|
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ السبت ١٣ ذو القعدة ١٤٤١ Saturday, July 4, 2020
کد خبر: 896386
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۹:۲۰
ناگفته‌هایی از پرونده کودک‌آزاری در کرج
فریبرز برای اینکه همسرش را تحت فشار قرار دهد شروع به شکنجه دختر معلوشان می‌کند و از صحنه هم فیلم می گیرد و برای مادر نگار می فرستد اما وقتی می بیند گوشی اش خاموش است آنرا برای خواهر همسرش می فرستد و این گونه ماجرا فاش می شود.
کودک آزاری ناگفته‌هایی از پرونده کودک‌آزاری در کرج
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس حوادث جام نیوز، در چند ماه اخیر خبرها، عکس ها و فیلم های مختلفی از کودک آزاری در شبکه های اجتماعی ورسانه های ایران منتشر شده است. با شندین خبر تجاوز و قتل آتنا، شتایش و کمیمیا کوچلو اشک غم ریختیم و با هر ضربه چکشی که بر سر و بدن فاطمه، ام البنین و علی اکبر- کودکان ماهشهری – از سوی نامادری سنگدل فرود آمده آه کشیدیم و از درد به خود پیچیدیم اما با دیدن فیلم شکنجه نگار دختر معلول کرجی توسط پدرش از پای درآمدیم. ماندیم که چگونه پدری به جان دختر 17 ساله اش که از بدو تولد قدرت حرکت ندارد، می افتد و با ضربات قمه سر و صورتش را می شکافد و در کمال خونسردی از صحنه جنایت فیلم تهیه می کند و آنرا برای خاله نگار می فرستد تا این گونه مادر فرزندانش را تحت فشار قرار بدهد و او را متقاعد به بازگشت به خانه کند.

 

البته آنچه از این فیلم در رسانه ها و شبکه های اجتماعی پخش شده شاید فقط یک سوم آنچیزی باشد که اتفاق افتاده و ضبط شده است. موضوعی که نشان می دهد ابعاد شکنجه این دختر معلول ومادر و برادرش فرشید از سوی فریبرز پدرخانواده بیشتر و دردناکتر از آن است که تا کنون مطرح شده است.

گفت وگوی قدس آنلاین با احسان جهرمی عضو انجمن حمایت از حقوق کودک و وکیل نگار به این موضوع و آخرین وضعیت پرونده خونین کرج می پردازد.

آقای جهرمی قبل از پرداختن به اصل پرونده بفرمائید ریشه اختلاف فریبرز با همسرش که زمینه ساز شکنجه نگار توسط پدرش شده است، چیست؟

فریبرز و همسرش سر بعضی مسائل با هم اختلاف داشتند اما مهمترین آنها ارتباط نامشروع متهم با زن دیگری بوده است. یعنی متهم این موضوع را علنی کرده بود. دوم این که وی دست بزن داشته و این اقدام برایش به یک عادت تبدیل شده بود. اوایل با کمربند و یا با مشت و لگد به جان همسر و بچه های خود می افتاد اما با گذشت زمان با چوبدستی، طناب و قمه قربانیان را مورد ضرب و شتم قرار می داد و این کار را تا زمانی که منجر به شکستگی یا خونریزی نمی شد ادامه می داد. در آخرین مورد هم متهم در خیابان اقدام به ضرب و شتم همسرش می کند بعد هم زنش به شهرکرد وبه خانه خواهرش فرار می کند. از سوی دیگر تلاش فریبرز برای تماس تلفنی با همسرش به نتیجه ای نمی رسد چون او می خواست با مراجعه به دادسرا از شوهرش که اقدام به سوزاندن دست و کمرش کرده بود شکایت کند. بهرحال فریبرزبرای این که همسرش را تحت فشار قرار بدهد روز پنج شنبه سیزدهم اردیبهشت ماه شروع به شکنجه دختر معلوشان می کند و از صحنه هم فیلم می گیرد و برای مادر نگار می فرستد اما وقتی می بیند گوشی اش خاموش است آنرا برای خواهر همسرش می فرستد و این گونه ماجرا فاش می شود و مادر نگار با مراجعه پلیس آگاهی شهر کرد اقدام به طرح شکایت می کند وبا تشکیل پرونده، قاضی کشیک هم پس از دیدن فیلم جنایت دادستانی شهر کرد را درجریان حادثه قرار می دهد بعد عصر جمعه دادستانی این شهرستان با دادستانی کرج تماس می گیرد واین گونه متهم روز شنبه چهاردهم اردیبهشت به هنگام مراجعه به منزل دستگیر می شود. الان هم پرونده اش در شعبه 22 دادسرای امورجنایی و انقلاب کرج به ریاست بازپرس شاه کرمی در حال رسیدگی است.

