خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ الاثنين ٢٩ جمادى الثانية ١٤٤١ Monday, February 24, 2020
کد خبر: 891251
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ - ۱۴:۲۰
شبکه های اجتماعی برای زنان و دختران اثرات زیانبارتری دارد!
هر چند با رشد فرهنگ جامعه تبعیض های بین پسران و دختران روز به روز کمتر می شود، ولی با توجه به تفاوت های جسمی و روحی نوجوانان باید در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی بیشتر مراقب دختران باشیم.
زنان شبکه های  اجتماعی  برای  زنان  و  دختران  اثرات  زیانبارتری  دارد!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، مسلما در دنیایی که هر روز بیش از پیش از برابری بین حقوق زنان و مردان صحبت می شود، هیچ گاه به دنبال بیان تبعیض بین دو جنس زن و مرد برای یک فعالیت اجتماعی نخواهیم بود. ولی تفاوت هایی در شرایط جسمی و روحی زنان و مردان وجود دارد که قابل انکار نیست. یکی از این تحقیقات که امروز در نت نوشت آن را می خوانید در مورد تاثیر مخرب تر شبکه های اجتماعی در زنان بخصوص دختران جوان است.

 

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی در زنان بخصوص دختران جوان

این روزها بیشتر جوان ها در انواع شبکه های اجتماعی مخصوصا فیس بوک و اینستاگرام عضو هستند و بسیاری از صفحات مورد علاقه خود را فالو follow می کنند. ولی تحقیقات نشان داده است دختران و زنان جوانی که بیشتر در این شبکه های اجتماعی فعال هستند بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند و کمتر شادی را تجربه می کنند و البته بیشتر بیمار می شوند.

 

کارا بوکر Cara Booker مسوول تیم تحقیق در این باره می گوید: «بررسی وضعیت روحی دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سالی که در شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام عضو هستند نشان می دهد که بسیاری از آن ها از نظر روحی و روابط اجتماعی مشکل دارند.» این محقق بریتانیایی اظهار داشت این مشکل در پسران همین گروه سنی کمتر دیده می شود.

 

در این تحقیق ۹۰۰ر۹ دختر و پسر بریتانیایی فعال در شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام مورد بررسی قرار گرفتند. به آن ها پرسش نامه هایی داده شده تا میران شادی و وضعیت روحی آن ها مورد تحقیق قرار گیرد. در این تحقیق محققان متوجه شدند دختران بیشتر از پسران در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانند. در گروه سنی ۱۳ ساله این نسبت دو برابر  و در گروه سنی ۱۵ ساله حضور دختران سه برابر پسران بود.

 

دختران نسبت به پسران بیش از یک ساعت را در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانند و همین عامل اصلی بیماری های روحی و جسمی شان است. میزان افسردگی و عدم نشاط در دختران بین ۱۰ تا ۱۵ ساله نسبت به پسران هم سن و سالشان بیشتر بود. مشکلات عصبی نیز از دیگر بیماری های روحی بود که دختران بیشتر از پسران با آن دست به گریبان بودند.تحقیقات همچنین نشان داد این دختران در سنین بزرگسالی بیشتر از مشکلات روحی رنج می برند.

 

علت!

هر چند هم پسران و هم دختران طی سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی به دلیل بروز بلوغ احساس خوبی ندارند، و معمولا شاد نیستند ولی استفاده و حضور در شبکه های اجتماعی این مشکل را تشدید می کند که برای دختران تاثیر آن بیشتر و طولانی تر است.

 

دختران نسبت به پسران روش متفاوتی در استفاده از شبکه های اجتماعی و تعامل با آن ها دارند. با بزرگ شدن دختران و شروع ارتباطات بیشتر در شبکه های اجتماعی و نیز حضور بیشتر مردان و متاسفانه اهمیت به ویژگی های ظاهری و نه شخصیت افراد، دختران لایک های کمتری دریافت می کنند. دختران با مقایسه خودشان با ستاره های هالیوود، تصاویر و عکس های مدل های تبلیغاتی و سلبریتی ها بدون در نظر گرفتن نوع گریم فرد و حتی جلوه های خاص تصاویر و فیلمها بیشتر دچار سرخوردگی می شوند.حساس بودن دختران نسبت به پسران از دیگر علت هایی است که باعث افسردگی هر چه بیشتر آن ها در شبکه های اجتماعی می شود.

 

راه چاره چیست؟

پاملا روتلیج Pamela Rutledge ls مسوول روانشناسی تیم تحقیق از کالیفرنیا اعتقاد دارد هر چند ارتباط بین شبکه های اجتماعی و افسردگی هر چه بیشتر در دختران ما را به تحقیقات بیشتری هدایت می کند، ولی باید به والدین گوشزد کنیم بیشتر از پیش مراقب استفاده فرزندان خود بخصوص دختران از شبکه های اجتماعی باشند.

 

محدود کردن ساعات استفاده از اینترنت، صحبت کردن با فرزندان در مورد مضرات استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی، الگوسازی درست از افراد موفق، تشویق و هدایت آن ها در فعالیت های اجتماعی مثبت مثل ورزش و کلاس های هنری و البته فرهنگ سازی – اهمیت دادن به شخصیت افراد و نه ویژگی های ظاهری – از جمله مواردی است که روان شناسان و این گروه تحقیق برای آگاه سازی نوجوانان بخصوص دختران به والدین توصیه می کنند.

 

نت نوشت

2025

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top