خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ الأحد ٤ شعبان ١٤٤١ Sunday, March 29, 2020
کد خبر: 901765
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۳ - ۱۶:۰۱
شنونده تمسخر نیز در حکم فرد مسخره کننده است/استهزاء افراد را از بهشت محروم می‌کند
کارشناس علوم قرآنی گفت: در روایات آمده است کسی که برادر مومن خود را تحقیر و تخریب به ویژه در جمع کند بوی بهشت را متوجه نمی‌شود.
تمسخر شنونده تمسخر نیز در حکم فرد مسخره کننده است/استهزاء افراد را از بهشت محروم می‌کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز ،حجتالاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی کارشناس علوم قرآنی درباره تمسخر و استهزاء گفت: دین اسلام برای همه افراد در همه سطوح مجموعه‌ای از دستورات اخلاقی را داده است که اگر این دستورات انجام شود جامعه‌ای اسلامی و ارزشمند خواهیم داشت.

 

وی در همین راستا افزود: متاسفانه در جوامع امروز برخی از دستورات اخلاقی رعایت نمی‌شود و برخی از رفتارهای نادرست باعث ناراحتی و دلخوری افراد می‌شود.

 

این کارشناس علوم قرآنی درباره احترام به مومنان در دین اسلام اظهار کرد: افراد باید به برادر مومن خود احترام بگذارند و او را مورد استهزاء و تمسخر قرار ندهند زیرا این عمل در اسلام مذموم است و روایات زیادی وجود دارد که فرد خاطی صرف نظر از مجازات اخروی، در دنیا نیز به عقوباتی گرفتار خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی ادامه داد: متاسفانه تمسخر در جامعه امروز ما شیوع پیدا کرده و بعضی از اوقات دو نفر که در حال صحبت هستند درباره شخص دیگری صحبت کرده و او را مورد خنده و نیشخند قرار می‌دهند که این عمل در اسلام بسیار ناپسند شمرده شده است.

 

وی با اشاره به این که شخصیت هر فرد دارای ارزش است و باید حفظ شود افزود: تمسخر و تحقیر افراد که هر یک دارای شخصیتی هستند نادرست است. این که افراد یکدیگر را مسخره نکرده و مورد استهزا قرار ندهند بستگی به میزان آگاهی و فهم آنان دارد. همچنین شنونده تمسخر و استهزاء نیز در دایره عقوبت فردی قرار می گیرد که اقدام به تمسخر می‌کند.

 

این کارشناس علوم قرآنی درباره غفلت افراد در عدم استهزای دیگر اشخاص، توضیح داد: دلیل این که برخی افراد در جامعه یکدیگر را به سخره گرفته و استهزا می کنند این است که سطح اخلاقیات در جامعه پایین آمده است. هر فرد از نظر ظاهری، فکری، مالی و جسمی دارای شخصیت است و نباید افراد را مورد تمسخر قرار داد.

 

حجتالاسلام والمسلمین رضایی خاطرنشان کرد: اگر افراد براساس دستورات اسلامی اخلاقیات را در جامعه رعایت کنند مشکلی پیش نخواهد آمد. در روایات آمده است کسی که برادر مومن خود را تحقیر و تخریب به ویژه در جمع کند بوی بهشت را متوجه نمی‌شود. امیدواریم که براساس دستورات اسلامی در جامعه عمل کنیم تا جزو گناهکاران نباشیم.  

 

میزان

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top