|
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ السبت ١٨ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 8, 2020
کد خبر: 898362
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۳/۷ - ۰۰:۴۹
خط مشی 2 گانه آمریکا در یمن
کنگره آمریکا در حالی ادعا کرده که موضوع همدستی بازجویان آمریکایی با اماراتی ها در شکنجه وحشیانه یمنی ها در زندان های سری یمن را بررسی می کند که همچنان برای ایجاد راه حل های بحران یمن دست از کارشکنی و توطئه برنمی دارد.
کنگره آمریکا خط مشی 2 گانه آمریکا در یمن
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، پایگاه خبری «شهاره»، در سایه سرکشی ائتلاف سعودی و ادامه سوء استفاده آن از غیرنظامیان در استان‌های جنوبی با ایجاد شکنجه‌گاه‌های مخفی و ترورهای بی وقفه و همچنین جلوگیری از ورود کشتی‌های حامل آذوقه به بنادر شمالی یمن آمریکا همچنان یکی به نعل می زند یکی به میخ و موضع شفاف و روشنی ندارد.

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب متممی از وزارت دفاع این کشور خواسته است که شکنجه‌گاه‌های امارات در جنوب یمن را مورد بازرسی قرار دهد.

یک منبع آگاه در پنتاگون، از نقش نظامیان و ماموران اطلاعاتی آمریکا در بازجویی از این افراد در زندان‌های امارات خبر داده بود که مبنای اقدام روز پنجشنبه مجلس نمایندگان قرار گرفت.
قسمت‌های جنوبی یمن در کنترل نیروهای ائتلاف عربی است. این کشور در پی تجاوز نظامی ائتلاف با محوریت امارات و عربستان سعودی، از سه سال گذشته با بحران شدید انسانی مواجه شده است.

سایت اینترسپت آمریکا هم نوشت: این اقدام در پی جدال لفظی بین نمایندگان و سرویس اطلاعات آمریکا صورت گرفت که نقش تازه آژانش اطلاعات مرکزی آمریکا در برنامه شکنجه های آمریکا در طول سال های پس از حوادث یازدهم سپتامبر را نشان داد.

پیش از این هفته، کمیته قوانین مجلس نمایندگان، از وزارت دفاع خواست تا تحقیق کنند که آیا متحدان ایالات متحده در یمن در شکنجه زندانیان دخیل بوده اند یا خیر، و اینکه آیا پرسنل آمریکا در بازجویی نقشی داشته اند و این موضوع پنجشنبه گذشته به اتفاق آرا تصویب شد.

نخستین بار خبرگزاری آسوشیتدپرس سال گذشته میلادی پرده از شبکه‌ای شامل 18 زندان مخفی در جنوب یمن برداشته بود که توسط دولت امارات و یا نیروهای یمنی تحت هدایت این کشور اداره می‌شد.

در این گزارش آمده است که قریب به 2 هزار یمنی در این زندان ها به طور مخفیانه نگاه داشته شدند و در معرض انواع مختلف شکنجه های وحشتناک قرار دارند .

در این زندان‌های مخوف بازجویان و شکنجه گران، زندانیان بی‌نوا را با شیوه‌های وحشتناکی نظیر «کباب کردن» زجر می‌دهند.

حسب مشاهدات و تحقیقات صورت گرفته، یکی‌ از شکنجه‌های رایج در زندان‌های مزبور، بستن متهم به چوبی شبیه سیخ کباب و سپس چرخاندن او روی شعله‌های آتش می‌باشد.

در همین حال سازمان ملل تحولات یمن را محاصره همه جانبه این کشور توصیف کرد و گفت: کشورهای ائتلاف جنگ علیه یمن به فرماندهی عربستان برای ورود آذوقه و سوخت به یمن و بخصوص مناطق شمالی کارشکنکی می کنند و حملات هوایی با کشتار شمار زیادی از غیرنظامیان و آوارگی صدها هزار نفر همراه بوده است.

مارک لوکوک، معاون امور انسانی دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی درباره اوضاع انسانی در یمن گفت: قریب به 8 میلیون و چهارصد هزار نفر در معرض ناامنی غذایی شدید و خطر گرسنگی هستند و اگر این شرایط بهبود نیابد، 10 میلیون نفر دیگر هم تا آخر سال جاری به این گروه ملحق می شوند.

در همین حال آمریکا در برخورد با اوضاع یمن همچنان سیاست یک بام و دو هوا پیش گرفته است در حالی که وجود زندان های سری در یمن را محکوم کرده و خواهان باز شدن بنادر یمن می‌شود، برای کارشکنی در ایجاد راه حل های بحران یمن توطئه می‌کند به گونه ای که واشنگتن انصار الله در یمن را مسئول حادثه کشتی ترکیه ای می‌خواند که چند روز پیش منتظر کسب اجازه برای ورود به بندر الحدیده بود تا بار گندم خود را خالی کند.

کاخ سفید ضمن درخواست از انصار الله برای گفت وگو با فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، انصار الله را متهم به حمله به کشتی ترکیه ای کرده و از این اتفاق ابراز خشم کرد.
این در حالی است که گزارش های بین المللی حاکی است کشتی ترکیه ای هدف حمله موشکی از سوی یمن قرار گرفت اما تایید نکرده که انصار الله در پس این حادثه بوده در حالی که این جنبش هم هر گونه دست داشتن در این عملیات را رد کرده است.

ناظران معتقدند بعید نیست شبه نظامیان طرفدار ائتلاف سعودی در پس عملیات حمله به کشتی ترکیه ای بودند تا دستورات نیروهای ائتلاف در ناکام گذاشتن تلاش های سازمان ملل برای گشودن بنادر یمن در برابر کشتی های حامل آذوقه عملی کرده باشند.
 

فارس

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top