|
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١١ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 2, 2020
کد خبر: 872262
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۷ - ۲۰:۰۷
«خطر سقوط بهمن» ۳ مقاله درباره خاطرات جنگ منتشر شد
«خطر سقوط بهمن»، سه مقاله درباره خاطرات جنگ به کوشش محسن حسام مظاهری از سوی نشر آرما منتشر شد.
خاطره نویسی جبهه «خطر سقوط بهمن» ۳ مقاله درباره خاطرات جنگ منتشر شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز،‌ کتاب «خطر سقوط بهمن» (سه مقاله درباره‌ خاطرات جنگ) به قلم محسن حسام مظاهری از سوی نشر آرما منتشر شد.

 

حسام مظاهری  خود در توصیف این کتاب می‌نویسد: «کتاب‌های خاطرات جنگ، پرشمارترین آثاری‌اند که تاکنون در موضوع جنگ ایران و عراق نوشته و منتشر شده‌اند. هر ساله، شمار بالایی از کتاب‌های خاطرات جدید در قالب‌های مختلف (خودنوشت، دیگرنوشت، تاریخ شفاهی و...) تولید می‌شوند. به این فهرست باید تعداد فراوان زندگی‌نامه‌های داستانی شهدا که براساس خاطرات‌ دیگران از آن‌ها نوشته می‌شوند را هم افزود.

 

پرسش مهم این است که تولید و نشر این حجم فراوانِ خاطرات، چه آثار و پیامدهایی داشته و دارد؟ علاوه بر کارکردهای سیاسی (نظیر تقویت روایت رسمی از جنگ و کمک به تثبیت مشروعیت سیاسی نظام مستقر) و کارکردهای فرهنگی ـ ادبی (نظیر ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس و غنای ادبیات مقاومت)، آیا می‌توان ارزش تاریخ‌شناختی و اسنادی هم برای این خاطرات قائل شد؟ و آیا آن‌ها می‌توانند به افزایش دانش تاریخی ما از دوره‌ جنگ هم کمکی کنند؟

 

نویسنده در مقاله‌ نخست این کتاب کوشیده‌ است به پرسش‌های فوق پاسخ دهد،‌ هم‌چنین در مقاله‌ دوم، به فرایند فربه‌شدن کتاب‌های خاطرات جنگ پرداخته شده و در سومین مقاله، با رویکردی انتقادی و آسیب‌شناسانه مسئله‌ استمرار حیات شهدای جنگ در قالب خاطرات‌شان و پدیده‌ «زندگی فانتزی با شهدا» بررسی شده ‌است.

 

از این نویسنده تاکنون کتاب‌های «شخم در مزرعه»، «رنگ، رنگ، جنگ» و «اسطوره‌ همت» پیش از این با موضوع جنگ منتشر شده است.

 

تسنیم

115

 

کلیدواژه ها:
کتاب  |  شهید  |  جنگ  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top