|
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ السبت ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 15, 2020
کد خبر: 871874
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۶ - ۱۷:۴۳
عامل «اعتراضات اجتماعی» در کلام امام صادق(ع)
امام صادق(ع) در روایتی عامل اعتراضات اجتماعی را در بروز یکی از معضلات جامعه معرفی می کنند.
امام صادق(ع) عامل «اعتراضات اجتماعی» در کلام امام صادق(ع)
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، مسأله گرانی و گرانفروشی از جمله معضلات اجتماعی است که قرآن و روایات به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن اشاراتی داشته‌اند. به عنوان نمونه خداوند در سوره اسراء پس از آنکه به مسائلی همچون دوری از زنا، عدم قتل نفس و عدم نزدیکی به مال یتیم اشاره می‌کند،‌ در ادامه یعنی آیه 35 می‌فرماید: «وَ أَوْفُوا الْکَیْلَ إِذا کِلْتُمْ وَ زِنُوا بِالْقِسْطاسِ الْمُسْتَقیمِ ذلِکَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً؛ جنس را با پیمانه کامل و وزن درست تحویل بدهید که این کار بهتر است و عاقبت بهتری برای شما در بردارد». این مسأله نشان از مذمت زیاد گرانفروشی دارد.

 

اهل‌بیت(ع) نیز در سیره کلامی و عملی خود بارها از گرانفروشی پرهیز داده‌اند. امیرالمؤمنین(ع) در بخشی از نامه خود به مالک اشتر فرمود: «... این را هم بدان که در میان بازرگانان کسانی هم هستند که تنگ‌نظر و بدمعامله و بخیل و احتکارکننده‌اند ‌که تنها با زورگویی به سود خود می‌اندیشند و کالا را به هر قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند که این سودجویی و گران‌فروشی برای همه افراد جامعه زیان بار و عیب بزرگی بر زمامدار «متولیان اصلی امر» است.»

 

همچنین امام صادق(ع) در روایتی فرمود: «گرانی قیمت‌ها مردم را بدخلق می‌کند. امانت‌داری را از بین می‌برد و مسلمان در فشار و سختی را به ستوه می‌آورد.»

 

بر اساس این روایت یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران اجرایی کشور جلوگیری از احتکار سرمایه‌داران و جلوگیری از گرانفروشی بازگانان و فروشندگان است که عدم جلوگیری از آن بر اخلاق و رفتار اجتماعی تأثیر منفی می‌گذارد و اعتراضات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

 

منابع:
اصول الکافی - بَابُ الْأَسْعَارِ، ج5، ص163
درسهایی از مکتب امام صادق (ع) تألیف سید محمدتقی حکیم

 

تسنیم

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top