خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١ Friday, February 21, 2020
کد خبر: 850666
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۷ - ۱۵:۰۱
قبل ازخواستگاری رفتن،رسم ورسومات بله برون رابدانید!
یکی ازمراسم هایی که همه عروس وداماد ها آن راتجربه می کنند؛مراسم بله برون می باشدکه نسبت به مراسم خواستگاری طولانی ترمی باشد .
عروس قبل ازخواستگاری رفتن،رسم ورسومات بله برون رابدانید!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، یکی از مراسم هایی که همه عروس و داماد ها  آن را تجربه می کنند؛ مراسم بله برون می باشد که نسبت به مراسم خواستگاری طولانی تر می باشد و به فاصله چند روز بعد از آن انجام می شود.


میزبان این مراسم خانواده عروس می باشد. در مراسم بله برون یک سری مورادی تعیین می شود و آداب خاص خود را دارد. دنگ و فنگ هایی که این مراسم دارد را به شما خواهیم گفت و شما را با این مراسم آشنا خواهیم کرد.

 


زمان مناسب برای بله برون :
مجلس بله برون بیشتر هنگام شب و با حضور بزرگان دو خانواده دختر و پسر و در خانه پدر دختر برگزار می شود. هدف از این مجلس، تعیین شرایط مادی و معنوی عروسی و ازدواج و پذیرفتن شروط خانواده عروس از طرف خانواده داماد است. بله برون بعد از مجلس خواستگاری و معمولا بین یک هفته تا یک ماه پس از آن سر می گیرد.

 


هدیه خانواده داماد به عروس در بله برون :
طبق یک سنت قدیمی خانواده داماد در مراسم بله بران برای جلب رضایت عروس و خانواده او در گرفتن بله قطعی هدایایی تقدیم می کند. از قدیم پیشکش متداول در این مناسب یک قواره پارچه پیراهنی زنانه و یک انگشتر برای عروس است. البته در برخی خانواده های مذهبی معمولا به جای پارچه پیراهنی یک قواره چادری هدیه می شود.بدیهی است این پارچه چادری نباید مشکی باشد. بلکه معمولا چادری سفید با گلهای ریز و رنگی برای برای این منظور انتخاب می شود.

 


پذیرایی در بله برون :
پذیرایی در مجلس بله برون معمولا ابتدا با چای و شربت و میوه شروع می شود و بعد از انجام توافقات شیرینی توزیع می شود. به همین علت گاه به این مراسم شیرینی خوران نیز می گویند. در برخی از فرهنگ ها و خصوصا در فرهنگ هایی که خرج بله برون را خانواده داماد می داده،  شب بعد از مجلس بله برون،  داماد و بستگانش را به شام دعوت می کنند. برخی هم همان شب بله برون، از کلیه مهمانان در منزل پدر عروس با شام پذیرایی می کنند.

 


میزان مهریه در مجلس بله برون تعیین می شود معمولا این موارد در بله برون معین می شوند:  میزان مهریه ،  اعلام میزان تقریبی جهیزیه عروس، مطرح کردن رسوم قدیمی مانند درخواست شیربها در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس ،  وضعیت شغل داماد،  تعیین دقیق وضعیت مسکن زوج،  اجازه ادامه کار با تحصیل عروس،  تقاضای حق انتخاب مسکن طلاق و کار برای دفتر در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس،  مطرح کردن آداب خانوادگی مانند امضای فهرست جهاز عروس از سوی داماد و بزرگتر او در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس،  مشخص شدن زمان مراسم نامزدی در صورت پذیرش خانواده عروس و فاصله زمانی آن تا عقد و ازدواج،  مشخص شدن دقیق زمان عقد و عروسی و همزمانی یا جدا بودن آن و جزییات این برنامه ها بحث خواهد شد.

 

چاره چی

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top