|
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ الأحد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢ Sunday, November 29, 2020
کد خبر: 835558
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۱۸:۳۱
عبدالحمید قدیریان در برنامه چلچراغ؛
اربعین فضای لازمِ تصویرگری را به من بخشید
قدیریان گفت: برای من آن فضایی که لازم داشتم در اربعین فراهم شد. آن جا فهمیدم که حضرت زینب(س) به جای واقعیت ما را دعوت به فهم حقیقت عاشورا کرده است.
مصاحبه با تولیدکننده فیلم اربعین فضای لازمِ تصویرگری را به من بخشید
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، عبدالحمید قدیریان نقاش،نویسنده، تهیه‌کننده، طراح صحنه و لباس و چهره‌پرداز شب گذشته میهمان برنامه «چهل چراغ» در شبکه سوم سیما بود و با محمدرضا شهیدی‌فر مجری این برنامه به گفت‌وگو پرداخت.


قدیریان در این برنامه «انتخاب منظری برای نگاه‌کردن» را یکی از مشکلات هنرمندان نقاش دانست و گفت: لایه‌های مختلف هنر حس سه بعدی به انسان می‌دهد. کشف کردن لایه‌های مختلف به معنی این است که از یک سطح به سطح دیگر برویم و چیز دیگری ببینیم. در واقع بالاتر بیاییم و چیز دیگری ببینیم.


وی با اشاره به ارتباط دین و هنر افزود: خداوند وقتی اراده به خلق‌کردن دارد، این آفرینش براساس یک روالی صورت می‌گیرد. من قبلا به مکانیزم خلق کردن توجه نمی‌کرد در صورتی که مکانیزمی وجود دارد که ابتدا عوالمی خلق می شود و زیرمجموعه‌ای ایجاد می‌شود تا عالمی شکل بگیرد. خداوند براساس مجموعه‌ای از صفات دست به خلق موجودات می‌زند؛ مانند حُسن، فضل و رحمت که با این گونه عناصر عالم خلق می شود. حُسن، اوج زیبایی است. اوج ریتم و تعادل است. خداوند از عالم اولی که خلق می کند و تا عمق عالم می‌رسد، در اوج حُسن و زیبایی است. هنر در ذات خلقت است. شما نمی‌توانید دین و زیبایی را جدا فرض کنید، چرا که دین بدون زیبایی وجود ندارد.


قدیریان درباره «قدسی‌کردن هنر» و «ماندگاری هنر عاشورایی» گفت: کسی مانند حضرت زینب(س) در دنیا قرار نگرفته است. ایشان به دلیل دارابودن رشد و تعالی والا، در آسمان‌ها ایستاده است و به واقعه عاشورا نگاه می‌کند و می‌گوید به جز زیبایی چیزی ندیدم. حتی نمی‌گوید که دیدم سرها قطع شده است، می گوید من هیچ چیز جز زیبایی نمی‌بینم.


وی با اشاره به نقش ارتفاعِ نگاه در درک جلوه‌های نور گفت: روانشناسان به همین دلیل اثر نقاشی به بیمار نشان می‌دهند و از طریق گفته‌های طرف می فهمند که در کجا قرار دارد. چون جایگاه آدم از طریق درک تصویر قابل درک است.


این نقاش متعهد در پاسخ به سوالی درباره تعریف «هنرمند دینی» گفت: هنرمند باید به آسمان ها برود تا ببیند و بعد عناصر بالا را به فرم تبدیل کند. اما هنرمندی که در جهت غیر دین است، می رود در لجنزار دنیا عناصر را برمی دارد و به زور می آورد در فضای صفر دنیا مطرح می‌کند. البته هم هنرمند دینی و هم هنرمند غیردینی در فضای صفر دنیا، هنر خود را را مطرح می کنند ولی جنس غیردینی از جنس پایین است و جنس دینی از بالا است. به همین دلیل کار هنرمند دینی بسیار سخت است.


وی درباره دلیل به نقش درآوردن آثار آسمانی‌اش بیان کرد: سال ها بود که جمله حضرت زینب(س) که فرمودند جز زیبایی در عاشورا چیزی ندیدند، در ذهنم بود. در کار هنری یک عنصری به ذهن آدم وارد می‌شود و هنرمند را رها نمی‌کند. آن کلام حضرت زینب(س) مدام در ذهنم بود و چند تابلو کشیدم که فکر می کردم به آن کلام نرسیدم. من آن قدر بالا نیامده بود که بفهمم و تنها شکل آن کلام ارزشمند را می‌کشیدم و نقاشی ها حس لازم را نداشت. چند تابلو کشیدم و جواب نداد و حتی نسبت به سطح مسلمانی خودم اذیت شدم که چرا نمی توانم یک جمله از دین را بفهمم.


قدیریان تصریح کرد: سال‌ها گذشت تا این که 4 سال پیش بحث اربعین راه افتاد و من هم به پیاده‌روی اربعین رفتم. در آن جا برای من آیه الهی پیدا شد که حیرت انگیز بود. آن موقع زمانی بود که داعش در منطقه آتش راه انداخته بود، اما خداوند در وسط آتش یک گلستان راه انداخت. در آن فضا غیر از زیبایی هیچ چیزی نمی‌بینید چون در عالم دنیا راه نمی‌روید. برای من آن فضایی که لازم داشتم در اربعین فراهم شد. آن جا فهمیدم که حضرت زینب(س) به جای واقعیت ما را دعوت به فهم حقیقت عاشورا کرده است.

 

تسنیم

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top