|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 835832
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۲۳:۰۰
تنها این افراد سود ۱۵۰ هزار تومانی سهام عدالت را می گیرند بقیه نصف!
رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور گفت: برای کسانی که مبلغ یک‌ میلیون تومان سهام عدالتشان را پر کرده باشند از محل تخفیف یا آورده نقدی برای عملکرد سال مالی گذشته ۱۵۰هزار تومان سود دریافت می‌کنند. مابقی تقریبا نصف این مبلغ را دریافت خواهند کرد.
سهام عدالت تنها این افراد سود ۱۵۰ هزار تومانی سهام عدالت را می گیرند بقیه نصف!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، محمدرضا پورابراهیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: برخی شرکت‌ها را از مجموعه شرکت‌های سهام عدالت خارج کرده‌اند که این خلاف قانون است، ازجمله این شرکت‌ها؛ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است که می‌گویند زیانده بوده و آن را از مجموعه شرکت‌های سهام عدالت خارج کرده‌اند.

 

وی گفت: در حالی که کوچکترین تغییر در چارچوب شرکت‌های سهام عدالت خلاف قانون است اما دولت چند وقت پیش هفت شرکت را از مجموعه شرکت‌های سهام عدالت خارج کرد.

 

پورابراهیمی اضافه کرد: تصمیم گرفته‌شده برای پرداخت مابه‌التفاوت سود سهام عدالت تا سقف یک‌میلیون تومان از سوی مردم با چارچوب اهداف واگذاری سهام عدالت همخوانی ندارد.

 

وی افزود: مبلغ 470 هزار تومانی که به‌طور متوسط مردم باید بپردازند حدوداً معادل ارزش خود سهام عدالت است و مجموع آن 20هزار میلیارد تومان می‌شود و پرداخت آن را به‌صلاح کشور نمی‌دانیم.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از سهام شرکت‌های سهام عدالت هنوز ارزش‌گذاری و تعیین تکلیف نشده‌اند.

پورابراهیمی افزود: از مجموع 50 میلیون نفری که باید مابه‌التفاوت سود سهام عدالت را پرداخت کنند تا کنون تنها 23 هزار نفر پول پرداخت کرده‌ایم.

 

وی گفت: با احتساب 50 هزار تومان برای افتتاح حساب در بانکها، مردم باید 520 هزار تومان پرداخت کنند در حالی که به‌طور متوسط 80 هزار تومان قرار است سود به آنها پرداخت شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی هم در این برنامه گفت: 11 سال پیش سهامی را به مردم دادند که فرض بر مالک بودن مردم دانستند.

 

میرعلی اشرف پوری‌حسینی افزود: 60 شرکت در قالب شرکت‌های سهام عدالت است که 49 تای آن دارای قیمت قطعی است.

وی گفت: ارزش این شرکت‌ها 27 هزار و 200 میلیارد تومان است در حالی که ارزش بازار آن 55 هزار میلیارد تومان است.

 

پوری‌حسینی افزود: از مجموع 60 شرکت دولت در 10 سال گذشته شرکت‌هایی را کم و شرکت‌هایی را به آنها اضافه کرده است.

وی گفت: ازجمله شرکت‌هایی که حذف شدند؛ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود و زیانده به حساب می‌آمد و شرکت‌های سوددهی به آنها اضافه شدند.

 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: هم‌اکنون حدود 20هزار میلیارد تومان سهام قیمت‌گذاری نشده هم وجود دارد که اگر مردم در پرداخت مابه‌التفاوت سود استقبال کنند، پس از محاسبه سهام قیمت‌گذاری شده به‌سراغ آنها می‌رویم.

 

پوری‌حسینی گفت: کسانی که 468 هزار تومان مابه‌التفاوت را پرداخت کنند صاحب سهمی می‌شوند که اکنون در بازار دو برابر ارزش دارد و سود سالانه آن 13 درصد خواهد بود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور گفت: در پرداخت مانده ارزش سهام عدالت بایدی در کار نیست.

