|
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٧ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 7, 2020
کد خبر: 871814
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۶ - ۱۴:۴۶
چرادریاچه خزرکوسه ندارد؟
واقعیت این است که کوسه ها دردریای خزرشنانمی کنند،دلیل آن هم به‌طورخیلی خلاصه این است که کوسه‌هادرآب‌های شورزندگی می‌کنندوآب‌های شیرین ویا کم‌شورمناسب زندگی آن‌هانیست.
کوسه چرادریاچه خزرکوسه ندارد؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، واقعیت این است که کوسه ها در دریای خزر شنا نمی کنند، دلیل آن هم به‌طور خیلی خلاصه این است که کوسه‌ها (و به صورت کلی ماهی‌های غضروفی) در آب‌های شور زندگی می‌کنند و آب‌های شیرین و یا کم‌شور (مثل دریای خزر) مناسب زندگی آن‌ها نیست.

 

 

دلیل علمی این موضوع این است که ماهی‌های غضروفی برخلاف ماهی‌های استخوانی کیسه شنا ندارند.کیسه شنا که به آن کیسه گاز هم می‌گویند عضو اصلی کنترل فشار آب و حفظ تعادل ماهی می باشد و به شناور بودن ماهی روی آب کمک می‌کند.

ولی ماهی های غضروفی که این عضو را ندارند چطور روی آب شناور می‌مانند؟ آن‌ها برای شناور ماندن از کبدهای چرب خود استفاده می‌کنند.

همانطور هم که می‌دانید، چگالی آب شیرین کمتر از چگالی آب شور است.

 

 

بنابراین کبد چرب به تنهایی برای کوسه‌ها کافی نخواهد بود و آن‌ها برای شناور ماندن روی آب سختی خواهند کشید.البته، کوسه ها شاید بتوانند وارد آب شیرین و یا آب هایی که شوری کمتری دارند بشوند.ولی برای شناور ماندن روی آب یا باید کبد خود را بسیار چرب کنند و که این امر فشار زیادی به کبد آن‌ها وارد می‌کند.

 

 

و یا اینکه همواره در آب باید مشغول شنا کردن باشند که این امر هم انرژی زیادی از آن‌ها خواهد گرفت.

 

علت دوم مربوط به هزینه‌های فیزیوکوژیکی است که این موجودات باید برای زندگی در آب‌های شیرین بپردازند.

 

از میان هزار گونه از ماهی‌های غضروفی که در آب‌های جهان زندگی می‌کنند، تنها ۵ درصد هستند که می‌توانند در آب‌های شیرین هم زنده بمانند.

 

روزپلاس

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top