خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ الاثنين ١١ ربيع الثاني ١٤٤١ Monday, December 9, 2019
کد خبر: 850534
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۷ - ۰۹:۰۶
افشاگری رسانه آمریکایی از استعفای حریری در عربستان
«سعودی ها به شدت نگران این بودند که حریری ممکن است به دامان ایران پناه ببرد و به همین علت در پایان تابستان مصمم شدند که سعد حریری را از قدرت کنار بگذارند...»
سعد الحریری افشاگری رسانه آمریکایی از استعفای حریری در عربستان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بسیاری از ناظران و تحلیل گران پس از گذشت چندین هفته از استعفای اجباری حریری در ریاض، هنوز نیز گمانه زنی ها و تحلیل های زیادی را در مورد این بحران ارائه می کنند. در این میان، رویکرد واقعی واشنگتن در مورد این بحران و تصمیم محمد بن سلمان برای استعفا دادن حریری چندان مشخص و روشن نیست.

این عدم شفافیت در موضع و رویکرد آمریکا بیش از هر چیز به اختلاف در کاخ سفید مربوط می شود. اختلافی که در یک سر آن جرارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ قرار دارد و در سر دیگر آن، مقامات وزارت خارجه آمریکا و در راس آن ها رکس تیلرسون قرار دارند.

در همین راستا، پایگاه آمریکایی «امریکن کانسروتیو» (American Conservative)، با انتشار گزارشی به این موضوع و رویکرد آمریکا در قبال بحران لبنان و حریری پرداخته است و نوشته است که اقدامات محمد بن سلمان علیه لبنان و حریری به مانند آنچه در قطر حادث شد، با موافقت و حمایت داماد ترامپ همراه بود و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نقش برجسته ای در این مسائل نداشته است. در ادامه این مطلب آمده است:

در روز 2 نوامبر، سعد الحریری نخست وزیر لبنان یک تماس تلفنی از یک مقام ارشد عربستان سعودی دریافت کرد و از او خواسته شد تا برای ملاقات با ولیعهد عربستان به ریاض سفر کند. حریری به سختی می توانست این درخواست را رد کند به این دلیل که او یک شهروند دو تابعیتی سعودی-لبنانی است که ثروت خانوادگی اش وابسته به عربستان است.

او به این درخواست پاسخ مثبت داد، به ریاض رفت، با محمد بن سلمان دیدار کرد و پس از آن در یک مصاحبه تلویزیونی استعفای خود از نخست وزیری لبنان را اعلام کرد و اتهاماتی نیز متوجه ایران و حزب الله لبنان کرد. در ادامه این نمایش دراماتیک او به امارات و فرانسه سفر کرد و پس از آن عازم بیروت شد.

اما در لبنان این اقدام سعودی ها هیچ خریداری نداشت. در لبنان اکثر جریانات سیاسی معتقد بودند که حریری تحت فشار استفعا داد و اعلام کردند منتظر بازگشت او هستند. به طوری که چند روز پس از استعفا میشل عون رئیس جمهور لبنان صراحتا اعلام کرد که حریری ربوده شده و تحت بازداشت سعودی ها است.

اما تنها در لبنان نبود که این اقدام عربستان برای استعفا دادن حریری خریدار نداشت، بلکه برای وزارت خارجه آمریکا(نه کاخ سفید) نیز قابل قبول نبود.

رکس تیلرسون که در آن موقع در تور آسیایی ترامپ همراه وی بود، همانطور که چندین دیپلمات ارشد در خاورمیانه تایید کردند، از اقدام محمد بن سلمان غافلگیر شد. در حالی که پس از آن تیلرسون به حمایت از این بحران متهم شد، اما چندین دیپلمات سابق و فعلی آمریکا در خاورمیانه تایید کردند که تیلرسون دقیقا مخالف چنین اقدامی از سوی سعودی ها بود.

این دیپلمات ها گفتند که تیلرسون در روز 7 نوامبر پس از دریافت گزارش «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد این بحران، بحث طولانی و تند و تیزی را با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در مورد وضعیت حریری داشت. در بیروت نیز الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان نیز اطلاعاتی را از مقامات لبنانی در مورد این بحران جمع آوری کرد و به واشنگتن و وزارت خارجه انتقال داد.

واکنش اولیه تیلرسون نسبت به استعفا حریری، کم رمق بود. او حقایق را جمع آوری کرد، مشاوره خواست، آرامش را توصیه کرد و ملایمت خود را حفظ کرد. با این حال، او در درون دچار عصبانیت و آشفتگی شد.

این دومین بار در شش ماه گذشته بود که سعودی ها یک ابتکار دیپلماتیک بزرگ را بدون توجه به ملاحظات و اذن آمریکا اتخاذ کردند. این نقض قواعد غیر شگفت انگیز نانوشته ای است که حسن نیت موجود میان متحدان نزدیک را دچار خدشه می کند. غافلگیری اول در ماه ژوئن اتفاق افتاد، زمانی که سعودی ها روابط خود با قطر را قطع کردند و آن را تحت تحریم اقتصادی قرار دادند. عملیات ضد قطر عربستان، ایالات متحده را خجالت زده کرد، شورای همکاری خلیج فارس را دچار انشقاق کرد و تلاش های ایالات متحده برای ایجاد یک بلوک متحد و سنی ضد ایرانی را متزلزل کرد.

طبق گفته یک دیپلمات ارشد آمریکایی، تیلرسون تنها از اقدام سعودی ها خشمگین نبود، بلکه او مظنون شده بود که کاخ سفید از اقدام عربستان در مورد حریری آگاه بود اما به وی به عنوان وزیر خارجه اطلاع ندادند. همانطور که در بحران قطر نیز تیلرسون اطلاع نداشت و غافلگیر شد. جایی که کوشنر داماد 36 ساله ترامپ نیز نقش اصلی را ایفا کرد؛ شخصی که رابطه نزدیکی با محمد بن سلمان(MbS) ولیعهد 33 ساله سعودی دارد. دو نفری که اخیرا نیز ملاقات های زیادی با یکدیگر برای به سرانجام رساندن طرح صلح اسرائیل-فلسطین داشته اند.

در همین زمینه نیز یک دیپلمات آمریکایی گفت که کوشنر و MbS به یکدیگر نزدیک نیستند بلکه خیلی خیلی به یکدیگر نزدیک هستند! به همین دلیل اگرچه ممکن است تیلرسون از اقدام ولیعهد عربستان در لبنان شگفت زده شد اما کوشنر خیر؛ چراکه غیر قابل تصور است که محمد بن سلمان آنچه را برنامه ریزی می کند را با کوشنر در جریان قرار ندهد. بنابراین نه ایالات متحده و نه تیلرسون نباید از اقدامات بن سلمان شگفت زده شوند!

این دیپلمات در ادامه گفت؛ سعودی ها به شدت نگران این بودند که حریری ممکن است به دامان ایران پناه ببرد و به همین علت در پایان تابستان مصمم شدند که سعد حریری را از قدرت کنار بگذارند و برادرش بهاء حریری که ساکن عربستان است را جایگزین او کنند.

در همین زمینه یک دستیار ارشد رئیس جمهور لبنان نیز با راسال یک ایمیل به American Conservative گفت: «این توطئه ای بود که از قبل آماده و طراحی شده بود. سعد حریری طرح عربستان برای مقابله با ایران را رد کرد و به همین دلیل محمد بن سلمان تصمیم گرفت تلافی کند و او را از قدرت پیاده کند».
 

تابناک

506

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top