 

میرعلی اشرف پوری‌حسینی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما ادامه داد: برای کسانی که مبلغ یک‌میلیون تومان سهام عدالتشان را پر کرده باشند از محل تخفیف یا آورده نقدی برای عملکرد سال مالی گذشته 150 هزار تومان سود دریافت می‌کنند.

 

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سوی دیگر این نشست گفت: چگونه این 150 هزار تومان را محاسبه کرده و به‌دست آورده‌اید؟ فرمول شما نادرست است.

 

پوری‌حسینی در پاسخ تصریح کرد: کسانی که 532 هزار تومان دارند و مبلغ یک‌میلیون تومان را پر نکرده‌اند سودشان نصف مبلغ 150 هزار تومان خواهد بود. پیچیدگی سهام عدالت بسیار زیاد است زیرا یک بعد خانوار 5نفره‌ای وجود دارد و عده‌ای هم هستند که نفرات خانواده‌شان بیش از پنج نفر است و 5 میلیون تومان سهم برایشان در نظر گرفته شده است، البته توضیح اینها از حافظه مردم خارج است.

 

او ادامه داد: در حال حاضر 60 شرکت سرمایه‌پذیر داریم که 49تای آنها قیمت قطعی دارند و 11 شرکت فاقد قیمت هستند که همان 49 شرکت برای تأمین 26هزار و ششصد میلیارد تومان برای دادن سهام 49 میلیون نفر سهامداران سهام عدالت کفایت می‌کند.

 

وی افزود: البته این اتفاق به‌صورت مستقیم غیرممکن است، در این بین باید یک واسطه وجود داشته باشد، قبلاً قرار بود این واسطه‌ها شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باشند که بنا به دهها دلیل رسیدیم به اینکه این امر که ممکن نیست، پس اتفاق نظر یافتیم که بهتر است صندوق‌های قابل معامله در بورس، واسطه باشند، اینجا یک ابهام دارد، چون هنوز جایگزینی صورت نگرفته است و مردم از ورقه سهم بی‌اطلاعند.

 

پورابراهیمی در طرف مقابل گفت: وقتی از 4000 میلیارد تومان صحبت می‌کنیم باید این رقم را بین 50 میلیون نفر تقسیم کنیم، رقم حاصله مشخصاً 150 هزار تومان نیست. نتیجه رقمی حدود 80 هزار تومان است.

 

او افزود: اگر قرار باشد در بورس اقدام به خرید سهام شرکتی کنید باید بدانیم مجموعه‌ای که اوج سودش 4000 میلیارد تومان است در بازار امروز با P/E5، قیمتی معادل 5 برابر سود خواهد داشت، ساده‌تر اینکه اگر کسی بخواهد سهام شرکت الف را در بازار سرمایه خرید کند، از خودش می‌پرسد که؛ سالانه به‌طور متوسط چقدر سوددهی دارد؟ فرض بگیریم 100 واحد سود می‌دهد، در بازار سرمایه قیمتی که برای شرکتی با 100 واحد سود در نظر گرفته می‌شود حداکثر معادل 5 تا 6 برابر خواهد بود، یعنی حدود 500 تومان و در نهایت نباید قیمت سهام از 500 تا 600 تومان فراتر برود.

 

این در حالیست که حالا ما می‌خواهیم این پرتفوی را از جیب مردم تأمین کنیم و به خودشان تحویل دهیم. کدام فرمول تخصصی می‌تواند مردم را مجاب کند به پرداخت و انجام چنین معامله‌ای؟

پوری‌حسینی گفت: قبول دارم که P/E5 برای یک شرکت بورسی کاملاً مناسب است اما ایده‌آل های ذهن آقای پورابراهیمی با واقعیت‌های بازار تفاوت دارد. ما این 49 شرکتی را که دارای قیمت قطعی هستند جدول‌بندی و هر روز قیمت تابلوی بورسی سهام این شرکت‌ها را مطالعه و مرور می‌کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه 40 درصد بلوکه وجود دارد یا خیر؛ با این احتساب می‌آییم و برای آنها قیمت تعیین می‌کنیم، رقمی حدود 55 هزار میلیارد تومان با ارزش دفتری 26 هزار و ششصد میلیارد تومان و واقعیت این است.

