|
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ السبت ٢٢ رجب ١٤٤٢ Saturday, March 6, 2021
کد خبر: 872184
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۷ - ۱۶:۲۴
ونیز‌های ایران درکجاهستند؟!
برخی از نقاط جنوب غربی و جنوب ایران با عنوان «ونیز ایران» شناخته می‌شوند.
ونیزایران ونیز‌های ایران درکجاهستند؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، همه ما با شنیدن کلمه ونیز به یاد یکی از شهر‌های کشور ایتالیا و مارکوپولو، جهانگرد شناخته شده این کشور می افتیم، اما بهتر است بدانیم برخی از نقاط ایران از لحاظ ساختاری شباهت خاصی به ونیز ایتالیا دارند و بر همین اساس با عنوان ونیز ایران شناخته می‌شوند.

 

بنابراین گزارش، یکی از محله‌های شهر خرم‌آباد با نام شاه‌آباد شناخته می‌شود. این محله مکان گذر چشمه شاه‌آباد از میان کوچه‌ها است.

 

مردم خرم‌آباد در گذشته چشمه شاه‌آباد را با نام‌های سراب شهوا و سراب حسین‌خوانی می‌شناختند. این چشمه با حجم ۹۶۴ لیتر در ثانیه، در گذشته به صورت رایگان آب محله‌های شاه‌آباد، کتیرایی، شاه‌آباد و مطهری را تأمین می‌کرد. البته امروزه هم این چشمه نقش بسزایی در تأمین آب برخی از محله‌های شهر خرم‌آباد دارد، اما برای آن آبونمان در نظر گرفته شده است.

 

 

هم‌اکنون چشمه شاه‌آباد یکی از زیباترین چشمه‌های کشورمان به حساب می‌آید.

 

 

همچنین صراخیه یکی از روستا‌های خوزستان است. این روستا که در نزدیکی تالاب شادگان قرار گرفته است، بخشی از فرهنگ بومی شادگان را بازگو می‌کند.

 

روستای صراخیه نیز به گونه‌ای شکل گرفته است که مردم آن برای جابجایی از قایق استفاده می‌کنند و این روستا نیز به نوعی ونیز ایران محسوب می شود.

 

 

میزان

2025

کلیدواژه ها:
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top