|
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ١٥ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 6, 2020
کد خبر: 871771
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۶ - ۱۲:۴۰
چراعده‌ای ازشادی ولذت گریزان هستند؟
عده‌ای لذت رادربی‌لذتی وشادی رادرحزن واندوه‌باری می‌جویند.نیمرخ وسیمای روانی این دسته افرادزمانی تاسف انگیزترمی‌گرددکه همزمان با ابتلا به مازوخیسم(خودآزاری)، ازسادیسم (دیگر آزاری) نیزرنج ببرند.
غم چراعده‌ای ازشادی ولذت گریزان هستند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، عده‌ای لذت را در بی‌لذتی و شادی را در حزن و اندوه‌باری می‌جویند. نیمرخ و سیمای روانی این دسته افراد زمانی تاسف انگیزتر می‌گردد که همزمان با ابتلا به مازوخیسم(خودآزاری)، از سادیسم (دیگر آزاری) نیز رنج ببرند.

می‌توان حداقل از سه منظر به این پرسش که چرا عده‌ای از شادی و لذت گریزان هستند؟، پاسخ گفت: منظر فلسفی، منظر جامعه‌شناختی و منظر روان‌شناختی. من در این مجال می‌کوشم تا از منظر سوم، شادی‌گریزی و لذت‌ستیزی را وابکاوم؛ البته بسیار مجمل و کوتاه.

 

 

شادی‌گریزان چند دسته‌اند

شماری از آنان در دام "مازوخیسم"(خودآزارگری روانی) گرفتار شده‌اند، اینان ناهشیارانه سعادت و "بهروزی" را در دوری جستن از هر نوع شادی و روی گردانی از هر نوع لذتی جستجو می‌کنند.

 

به بیان روشن‌تر، اینها لذت را در بی‌لذتی و شادی را در حزن و اندوهباری می‌جویند. نیمرخ و سیمای روانی این دسته افراد زمانی تاسف انگیزتر می‌گردد که همزمان با ابتلا به مازوخیسم از سادیسم (دیگر آزاری) نیز رنج ببرند. در چنین شرایطی آنان نه تنها لذت و خرسندی را از خود می‌ستانند بلکه رنج فراوانی را نیز بر دیگران تحمیل می‌کنند.

 

 شادی‌گریزان دوم آنانی هستند که در دام "احساس گناه" افراطی و غیرنرمال فروشده‌اند. به تعبیر روانکاوانه، در نظام روانی اینها "سوپر ایگو" (فرامن) نیروندی شکل گرفته است که رخصت هیچ نوع شادی‌طلبی و لذت‌جویی را به آنها نمی‌دهد. اینان قربانیان والدین سخت‌گیر، منع‌کننده و فزون‌مراقبی هستند که احتمالا خود از اختلال "شخصیت وسواسی" رنج می‌برده‌اند.

 

 سومین گروه گریزان از شادی کسانی هستند که مهارت "با دیگران بودن" و "اجتماعی زیستن" را فرا نگرفته‌اند. از همین روی از نعمت داشتن دوستان صمیمی محروم‌اند. شماری از این گروه آنانی‌اند که در سنین کودکی "دلبستگی" (پیوند عمیق عاطفی به والدین) را تجربه نکرده‌اند.

 

سرانجام گروه دیگری را نیز می‌توان نشان کرد که از لذت و نشاط دوری جسته‌اند، اینان مبتلایان به "سندرم افسردگی"هستند که هیچ نوع فعالیت شادی بخشی را بر نمی‌تابند.

 

 

 آیا شادی‌گریزی را می‌توان چاره نمود؟

پاسخ آشکارا مثبت است. برای این منظور در وهله آغازین باید "با زندگی و زیست در دنیا آشتی کرد و به آن خوش‌آمد گفت". در گام بعد باید خود را از شر احساس گناه غیرضروری رهانید (به کمک یک درمانگر می‌توان این گام را تسریع بخشید).

 

در سومین گام می‌توان فعالیت‌هایی را پیش‌رو نهاد که هر یک شادی و لذتی را به ارمغان می‌آورند و سرانجام می‌توان و باید، سپاسگزار اندام‌های حسی خود، بویژه حس چشایی بود که منابع غنی لذت‌اند. (البته مبتلایان به اختلال افسردگی نیز نباید در اقدام سریع  برای درمان خود ‌قصور ورزند).

 

فارس

2025

کلیدواژه ها:
گوناگون  |  حزن  |  لذت  |  جام نیوز  |  شادی  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top