*گفتید فریبرز همسر و فرزندانش را با چوبدستی و قمه و ... شکنجه می کرد آیا در بارزسی از منزلش آلات جرم هم کشف شده است؟

بله. در بازرسی از خانه اش اداواتی چون شوکر برقی، باتوم، طنابی که در فیلم دیده می شود دو سه تا قمه پیدا شده است، حتی یک چوبدستی ضبط شده که روی آن آثار خون وجود دارد. همینطور روی دیوار اتاقی که همسر یا بچه هایش را می زد آثار خون مشاهده شده است.

*این چندمین باری بوده که نگار و مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند؟

حسب اظهارات همسر متهم وی و بچه‌هایش قبلا هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند که آثارسوختگی و جرح با چاقو در پشت و کمر پسرش فرشید گویای این واقعیت است ضمن این این که آثار ضرب و جرح روی بدن مادر خانواده هم خیلی زیاد است.

*جدا از ضرباتی که با قمه به سر و صورت نگار وارد می شود و فیلمی هم که در رسانه ها و در فضای مجازی از صحنه جنایت پخش شده این موضوع را اثبات می کند آیا آسیب دیگری به وی وارد نشده است؟

نگار هم از لحاظ جسمی و روحی به شدت آسیب دیده است. در واقع فقط یک سوم فیلم آزار جسمی وروحی قربانی در فضای مجازی پخش شده است که صحنه های دلخراش وارد کردن قمه به سر نگار را نشان می دهد در حالی که در فیلم کامل آن صحنه هایی از آزارهایی روحی وارده به این دختر معلول وجود دارد. مثلا در یک جایی فریبرز به دخترش می پرسد آخرین حرفت چیه؟ یا فردا می خواهیم جنازه ات را تشییع کنیم می خواهی کجا دفنت کنیم؟

**یک سوال که مطرح است این که چرا متهم در آخرین اقدام مجرمانه اش نگار را مورد ضرب شتم قرار داده اما با پسرش فرشید این کار را نکرده است؟

چون بعد از آنکه متهم همسرش را در خیابان مورد هجوم قرار می دهد فرشید به همراه مادرش به شهر کرد می رود و پدر خانواده به وی دسترسی نداشته است.

*آقای جهرمی در مجموع در پرونده چه اتهاماتی به فریبرز وارد شده و آیا ایشان اتهامات وارده را پذیرفته است؟

تا کنون چند اتهام به ایشان وارد شده که اقدام به ضرب و جرح نگار، تهدید به قتل نگار و مادرش، تهمت و افترا به فحاشی به خانواده همسر. تهدید به قتل خواهر زن از آن جمله است. البته اتهامات جدیدی هم می خواهیم به متهم پرونده وارد کنیم.

* چه اتهاماتی؟

الان نمی توانم آنها را رسانه ای کنم. چون هنوز اتهامات جدید به متهم تفهیم نشده است. اما بعدا حتماً می‌گویم. در حال حاضر اتهام فریبرز کودک آزاری و ضرب و شتم همسرش است.

* پرونده الان در چه مرحله ای است آیا دادستانی خواستار اشد مجازات متهم شده است؟

پرونده در حال حاضر در مرحله تحقیقات مقدماتی و بازپرسی است واین که در یکی از خبرگزاری ها آمد دادستانی خواستار اشد مجازات متهم شده درست نیست چون دادستانی زمانی می تواند درخواست مجازات یا اشد آنرا بکند که قرار مجرمیت وکیفرخواست صادر شود و پرونده برای بررسی و صدور حکم به دادگاه کیفری ارجاع شود در حالی که هنوز پرونده در مرحله تحقیقات اولیه است. البته نحوه مواجهه دادستانی با این پرونده با توجه به حساسیت جامعه نسبت به کودک آزاری بسیار قابل توجه و راضی کننده بوده است. چون اولا پرونده را جزء موارد خاص قرار داده تا مورد رسیدگی قرار گیرد. از سوی دیگر آقای شاه کرمی بازپرس پرونده هم از بسیار با تجربه است.

*تجربه نشان داده بیشتر والدینی که اقدام به ضرب و شتم فرزندان خود می کنند به مواد مخدر اعتیاد دارند و دچار یکی از اختلالات روحی است وضعیت متهم این پرونده از لحاظ یاد شده چگونه است؟

خیر. فریبرز رزمی کار و قهرمان کیک بوکسینگ است و به هیچ نوع مواد مخدری معتاد نیست از نظر روحی سابقه هیچ نوع اختلال روانی ندارد. تنها دفاعی که از خود می‌کند اینست که می گوید در هنگام ارتکاب جرم عصبی بوده و در حالت عادی قرار نداشته است.

*یعنی می خواهید بگوئید متهم پرونده هنوز از لحاظ روحی و روانی تحت آزمایشات پزشکی قرار گرفته است؟

بله همینطور است. چون نیازی به آزمایشات روحی و روانی ندارد.

