده است وصداقتش را به اثبات رسانیده است با کسی که برحسب اتفاق درراه خدا کشته شده ویا چیزی از خدمت جنگیش سپری نشده به درجه شهادت رسیده است آیا در پیشگاه عدالت خدای قادر یکسان هستند؟!آیا درست است کسی که تازه وارد جنگ شده واتفاقی به شهادت رسیده یا جانباز شده است اطرافیان آموزش ندیده ودرست تربیت نشده اش را بدون گذراندن مراحلی به یکباره به سمتی مهم بگمارند واوهم با نادانی وهوا وهوس همه چیز را خراب کند ومایه بدبینی مردم به جانباز وشهید شودآیا درست است که برادر شهیدیا جانبازی امروز ناگهان رییس اداره ای شوند وبنده که 15 سال است در مناطق محروم مانده ام وخون دل خورده ام وکلی تجربه کسب کرده ام بیاید ومرابیازارد ومسخره ام نماید ومرا احمق بخواند خوب فراماسونها وصهیونیست‌ها هم جز این را ازما نمی‌خواهند .

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top