خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٤ رجب ١٤٤١ Friday, February 28, 2020
کد خبر: 850668
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۷ - ۱۵:۰۹
چراباهوش ها اجتماعی نیستند؟
اگرکلا آدم تنهایی هستید،چند دوست صمیمی انگشت شمار دارید،وچندان از بودن درجمع لذت نمی‌برید، احتمالا هوش شما نمره منفی می‌گیرد. ولی حقیقت چیست؟
دختر چراباهوش ها اجتماعی نیستند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، اگر کلا آدم تنهایی هستید، چند دوست صمیمی انگشت شمار دارید، و چندان از بودن در جمع لذت نمی‌برید، احتمالا هوش شما نمره منفی می‌گیرد. ولی حقیقت چیست؟ در نت‌نوشت می‌خوانیم که چرا باهوش ها اجتماعی نیستند؟

 

مطالعات وتحقیقات متعددانجام شده دردهه اخیرثابت کرده است افراد باهوش دوستان کمتری دارند.کمتربه دنبال روابط اجتماعی هستند وبیشترتنهایی راترجیح می‌دهند.

 

 

افراد باهوش و زاهد جنگل نشین!

مطالعات انجام شده نشان داده است مردمی که در مناطق کم جمعیت زندگی می کنند بیشتر احساس خوشبختی می کنند. میزان شادی در این افراد هم بیشتر است آن هم زمانی که با افرادی که دوستشان دارند ملاقات می‌کنند نه دوستان تصادفی یا غریبه‌ها.

 

بیشتر افرادی که در این تحقیقات شرکت داشتند وقتی شادتر بودند که با همان افراد قبلی و همیشگی زندگی شان در تماس بودند.

 

ولی در افراد باهوش رفتار معکوس بود. محققان توضیح دادند: ” افراد باهوش از بودن در جمع و داشتن روابط اجتماعی  با دوستان، کمتر احساس رضایت می‌کنند.”

 

یکی از محققان به نام کارول گراهام Carol Graham که شادی را از دیدگاه اقتصادی بررسی می کند این طور توضیح می دهد: “این یافته‌ها نشان می دهد ( و تعجبی هم ندارد) که افراد باهوش تر ظرفیت بیشتری دارند و تمایل چندانی ندارند تا وقت خود را در جمع سپری کنند. آن ها ترجیح می دهند تمرکز خود را روی اهداف بلندمدت تر و مهم تری بگذارند.”

 

به عبارت دیگر، افراد باهوش تمایل دارند تا وقت خود را صرف حل مسائل کنند. زمان برای آن‌ها معنای بیشتری می دهد.

 

این فرضیه ” ساوانا تئوری ” نام گرفت. طی این نظریه تعریف ما از شادی همان احساسی است که اجداد غارنشین ما هم داشتند. در جوامع کم جمعیت داشتن روابط اجتماعی راه مهم برای زنده ماندن بود.

 

هر چند افراد باهوش در جوامع کم جمعیت برای حیات به جمع وابسته هستند ولی هرچه اجتماع بزرگتر می شود آن‌ها بیشتر به غار یا جنگل تنهایی خود پناه می برند. چون همیشه کاری برای انجام دادن دارند. در واقع این افراد ترجیح می دهند به جای دیدارهای تکراری و مهمانی های همیشگی وقت خود را صرف کارهای مهم تری مثل مطالعه، تحقیق و …. کنند. به نظر آن‌ها دیدن یک فرد آن هم مداوم خسته کننده است و آن‌ها را از درگیری های مهم ذهنی شان برای حل مسائل دور می کند. در واقع آن‌ها ترجیح می دهند به جنگل تنهایی خودشان پناه ببرند تا این که وقت خود را صرف کارهای حاشیه ای روزمره کنند.

 

 

پس اگر دفعه دیگر دوست نزدیک خود را به مهمانی دعوت کردید و گفت کار دیگری دارد که باید انجام بدهد، تعجب نکنید. و اگر خودتان در یک مهمانی شرکت نکردید فقط به این دلیل که می خواهید تنها باشید جای نگرانی ندارد. فقط هرگز اجازه ندهید شما را سرزنش کنند. در واقع این هوش‌تان است که باید سرزنش شود که آن هم مسلما در جای بهتری از آن استفاده می کنید.

 

نت نوشت

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top