|
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ السبت ١٢ ربيع الثاني ١٤٤٢ Saturday, November 28, 2020
کد خبر: 835927
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۰:۵۹
گزارش ویژه:
نحوه شکل گیری هسته اصلی داعش در عراق
سران حزب بعث و افراد فعال در حزب توسط آمریکا شناسایی شدند و به اتهام حضور در ارتش بعثی دستگیرو روانه زندان گردیدند. یکی از این افراد سرهنگ اطلاعاتی بخش پدافند هوایی ارتش عراق به نام حجی بکر بود.
داعش نحوه شکل گیری هسته اصلی داعش در عراق
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش جام نیوز، نشریه اشپیگل پس از حضور ارتش آمریکا در عراق برای مبارزه با داعش گزارشی پیرامون چگونگی شکل گیری این گروه تروریستی در جنگ های اخیر و شاخصه ی اصلی جنگ داعش منتشر کرد.

 

این گزارش پیرامون ساختار داعش، جاسوسی مدارس پوششی در عراق و زندان بوکان است. خلاصه این گزارشی به شرح زیر می باشد.

 

سران حزب بعث و افراد فعال در حزب توسط آمریکا شناسایی شدند و به اتهام حضور در ارتش بعثی دستگیرو روانه زندان گردیدند. یکی از این افراد سرهنگ اطلاعاتی بخش پدافند هوایی ارتش عراق به نام حجی بکر بود.

 

وی در زندان بوکان با گروه های افراط گرا و وهابی آشنا شد و به همراه سران حزب بعثی و همچنین بعضی از مبلغین مذهبی در عراق که تحصیلات خود را در مدارس آل سعود تمام کردند و با اندیشه های وهابی آشنا بودند، گروه دولت اسلامی عراق را تاسیس کرد.

 

حجی بکر بدون طی کردن مدت زندان به یک باره از بوکان آزاد شد و دست به راه اندازی مدارس دینی در نقاط مختلف عراق کرد. در پوشش این مدارس ضمن شناسایی افراد و مجموعه های اقتصادی و ذی نفوذ، طرح نفوذ در آنان را برنامه ریزی می نمود و با استفاده از رویکرد مذهبی طالب مدارس دینی را به ازدواج با سران عشایر و یا همکاری اقتصادی با نیروهای فعال بازرگان ترغیب می نمود. این مدارس تفکر وهابیت را دنبال می کردند و بسیاری از آنان توسط آل سعود حمایت می شدند. مدارس مذکور موظف بودند با طراحی فرمت جاسوسی به شناسایی اموال، منابع قدرت، افراد ذی نفوذ و سایر مشخصات اطالعاتی و شخصی مناطق جغرافیایی تحت پوشش خود مبادرت ورزند.

 

با نزدیک شدن به اتفاقات سوریه، حجی بکر توانست بخشی از بدنه ارتش سابق بعث را با خود همراه سازد و در این بین ضمنا توجه به نیروهای بومی – مذهبی داع ) دولت اسالمی عراق( را تاسیس نمایند. با ورود به بحران سوریه و هدایت گروه های تکفیری در سوریه، داعش به وجود آمد و در این بین حجی بکر در مقر خود در زمانی که داعش در حال قدرت گیری بود توسط یکی از عناصر به اشتباه ترور شد. بعید است این ترور به سادگی بوده باشد و عناصر داعش او را نشناخته باشند.

 

حضور حجی بکر در ارتش صدام و در نهایت زیر چتر اطالعاتی آمریکا در بوکان و تشکیل هسته ی اولیه داعش نشان می دهد از ابتدای گروه های تکفیری در عراق، آمریکا برنامه ریزی بلندی برای این امر داشت و انحالل ارتش و موضوعات دیگر و اجرای سیاست های فرماندار نظامی بخشی از ماموریت های این کشور در منطقه خاورمیانه بود.

 

از طرف دیگر در بخشی دوم گزارش نشریه اشپیگل به چگونگی سقوط رقه به عنوان مرکز خالفت داعش اشاره دارد. گروهی از مردم در اعتراضات نسبت به سیاست های دولتی با نفوذی از عناصر سیاه پوش و تکفیری مواجه می شوند که از احساسات مردم استفاده کرده و با کشته سازی، ایجاد هیجانات دروغ و... ) که کامال از شیوه انقالب های مخملی و براندازی استفاده می شد( دست به تصرف شهر رقه زدند. در این بین افراد روشنفکر و به ظاهر مخالف دولت سوریه در یک سلسله عملیات های پیچیده اطالعاتی و شناسایی از پیش ترور شدند.

 

سقوط رقه و زنده شدن داعش در آن به تصور اولیه همراهی شهر با داعش را نشان می دهد در حالی که تعریف و انتشار اسناد توسط اشپیگل خالف این مدعا را می سازد. به واقع اسناد اشپیگل نشان می دهد با تحریک اجتماعی توسط گروه های نفوذی شهر به دست داعش می افتد بدون اینکه نخبگان و هادیان سیاسی مردم از آن مطلع
باشند.

 

طرح سقوط رقه و گسترش پروژه رقه سازی در مناطق مختلف دیگر ، قابل گسترش بود تا آنکه مقاومت در سوریه حضور پیدا کرد و در برابر این طرح ایستاد.

 

اندیشگده مطالعات جهان اسلام

115

 

کلیدواژه ها:
داعش  |  اشپیگل  |  اسلام  |  آمریکا  |  سوریه  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top