 

او افزود: منطقی این است که وقتی از بورس قصد خرید سهام را می‌کنیم به‌سراغ سهامی با P/E پایین برویم اما مشمولین سهام عدالت این حق انتخاب را ندارند چون دولت در طول 10 سال گذشته از میان قویترین شرکت‌های بورسی تعدادی سهام کنار گذاشته و بین مردم تقسیم کرده است.

 

پورابراهیمی در سوی مقابل گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ابهاماتی در ماهیت شرکت‌ها و قیمت گذاریها وجود دارد. دیگر اینکه سودی که به این مجموعه‌ها تعلق می‌گیرد با محاسبات ما زیر 10 درصد خواهد بود پس سرمایه گذاری در این شرکتها اصلاً منطقی نیست، اگر 50 میلیون نفر مشمول سهام عدالت، کمی منطق اقتصادی داشته باشند درمی‌یابند 500 هزار تومانشان را در بانک سرمایه گذاری کنند سود بیشتری می‌گیرند تا سهام عدالت. حتی اگر مبلغ نهایی را به‌جای یک‌میلیون تومان، دومیلیون تومان در نظر بگیریم نرخ بازده کمتر خواهد شد.

 

پوری‌حسینی در مورد P/E سبد سهام عدالت گفت: سهام عدالتی که داریم به مردم تعارف می‌کنیم دارای P/E6 است، در ضمن اگر میانگین 26هزار و ششصد میلیارد تومان را تقسیم بر 49 کنیم به رقم 532 هزار تومان می‌رسیم، پس اعداد ما درست است زیرا دارنده 532 هزار تومان از 80 هزار تومان سود بهره‌مند می‌شود و کسی که بخواهد این رقم را به یک‌میلیون برساند از 150 هزار تومان سود بهره‌مند می‌شود. تنها چالش پیشِ‌روی سهام عدالت بلاتکلیفی صندوق‌های قابل فروش در بورس هستند، در ضمن اگر مردم بلد هستند با پولشان سهامی با P/E3 بخرند و روی آن سود کنند لطفاً پولشان را به ما ندهند.

 

پورابراهیمی گفت: در هیچ جای دنیا به‌جای تجهیز منابع، سراغ خرد کردن منابع نمی‌روند، ما می‌توانیم به‌جای 4000 میلیارد تومان تا 6 ماه دیگر اصل سهام را آزاد کنیم و سود واقعی سهام را به مردم بدهیم و از سود حاصله این عمل می‌توان رقمی حدود 16 هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در همین شرکت‌های منتخب ایجاد کرد.

 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در استودیو گفت: رقم 4000 میلیارد تومان پول دولت نیست، این رقم سود سهام 10ساله مردم نزد دولت است و مردم خودشان باید تصمیم بگیرند، ما وکیل 49 میلیون نفر نیستیم.

 

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خواسته امروز مردم؛ تصمیم‌گیری دولت برای انتقال مالکیت سهام است، این انتقال مالکیت حق مردم است.

 

پوری‌حسینی در انتهای برنامه گفت: اگر نمی‌توانیم اصل سهام را دست مردم بدهیم فعلاً می‌توانیم سود سهام را به مردم برسانیم، پس چرا پس از 11 سال از این اقدام کوچک فروگذار باشیم. از مردم خواستاریم آنهایی که قصد واریز مانده ارزش سهام را دارند تا پایان مهر ماه اقدام نمایند و به‌امید تمدید این زمان نباشند.

110

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top