خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 901753
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۲ - ۲۱:۲۲
امیرالمؤمنین علی علیه السلام:
من در این مدت از بیت المال ارتزاق نکردم
حضرت امام علی علیه السلام در مورد بیت المال مسلمانان بسیار سختگیر بود. تا آنجا که خود در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برد و همواره خود را با افراد بی بضاعت و کم درآمد جامعه مقایسه می نمود و سطح زندگی خویش را با آنان تنظیم می نمود.
بیت المال  من در این مدت از بیت المال ارتزاق نکردم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس جام نیوز، حضرت امام علی علیه السلام در مورد بیت المال مسلمانان بسیار سختگیر بود. تا آنجا که خود در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برد و همواره خود را با افراد بی بضاعت و کم درآمد جامعه مقایسه می نمود و سطح زندگی خویش را با آنان تنظیم می نمود.

 

به گونه ای که آن حضرت خوراک خویش را در صندوق می گذاشت و آن را مهر میزد که مبادا دیگران خورشتی بر آن بیفزایند. می فرمود دوست ندارم به جز چیزی که بدان علم دارم چیز دیگری در شکم وارد کنم. خوراک آن حضرت غالباً نان جو و سرکه یا نمک، مایعات چرب گیاهی، شیر و خرما بود در حالی که دیگران از نان گندم و گوشت استفاده می کردند و اگر او می خواست می توانست بهترین غذاها را برای خود و خانواده اش تهیه کند. چون، غیر از بیت المال، اموال خصوصی فراوانی در اختیار داشتند.

 

امام علیه السلام این رفتار را به عنوان یک الگو انجام داده و می خواست فرهنگ جامعۀ اسلامی را به این سوی رهنمون سازد. و کارگزاران، از هر جهت الگو و اسوۀ مردم باشند. امام علی علیه السلام نه تنها از بیت المال برای رفاه زندگی شخصی خویش استفاده نکرد، بلکه از اموال شخصی خود نیز در این راه، بهره ای نجست و آن ها را با ایثار و فداکاری، صرف زندگی محرومان و نیازمندان نمود.

 


این روزها از گوشه و کنار خبر هایی به گوش می رسد که حاکی از سوء استفاده بعضی مسؤلین از بیت المال می باشد، برخی طوری از بیت المال استفاده می کنند که حتی چند سال بعد از مسوولیت خود نیز از بیت المال استفاده می کنند و برای توجیه کار خود نیز دست به هر کاری می زنند.

 

در چنین شرایطی خیلی به جا است که بعضی از کلمات مولای متقیان را به این عزیزان گوشزد کنیم، باشد که گوش شنوایی باشد.

 

ایشان در جایی می فرمایند: «من در این مدت از بیت المال ارتزاق نکردم اکنون هم چیزی به همراه نمی برم.» [مفید، 1374، 432]

 

در جای دیگر نیز چنین می گویند: «به خدا قسم من از بیت المال شما درهمی برای خود نخواهم گرفت مادامی که یک درخت خرما در مدینه داشته باشم» [مجلسی، 1403، 40/170]

 

212

 

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top