خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ الثلاثاء ١ رجب ١٤٤١ Tuesday, February 25, 2020
کد خبر: 895540
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ - ۲۰:۵۲
4 سناریوی احتمالی ترامپ درقبال برجام / واکنش های احتمالی ایران
بی بی سی در مطلبی با موضوع تصمیم نهایی رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام، سناریوهای احتمالی ترامپ و واکنش های احتمالی ایران را بررسی می کند.
ترامپ 4 سناریوی احتمالی ترامپ درقبال برجام / واکنش های احتمالی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بی بی سی در همین زمینه نوشته است:«اگر ترامپ امشب از صدور مجوز رفع تحریم های نفتی ایران خودداری کند، ۴ سناریو برای اقدامات احتمالی او قابل پیش بینی است.

 

۱. ترامپ صرفا از صدور مجوزهای رفع تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی خودداری کند. این قانون مشتریان نفت ایران را هدف گرفته و از آنها می خواهد تا به طور مرتب هر شش ماه یکبار خرید نفت از ایران را کاهش دهند درغیر این صورت در زمان پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران، بانکی که این پول را به حساب ایران می ریزد، تحریم می شود. صادر نشدن تعلیقیه این تحریم ها به معنی است که به محض اراده دولت ایالات متحده آمریکا، این تحریم قابلیت اجرا پیدا کرده است.

 

۲. ترامپ از صدور مجوز رفع تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی خودداری و اعلام کند این تحریم ها از امروز اجرایی می شود. اجرا شدن این تحریم ها ۱۸۰ روز طول می کشد. امکان دارد ترامپ توقف مجدد این تحریم را مشروط به اجرای خواسته هایش در زمینه بازبینی برجام کند.

 

۳. ترامپ تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی را از امروز اجرایی کند و همزمان اعلام کند که ایالات متحده آمریکا از این به بعد دیگر به سایر تعهدات باقی مانده اش در برجام هم پایبند نیست و به این ترتیب از توافق جامع هسته‌ای با ایران خارج شود.

 

۴. ترامپ تحریم های مرتبط با قانون دفاع ملی را اجرایی اعلام کند و همزمان به کمیسیون مشترک برجام با هدف برگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.»

 

بی بی سی در ادامه می نویسد:«در صورتی که ترامپ یکی از اقدامات گفته شده را انجام دهد، واکنش ایران به این تصمیم غیرمنتظره نخواهد بود:

 

۱. با توجه به گفته های اخیر حسن روحانی درباره علاقه ایران به باقی ماندن در برجام در صورت تضمین دادن اروپا به برخورداری ایران از منافع توافق هسته ای، محتمل است که ایران اعلام کند تا زمانی که وعده های اروپایی اجرایی می شود بدون کم و کاست در توافق باقی بماند.

 

۲. احتمال دارد ایران اعلام کند که همراه دیگر شرکا در توافق باقی می ماند اما همزمان به کمیسیون مشترک برجام شکایت و از مکانیزم حل اختلاف پیش بینی شده در توافق استفاده می کند.

 

۳.این احتمال دارد وجود دارد که ایران واکنشی جدی تر نشان دهد و بخشی هایی از برنامه اتمی اش را که غیر حساس تر است به وضعیت پیش از برجام بازگرداند اما به سایر تعهدات خود از جمله اجازه بازرسی ها به آژانس که تضمین کننده صلح آمیز باقی ماندن این برنامه ها نزد جامعه جهانی است، پابیند بماند.

 

۴. گزینه محتمل دیگری وجود دارد که در واکنش به آغاز نقض توافق از سوی آمریکا یا اعلام خروج ایالات متحده از آن، ایران هم تصمیم به خروج از برجام بگیرد که این اقدام به معنی فروپاشی توافق جامع هسته ای است.

 

۵. و در نهایت بر اساس گفته های وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی محتمل است که ایران ضمن خروج از برجام از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی هم خارج شود. به نظر می رسد احتمال انجام چنین اقدامی در دو روز اخیر نسبت به سایر گزینه‌ها کاهش یافته است.»

 

 

313

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top