|
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ الاثنين ٧ ربيع الثاني ١٤٤٢ Monday, November 23, 2020
کد خبر: 835742
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۱۶:۰۰
سناتور آمریکایی: ترامپ نمی‌تواند تخلفی از سوی ایران پیدا کند
"موضوع مهمی که باید اشاره کنم این است که پرزیدنت ترامپ احتمالا نمی‌تواند تخلفی از سوی ایران پیدا کند."
کریس مورفی سناتور آمریکایی: ترامپ نمی‌تواند تخلفی از سوی ایران پیدا کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ظرف چند روز آینده تصمیم دولت خود درباره عملکرد ایران به توافق اتمی موسوم به برجام را اعلام کند. صدای آمریکا با کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کانتیکت، که عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست، درباره ضرب الاجل قریب الوقوع تائید یا رد عملکرد ایران به برجام، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داده است.

 

این سناتور دموکرات درباره دودستگی و شکاف میان آمریکاییان بر سر توافق هسته ای با ایران گفت: «متاسفانه این موضوع نیز مانند بسیاری از موضوعات دیگر سیاسی دلیلی برای تفرقه‌اندازی در این کشور شده است. جمهوریخواهان به سختی علیه توافق هسته‌ای با ایران جنگیده‌اند، که حامیان بسیاری در سراسر کشور دارد ولی شاید عمیقاً در راستای هویت حزبی‌شان به آن فکر نکرده‌اند. حقیقت این است که جمهوریخواهان و دموکرات‌ها، هر دو، اذعان دارند که توافق کار می کند و هیچگونه تخلفی از سوی ایران و آمریکا دیده نشده است. این توافق در حدی که خواستار جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای در ایران و پایان دادن به این برنامه آن زمان ایران بود، موفق بوده است. این موضوعی سیاسی است که همواره موضوعی حزبی بوده است. هیچ کس نمی‌تواند بگوید توافق آن طوری که تدوین شد، کار نمی‌کند.»

 

مورفی درباره علت حمایت خود از برجام تصریح کرد: «موضوع مهمی که باید اشاره کنم این است که پرزیدنت ترامپ احتمالا نمی‌تواند تخلفی از سوی ایران پیدا کند. او احتمالا کاری انجام می‌دهد که اصطلاحا عدم تایید خوانده می‌شود که در راستای اعتراض کلی او به توافق است و احتمالا نخواهد گفت که ایران به توافق پایبند نیست زیرا نمی‌تواند بگوید. همه کارشناسان می‌دانند و به او می‌گویند که ایران رعایت می‌کند. آن چه من به حوزه انتخابی‌ام می‌گویم این است که با توجه به تمرکز بر کره شمالی و مسیر شتاب زده آنها در تولید سلاح هسته‌ای، که می‌تواند آمریکا را هدف بگیرد، چرا باید دو کشور وجود داشته باشند که در پی تولید سلاح هسته‌ای باشند، که به گونه‌ای سنتی دشمنان امنیت ملی آمریکا هستند. کره شمالی از همیشه نزدیکتر به تولید سلاحی اتمی است که می‌تواند آمریکا را بزند. ما نباید به توافقی پشت کنیم که به ایران اجازه دهد به مسیر قبلی برای تولید سلاح هسته‌ای باز گردد. همچنین به نفع امنیت ملی آمریکا نیست که زندگی را برای ما در رابطه با منع تکثیر سلاح‌های اتمی سخت‌تر کند.»

 

عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره برنامه دفاعی ایران ینز گفت: «به نظر من، ما در آمریکا این مشکل را پیچیده کرده‌ایم. گرچه موشک‌های بالستیک ایران می‌توانند تهدیدی علیه اسرائیل باشند، اما آنها اساساً به سوی عربستان سعودی هدف گیری می‌شوند. همه می‌دانند که رقابتی بین سعودی‌ها و ایرانی‌ها برای برتری در منطقه وجود دارد و وقتی آمریکا به فروش بی‌سابقه سلاح به سعودی‌ها ادامه می‌دهد، ایران تمایلی به محدود کردن برنامه تولید موشک بالستیک نخواهد داشت. از این رو، ما مستمرا به برنامه موشک بالستیک ایران اعتراض کرده‌ایم؛ تا حدی به این دلیل که قطعاً تهدیدی علیه اسرائیل است. اما در عین حال، با فروش مقدار زیادی سلاح به سعودی‌ها، توجیه ایران را برای ادامه برنامه موشکی بالستیک تقویت کرده‌ایم. ما باید به مسابقه تسلیحاتی که تا حدی از سوی آمریکا تشدید می‌شود، خاتمه دهیم. من مسلما از تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرده‌ام و از ادامه تحریم‌ها نیز برای برنامه موشکی ایران حمایت می‌کنم زیرا نقض قطعنامه شورای امنیت است. اما درک می‌کنم که اگر بخواهید از ادامه برنامه موشکی بالستیک ایران جلوگیری کنید، باید استراتژی جامع‌تری داشته باشید. تنها تحریم‌ها نیستند، بلکه باید در این باره فکر کنیم که چگونه اقدامات شما در دیگر مناطق، اهداف شما را برای متوقف ساختن برنامه موشکی ایران پیچیده می‌کند.»

 

ویدئو

 

 

106

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top