* این بی نیازی به آزمایشات پزشکی تشخیص بازپرس پرونده بوده است؟

خیر. در واقع طبق قانون متهمی می تواند تحت آزمایشات روحی و روانی قرار گیرد که مدعی شود که در ارتکاب جرم مسلوب الاراده و مجنون بوده باشد و یا تحت تاثیر مواد روان گردان قرار گرفته باشد. در حالی که فریبرز چنین ادعایی ندارد او فقط می گوید که عصبانی بوده و در حالت عادی قرار نداشته است. اگر متهم ادعا کند که مسلوب الاراده بوده و یا مجنون بوده است آنوقت تحت آزمایشات پزشکی قرار می گیرد تا ادعایش بررسی شود. ضمن این که ایشان هیچ سابقه بیماری روانی ندارد.

*با توجه به این که متهم می تواند تا زمان دادگاه با قرار وثیقه آزاد شود سوال اینست که الان فریبرز در زندان است یا آزاد شده است؟

متهم همچنان در بازداشت موقت و در زندان مرکزی کرج است.

* خبر دارید که برای خود وکیل گرفته است یا خیر؟

متهم درخواست وکیل نکرده است. یعنی هنوز از سوی ایشان کسی به عنوان وکیل وارد پرونده نشده است

اطلاعی ازچگونگی رفتار زندانیان با متهم دارید؟

نه اطلاع دقیقی ندارم اما معمولا بعضی از جرایم مثل کودک آزاری آنقدر زشت و ناپسند است که غیر ارادی واکنش منفی خیلی ها را به دنبال دارد مثلا وقتی به دادسرا رفتم و گفتم وکیل پرونده کودک آزاری هستم یکمرتبه دو سه نفر از حاضرین در سالن در حالی که نگاه سنگینی به من داشتند سوال کردند وکیل متهم هستید؟ اما پس از این که دریافتند وکیل نگار و مادرش هستم موضوع متفاوت شد بهرحال این که زندانیان هم با این گونه متهمان رفتار عادی ندارند خیلی جای تعجب نیست.

*فکر می کنید چه مجازات یا چند سال حبس در انتظار مفریبرز است؟

الان مشخص نیست اما حداقل سه سال حبس. یعنی اگر خوشبینانه و به نفع متهم پرونده نگاه کنیم حداقل سه سال حبس در انتظارش است اما حداکثر مجازات بستگی به عناوین اتهامی که در کیفر خواست می آید و همچنین به نظر دادگاه بستگی دارد.

*اخیرا شاهد کودک آزاری در نقاط مختلف کشورمثل ماهشهر بوده ایم اما پرونده نگار بیش از همه آنها سروصدا سرو صدا بپا کرده و افکار عمومی را جریحه دار کرده است شما علت این موضوع را در چه می بینید؟

همه این گونه پرونده ها بسیارتلخ و دردناک هستند اما پرونده نگار دردناک تر است. در واقع درپرونده کودک آزاری ماهشهر یا پرونده کیمیا بچه ها توسط نامادری و یا ناپدری مورد شکنجه و اذیت و آزار قرار گرفته اند اما نگار در حالی که دچار معلولیت حرکتی است از سوی پدر واقعی خود بشدت مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است و به همین خاطر واکنش بیشتر مردم را به دنبال داشته است

*آقای جهرمی حال کمی بپردازیم به قربانی جنایت. وضعیت نگار چگونه است؟

به علت اصابت قمه سر نگار از چند جا آسیب دیده اما از سه نقطه شکاف بر داشته که بخیه شده است. بینی وی هم شکافته شد. در گردنش هم آثار طنابی که بوسیله آن او را می کشیدند هم وجود دارد. یعنی از نظر جسمی و روحی هم خیلی آسیب دیده و هنوز توی شوک است به هرحال به رغم این که قرار بود امروز از بیمارستان ترخیص شود اما همچنان تحت نظر پزشکان بیمارستان است.

*روحیه اش چگونه است؟

از روحیه خوبی برخوردار است. اخیرا هم یکسری از هنرمندان مثل فیتیله ای ها و امیر عباس گلاب هم لطف کردند و به ملاقات آمدند حتی آقای گلاب برای نگارترانه خواند که این موضوع خیلی روی روحیه نگار تاثیر مثبت گذاشته است. در مجموع او بچه مهربان و خوش زبانی است. در همان برخورد اول با آدم صمیمی می شود وبا آدم گرم می گیرد. بزرگترین آرزویش هم اینست که روزی پیانیست شود.

*در خاتمه بفرمائید نگار پس از ترخیص تحویل مادرش می شود یا بهزیستی؟

قرار است تحویل مادرش شود و با او زندگی کند.

قدس آنلاین

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top