خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ السبت ٣ شعبان ١٤٤١ Saturday, March 28, 2020
کد خبر: 871187
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۲۱:۰۰
مظاهری: بانک مرکزی برای ارزان‌کردن دلار برنامه دارد
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی گفت: به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی برنامه‌ای دارد که با مداخله در بازار ارز افزایش ناگهانی قیمت در چند روز اخیر را به شرایط قبل بازگرداند.
طهماسب مظاهری مظاهری: بانک مرکزی برای ارزان‌کردن دلار برنامه دارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

  به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، طهماسب مظاهری در رابطه با شرایط فعلی قیمت ارز اظهار داشت: شکل طبیعی مدیریت بازار ارز بر مبنای این است که ارز بر اساس عرضه و تقاضا و در نظامی تک‌نرخی عرضه شود.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با ذکر این مطلب افزود: «دولت وظیفه دارد از نوسانات شدید کاهشی و افزایشی جلوگیری کند تا فعالان اقتصادی قادر به پیش‌بینی باشند و اقدام به خرید و فروش ارز نمایند».

مظاهری با اشاره به مدیریت بازار ارز در دولت‌های گذشته گفت: «لازم نیست دولت به مردم نصیحت کند و طبیعتاً مردم به کسب‌وکاری اشتغال پیدا می‌کنند که ضمن حفظ سرمایه، متناسب با ذوق و ابتکار خود کسب سود نمایند».

وی افزود: «علی‌رغم کاهش سود بانکی و تورم، اما میزان نرخ سود ۳ تا ۵ درصد از میزان تورم بالاتر است و مردم می‌توانند بدون پرداخت مالیات و ریسک سپرده گذاری کنند».

مظاهری گفت: «مردم اگر به‌جای حفظ دارایی در بانک به‌سمت خرید ارز گرایش پیدا کنند، باید انتظار افزایش قیمتی بیش از میزان سود بانکی را داشته باشند؛ البته اگر دولت مدیریت نوسانات نرخ ارز را به‌خوبی انجام دهد».

این کارشناس مسائل پولی و بانکی ادامه داد: «به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی برنامه‌ای دارد که با مداخله در بازار ارز افزایش ناگهانی قیمت در چند روز اخیر را به شرایط قبل و نرخ تعادل بازگرداند و به مردم اعلام کرد که اگر می‌خواهند ارز را برای ذخیره دارایی بخرند، زیانی را متوجه خود می‌کنند».

مظاهری در عین حال به بانک مرکزی و دولت انتقاد کرد که چرا با حالتی انفعالی و تأخیر نسبت به این تحرکات وارد میدان شده است و افزود: «آنتن‌های بانک مرکزی باید در بازار فعال باشد و به‌موقع اطلاعات را به بانک مرکزی ارائه دهد که قبل از نوسانات با تزریق ارز، جلوگیری از آن نماید».

وی لزوم کنترل بودجه از سوی دولت را متذکر شد و گفت: «برخی هزینه‌ها ناچاراً باید انجام شود که تأثیر این تورم روی پارامتر‌های اقتصادی از جمله ارز باید قبول شود؛ اما دولت نباید سیاست‌های تورم‌زا را ادامه دهد.

تسنیم

110

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top