|
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 14, 2020
کد خبر: 872166
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۷ - ۱۵:۱۵
شایع ترین سرطان ها درمردان وزنان ایرانی!
دکتر رئیسی گفت: براساس آمار سال ٩٣ که برای اولین بار منتشر می شود، تعداد سرطان ها در کل کشور در آن سال، ۱۰۹ هزار نفر مبتلا به سرطان بوده است.
جمعیت شایع ترین سرطان ها درمردان وزنان ایرانی!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش ملی مبارزه با سرطان ضمن اعلام این خبر گفت: در سال ٩٣ تعداد موارد جدید سرطان در هر ١٠٠ هزار نَفَر ١٥٤ نَفَر بوده است یعنی از هر ١٠٠ هزارنفر، ١٥٤ نَفَر مبتلا به سرطان شده اند.


وی افزود: شایع ترین سرطان ها در کل کشور در زنان؛ به ترتیب سرطان پستان با شیوع ٣١.٣ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان روده بزرگ ١١ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان پوست ١١ به ازای هر ١٠٠ هزار نَفَر، سرطان معده ٩.٨ به ازای هر ١٠٠ هزارنفر و سرطان تیرویید ٧ در هر ١٠٠ هزار نفر است.


معاون بهداشت ادامه داد: شایع ترین سرطان ها در کل کشور در مردان؛ به ترتیب سرطان معده با عدد ٢١ تا ٢٢ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان پوست ١٨.٦ به ازای هر ١٠٠ هزارنفر، پروستات ١٦ تا ١٧ به ازای هر ١٠٠ هزارنفر، روده بزرگ ١٥ به ازای هر ١٠٠ هزارنفر و سرطان مثانه ١٣ به ازای هر ١٠٠ هزارنفر است.وی با تاکید بر این که شناسایی ریسک فاکتورها، ما را در کنترل سرطان ها و اتخاذ تصمیمات و برنامه ریزی ها رهنمون می کند، یادآور شد: همه عوامل موثر بر سلامت انسان در اختیار وزارت بهداشت نیست و فقط ٢٥ درصد آن برعهده این وزارتخانه است و ٧٥ درصد عوامل موثر در سلامت را سایر سازمان ها و وزارتخانه ها رقم می زنند و برای تامین سلامت جامعه، نیاز به مشارکت بین بخشی داریم.

دکتر رئیسی تصریح کرد: موادغذایی، آلاینده ها، تغذیه مناسب، تحرک بدنی، دخانیات و آلودگی هوا نیز بر سلامت انسان تاثیر دارند.

 


معاون بهداشت از امضای تفاهم‌ نامه‌ ای بین سه معاونت؛ تحقیقات و فناوری، بهداشت و درمان خبر داد و گفت: ، بر اساس این تفاهم ‌نامه، سه معاونت به یک زبان مشترک رسیدند و اطلاعات مربوط به بیماری سرطان جمع آوری و دبیرخانه ‌ای نیز در معاونت بهداشت تشکیل شد که دستورالعمل ثبت سرطان در کشور تدوین و به روز رسانی شد و همچنین پروتکل‌های آموزشی ثبت سرطان نیز تدوین شدند.
 

 

دکتر رئیسی افزود: سامانه‌ای به نام سامانه یک پارچه مدیریت اطلاعات با عنوان "سیمای سرطان" ثبت و طراحی شده است که اطلاعات دقیق را ثبت و در اختیار ما قرار خواهد داد و دریافت به روز اطلاعات تشخیصی از مراکز پاتولوژی و درمانی نیز با همکاری سازمان‌ های بیمه ‌گر انجام خواهد شد.

معاون بهداشت گفت: در گزارش ثبت مبتنی بر جمعیت، همه اطلاعات از سال‌های ۸۲ به بعد وارد سامانه شد تا بتوانیم میزان بروز سرطان در کشور را به صورت سالانه ثبت کنیم همچنین بحث کیفیت داده‌ها نیز در این گزارش رعایت شده است.به گفته معاون بهداشت از ۳۱ استان، اطلاعات ۲۷ استان بازبینی شده و در قالب اطلاعات سال ۹۳ ثبت شد و اطلاعات ۴ استان دیگر نیز طی هفته‌ های آتی به اطلاعات قبل اضافه خواهد شد.

دکتر رئیسی در پایان گفت: درحال حاضر آمار و اطلاعات سال ٩٣ را در مورد سرطان ارائه می دهیم، در ٦ ماه سال آینده گزارش و آمار سال ٩٤ و ٦ ماه دوم سال آینده اطلاعات و آمار سال ٩٥ را ارائه خواهیم داد.

 

بهداشت نیوز

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top