خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ٨ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 6, 2019
کد خبر: 891531
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ - ۱۴:۳۰
چرا تذکر دلاری رهبر انقلاب به مسئولین فراموش شد؟
هفته‌نامه اینترنتی «خط حزب‎الله» که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‎الله خامنه‎ای منتشر می‎شود در گزارشی با عنوان «دومینوی جمعه سیاه» در جدیدترین شماره خود، به تذکر دلاری رهبری به مسئولین اشاره کرده که فراموش شده است.
رهبر انقلاب چرا تذکر دلاری رهبر انقلاب به مسئولین فراموش شد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در گزارش خط حزب الله آمده است: «در واپسین ماه‌های دوران ریاست‌جمهوری بوش پسر، جهان شاهد یک اتفاق بزرگ در تاریخ اقتصادی خود بود که از آن به "جمعه‌ی سیاه" یاد می‌شود. حباب قیمتی به وجود آمده، به دلایلی چون بورس‌بازی در اقتصاد آمریکا و ضعف مدیران اقتصاد آن شکسته شد و بازارهای مالی که به دلیل ایجاد رونقی کاذب در بازار وام رهنی مسکن رشد کرده بودند، به ناگاه سقوط کردند. به طبع آن، وابستگی اقتصاد خیلی از کشورها به سیستم بانکی آمریکا و تجارت آنها به دلار، با سقوط ارزش بازارهای مالی و کاهش ارزش آن، تا حد زیادی به مردم و دولت‌های کشورهای وابسته آسیب وارد کرد و عملا بحران مالی آمریکا مانند دومینویی به کشورهای وابسته به سیستم آمریکا انتقال پیدا کرد.»

از همان سال، بعضی از کشورها به سمت ایمن کردن اقتصاد خود از طریق پیمان‌های دو یا چندجانبه روی آوردند. منطق اصلی در این پیمان‌ها این است که به جای استفاده از ارز واسطی مانند دلار، از ارز خود دو کشور مبادله‌کننده استفاده ‌شود. مثلا کشور چین به‌عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان تاکنون با ۴۱ کشور، پیمان پولی دوجانبه بسته است. اقتصادهای بزرگ دیگر مانند کره و ژاپن نیز چنین کرده‌اند.» به نوشته خبر آنلاین در ادامه این نوشتار می خوانیم: «در روزهای اخیر نیز در کشور، شاهد آشفتگی بازار ارزی بوده‌ایم که یقینا بخشی از این آشفتگی، به‌دلیل وابستگی اقتصاد کشور به دلار و تأثیرپذیری آن از فضای روانی جامعه و وقایع سیاسی بین المللی است. شاید یکی از بهترین راهکارهای حفظ ارزش پول ملی و تقویت آن، استفاده از پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه، جهت خنثی کردن ابزار سلطه پولی آمریکا یعنی دلار ‌باشد. امری که رهبر انقلاب چندین بار درباره‌ی آن به مسئولین تذکر داده‌اند و متأسفانه اتفاق چندانی نیفتاده است.»

این نشریه همچنین در متن دیگری با عنوان «اگر براساس تصمیم‌گیری‌های نادرست پول ملی تنزل پیدا کرد، این عقب‌رفت است» به بازخوانی بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در 30 شهریور سال 96 پرداخته و نوشته است: «اگر براساس تصمیم‌گیری‌های نادرست پول ملی تنزل پیدا کرد، این عقب‌رفت است. یکی از ارکان اقتدار کشور، اقتدار اقتصادی است و در اقتدار اقتصادی، یکی از عناصر تشکیل‌دهنده‌ی عمده عبارت است از قدرت پول ملّی؛ یعنی پول ملّی بایستی قدرت خرید داشته باشد و برای شهروندان، برای دارندگان آن پول، ثروت ایجاد بکند. اگر چنانچه ما بر اساس سیاست‌های اجرائی غلط، تصمیم‌گیری‌های نادرست، بی‌مبالاتی‌های گوناگون، به وضعی رسیدیم که پول ملّی همین‌طور روزبه‌روز تنزّل کرد و پایین رفت، این عقب‌رفت است، این پس‌رفت است. باید این را مشخّص کنیم و بر اساس این، مطالبه تنظیم کنیم، مطالبه تعریف کنیم.»

 

111

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top