|
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٣ شوّال ١٤٤١ Friday, June 5, 2020
کد خبر: 856507
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ - ۲۲:۳۰
خوابی که دولت روحانی برای یارانه دیده است
احمد میدری معاون وزیر کار در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان اعلام داشت درباره حذف یارانه‌بگیران سازوکاری نداریم.
روحانی خوابی که دولت روحانی برای یارانه دیده است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، از مجموع صحبت‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که عملا مکانیزم اعطای یارانه‌ها تغییر خواهد کرد و یارانه نقدی تنها به افرادی پرداخت می‌شود که نیازمندی آنها برای نهادهای رفاهی کشور، ثابت شود و این کار به معنای این است که کسانی که خواهان دریافت یارانه هستند و از سوی نهادهای حمایتی و بیمه های تامین اجتماعی شناسایی نشدند، می بایست اعلام نیاز کنند (کاسه گدایی به دست گیرند) و در صورت اینکه نیاز آنها از سوی دولت به اثبات رسد، یارانه به آنها تعلق می گیرد.

 

 دولت دوزادهم در حالی در لایحه بودجه 97، طرح حذف 20 میلیون نفر از یارانه بگیران را ارائه داده که بنا به اظهارات رئیس سازامان برنامه و بودجه زین پس تنها به کسانی یارانه تعلق می گیرد که اعلام نیاز آنها از سوی دولت به اثبات رسد و دولت با این کار حقوق شهروندی 80 میلیون ایرانی را زیر سوال برده است.
 

احمد میدری معاون وزیر کار در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان اعلام داشت درباره حذف یارانه‌بگیران سازوکاری نداریم، مجلس پیشنهاد دهد:

« سازوکار حذف یارانه‌ها آن در بودجه نیامده و به انتخاب مجلس گذاشته شده است. اگر نمایندگان مشخص نکردند باید در آیین‌نامه‌ها مشخص شود. باید دید مجلس چه کاری می‌کند و بعد ما تکمیل و اصلاح کنیم. باید دید نمایندگان مجلس چه اختیاراتی به ما می‌دهند. حذف یارانه بگیران به هر تعدادی امکان‌پذیر است. به هر حال اینکه افراد غیرنیازمند و ثروتمند شناسایی شوند، امکان‌پذیر است. فعلا چیزی مشخص نیست. اجازه دهید تا ببینیم در مجلس چه می‌شود.»

این صحبت میدری در حالی صورت می گیرد که بر اساس محاسبات صورت گرفته، در صورت تحقق حداکثری ارقام پیشنهاد شده از سوی دولت در سال آتی، حدود ۳۴ میلیون نفر و در صورت استفاده از منابع بودجه برای پرداخت یارانه‌ها حدود ۲۱ میلیون نفر از لیست یارانه‌بگیران حذف خواهند شد و صحبت های دو روز قبل نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه حاکی از آن بود که تنها به کسانی یارانه تعلق می گیرد که نیازمندی آنها به نهادهای رفاهی اثبات شده باشد.

نوبخت در نشست خبری خود با بیان اینکه بخشی از افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند شناسایی شده که عمده این افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند گفت: بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تامین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد. وی ادامه داد: گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام می‌کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی یارانه آنها را نیز به همان مبلغ 45500 تومان پرداخت خواهد کرد.

از مجموع صحبت‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که عملا مکانیزم اعطای یارانه‌ها تغییر خواهد کرد و یارانه نقدی تنها به افرادی پرداخت می‌شود که نیازمندی آنها برای نهادهای رفاهی کشور، ثابت شود و این کار به معنای این است که کسانی که خواهان دریافت یارانه هستند و از سوی نهادهای حمایتی و بیمه های تامین اجتماعی شناسایی نشدند، می بایست اعلام نیاز کنند (کاسه گدایی به دست گیرند) و در صورت اینکه نیاز آنها از سوی دولت به اثبات رسد، یارانه به آنها تعلق می گیرد.

این در حالیست که پیش از این به دولت توصیه شده بود که با بررسی حساب بانکی و سامانه ثبت معاملات و املاک کشور می توان به میزان درآمد و هزینه های یارانه گیران رسید و یارانه افراد غیر نیازمند و ثروتمند را حذف نمود و در صورتیکه یارانه فردی به ناحق و به اشتباه قطع شده باشد، شکایت وی را بصورت موردی بررسی کرد و بازگرداند.

حال سوال این است که ما بین اثبات اعلام نیاز مردم و بررسی اطلاعات مالی افراد از سوی سامانه های هوشمند کدام یک خلاف حفظ شانیت مردم و منشور حقوق شهروندی است؟

رجا

110

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top