|
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ الاثنين ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Monday, October 26, 2020
کد خبر: 835929
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۱:۰۰
روزنامه یو.اس.ای تودی:
ابهام درباره آینده برجام، باعث افزایش تنش های اقتصادی میان اروپا و آمریکا می شود
روزنامه یو.اس.ای تودی نوشت، ابهام در مورد توافق هسته ای با ایران می تواند باعث افزایش تنش های اقتصادی میان اروپا و آمریکا شود.
آمریکا و اروپا ابهام درباره آینده برجام، باعث افزایش تنش های اقتصادی میان اروپا و آمریکا می شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تحلیلگران می گویند تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای کنار کشیدن از توافق هسته ای می تواند جریان انتقال میلیاردها دلار سرمایه گذاری غربی ها به ایران را منحرف کند و موجب اقدامات تلافی جویانه اقتصادی اروپایی ها علیه کسب و کارهای آمریکایی شود.


به نوشته روزنامه آمریکایی یو.اس.ای.تودی، در صورتی که ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکند، فضای ابهام در مورد این توافق احتمالا باعث خواهد شد که شرکت های اروپایی، ژاپنی و سایر کشورها از بیم نقض تحریم هایی که دوباره اعمال شده، در مورد سرمایه گذاری در ایران دچار تردید شوند.


«ریچارد نفیو» تحلیلگر مرکز سیاست جهانی انرژی و از مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: اعلام عدم پایبندی به توافق سینگالی منفی به شرکت ها و هیات های مدیره آنها می فرستد.

 

احتمال تحریم های تلافی جویانه اروپا علیه آمریکا
وی افزود که کشورهای اروپایی ممکن است در پاسخ به این وضعیت علیه شرکت های آمریکایی دست به تلافی بزنند. به گفته نفیو، «اگر یک شرکت آمریکایی در اروپا باشد، حتی صحبت از عدم پایبندی می تواند مسائل را برای شما بسیار سخت تر کند.»


«ویلیام مک گلان» کارشناس حقوقی در زمینه تحریم ها نسبت به تحریم های تلافی جویانه اتحادیه اروپا علیه آمریکا ابراز تردید کرد اما وی براین باور است که تحولات اخیر نگرانی هایی در میان شرکت های اروپایی ایجاد کرده است.


به نوشته یو.اس.ای تودی، از هنگامی که توافق هسته ای با ایران به اجرا درآمده و تحریم ها برداشته شده است شرکت های آمریکایی سود چندانی از آن نبرده اند. بخش زیادی از این تحریم ها «تحریم های ثانویه» بود که برای مجازات شرکت های غیرآمریکایی که با ایران تجارت می کردند، در نظر گرفته شده بود.


ترامپ باید هر 90 روز باید درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره گزارش بدهد. پانزدهم اکتبر (23 مهر) آخرین فرصت درباره اعلام پایبندی ایران به توافق هسته ای است. ترامپ باید در این باره به کنگره گزارش بدهد. برخی منابع گفته اند که ترامپ سه روز زودتر یعنی پنجشنبه (20 مهرماه) نظرش را اعلام می کند.


ترامپ توافق هسته ای را «شرمساری» برای آمریکا و «بدترین توافق» خوانده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا هفته گذشته گفت که انتظار می رود ترامپ عدم پایبندی ایران به توافق را اعلام کند.

 

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید سه شنبه گفت که ترامپ اواخر هفته جاری «راهبرد فراگیر درباره ایران» را که شامل تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای است، اعلام خواهد کرد.

 

العالم

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top