|
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, December 4, 2020
کد خبر: 835714
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۱۳:۰۰
رسانه آمریکایی عنوان کرد؛
6 دلیل برای لغو توافق هسته ای توسط ترامپ
«پرزیدنت اوباما نیز تصدیق کرده بود که بند معروف به غروب آفتاب در توافق هسته ای که به زمان پایان توافق هسته ای می پردازد به این معنا است که پس از توافق هسته ای زمان دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای به صفر خواهد رسید...»
توافق هسته ای 6 دلیل برای لغو توافق هسته ای توسط ترامپ
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی بریت بارت (Breitbart) با انتشار گزارشی از رئیس جمهور آمریکا خواسته است که برجام را لغو نماید.

 

با وجود پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای و تایید این مورد از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای و گزارش های قبلی دولت آمریکا در این رابطه، هنوز برخی مقامات و رسانه های آمریکایی از نقض توافق توسط ایران و لزوم خروج آمریکا از آن می گویند.

 

در این گزارش می خوانیم:
«پرزیدنت ترامپ در حال نزدیک شدن به ضرب الاجل 15 اکتبر است که بر اساس قانون رئیس جمهور آمریکا باید هر 90 روز یکبار پایبندی ایران به توافق هسته ای که توسط دولت اوباما مورد مذاکره قرار گرفته است را تایید نماید و اعلام نماید که ادامه این توافق در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود.

 

بر اساس گزارشات، پرزیدنت ترامپ تمایل دارد که توافق را در موعد مذکور لغو نماید و بسیاری از رسانه های خبری در روزهای اخیر به این موضوع پرداخته و مطالبی را از مقامات دولتی نقل کرده اند.

 

به هر حال پرزیدنت ترامپ با مخالفت برخی چهره های ارشد دولتی رو به رو است که معتقدند آمریکا باید پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نماید.

 

اما واقعیت آن است که می توان به راحتی لیستی 100 تایی از دلایل لزوم لغو توافق هسته ای توسط ترامپ تهیه کرد؛ که در این نوشتار به دلیل لزوم اختصار به شش مورد از آن اشاره می شود:

 

1. ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و حتی نباید به برنامه صلح آمیز هسته ای این  کشور نیز اعتماد کرد. به روشنی پیداست که چنین برنامه ای با منافع ملی آمریکا در تعارض است؛ حتی در صورتی که ایران به صورت کامل به تعهدات خود پایبند باشد (که البته اینطور نیست.)

به عنوان نمونه می توان به فعالیت های نیروی قدس سپاه پاسدران ایران اشاره کرد که توسط آمریکا از سازمان های تروریستی شناخته شده و با گروه هایی مانند القاعده در ارتباط است [و شاید بزرگترین گناه سپاه قدس نیز مبارزه با تروریست های تحت حمایت آمریکا در عراق و سوریه است!]

ایران همچنین بزرگترین حامی گروه های تروریستی فلسطینی مانند حماس است. کشوری که با این سازمان های تروریستی ارتباط دارد نباید در رابطه با برنامه هسته ای به اصطلاح صلح آمیز مورد اعتماد قرار گیرد. علاوه بر این مقامات ایرانی تا کنون چندین بار آمریکا را مورد تهدید قرار داده و همچنین اسرائیل را نیز به صورت مداوم تهدید می کنند.


2. حتی پیش از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز ایران سابقه تقلب در برنامه هسته ای خود و نقض پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای و همچنین بسیاری از معاهدات سازمان ملل و تعهدات بین المللی را در کارنامه خود دارد.

 

3. ایران هم اکنون نیز به نقض برجام متهم شده است.
سناتور تام کاتن، تد کروز و مارکو روبیو در ماه جولای با ارسال نامه ای به پرزیدنت ترامپ به چهار مورد از گزارشاتی که نشان می دهد ایران توافق هسته ای را نقض کرده است اشاره کرده اند؛ البته این چهار مورد تنها برخی از موارد بسیاری است که ایران توافق هسته ای را نقض کرده است.

از این موارد می توان به مسائل زیر اشاره کرد:
یک: استفاده از سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم پیشرفته بیش از حد مجاز و اعلام آمادگی برای تولید گسترده سانتریفیوژها
دو: عبور از محدودیت های تولید و ذخیره سازی آب سنگین
سه: پیگیری مخفیانه تکنولوژی هسته ای و موشکی از طریق کانال های خارج از برجام؛ گزارش های سازمان های اطلاعاتی آلمان شواهدی محکم در این رابطه ارائه کرده است.
چهار: خودداری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تاسیسات تحقیقات هسته ای و پایگاه های نظامی

 

4. بازرسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای از تاسیسات هسته ای ایران قابل اعتماد نیست.
بر اساس اظهارات برخی مقامات سابق آژانس، گزارشات اخیر حاکی از آن است که رژیم بازرسی های آژانس از زمان امضای توافق هسته ای کمتر سرزده بوده است.

 

5. با توجه به اینکه ایران اجازه ورود هیچ گونه بازرسی را به پایگاه های نظامی خود نمی دهد، در واقع بازرسی های هسته ای نیز زیر سؤال است.

 

6. ایران حتی تحت توافق هسته ای نیز تنها چند ماه با دستیابی به تسلیحات هسته ای فاصله دارد.
در صورتی که ایران تصمیم بگیرد از توافق هسته ای خارج شود، متخصصان هشدار داده اند که توافق هسته ای کنونی تنها ایران را دو یا سه ماه و حتی کمتر از آن تا دستیابی به تسلیحات هسته ای فاصله داده است.

پرزیدنت اوباما نیز تصدیق کرده بود که بند معروف به غروب آفتاب در توافق هسته ای که به زمان پایان توافق هسته ای می پردازد به این معنا است که پس از توافق هسته ای زمان دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای به صفر خواهد رسید.»

 

506

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top