|
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 14, 2020
کد خبر: 904765
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۷:۲۷
رئیس جمهوری روسیه:
مدرک رسواکننده‌ای علیه ترامپ نداریم
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دخالت در انتخابات آمریکا و داشتن مدرکی علیه دونالد ترامپ را تکذیب کرده و این نظر را که مخالفان خود را سرکوب می‌کند نادرست خوانده است.
ولادیمیر پوتین مدرک رسواکننده‌ای علیه ترامپ نداریم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز،‌ در پی دیدار روز گذشته دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه که در هلسینکی، پایتخت فنلاند صورت گرفت، شبکه خبری آمریکایی فاکس نیوز در مصاحبه‌ای اختصاصی با ولادیمیر پوتین در مورد ارتباط روسیه با سیاست داخلی آمریکا، مداخله در سوریه و موقعیت او در ساختار سیاسی روسیه پرسش هایی را مطرح کرده است.

 

در حالیکه تحقیقات سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در مورد اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا از جمله از طریق نفوذ سایبری به اطلاعات حزب دموکرات ادامه دارد، از ولادیمیر پوتین در مورد این اتهام سئوال شد.

 

رئیس جمهوری روسیه گفت که "اولا روسیه، به عنوان یک کشور، هرگز در امور داخلی ایالات متحده دخالت نکرده چه رسد به انتخابات در این کشور." او اتهام دخالت روسیه در انتخابات را بخشی از رقابت‌های سیاسی داخلی آمریکا توصیف کرد که، به گفته او، به روسیه ارتباطی ندارد هر چند تایید کرد که در انتخابات سال ۲۰۱۶، روسیه بیشتر مایل بود که ترامپ برنده شود چون در مقایسه با رقیب انتخاباتی خود، نگاه مثبت‌تری نسبت به روسیه داشت.

 

به گزارش رادیو فردا،‌ چند روز پیش، وزارت دادگستری آمریکا ادعانامه‌ای را علیه شماری از ماموران اطلاعاتی روسیه در ارتباط با تلاش جهت دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا صادر کرد.

 

 

عکس/ معاون دادستان کل آمریکا ادعانامه‌ای را علیه تعدادی از ماموران روسی صادر کرد

 

شبکه فاکس نیوز گفته است که در این مصاحبه، خبرنگار این شبکه یک نسخه از این ادعانامه را همراه داشت و کوشید آن را به دست پوتین بدهد اما رئیس جمهوری روسیه با اشاره از او خواست این اوراق را روی میز کنار خود بگذارد.

 

در مصاحبه مطبوعاتی مشترک رئیسان جمهوری آمریکا روسیه که پس از گفتگوهای آنان در روز گذشته برگزار شد، دونالد ترامپ گفت که مدرکی در اثبات مداخله روسیه در انتخابات مشاهده نکرده است. او همچنین به جای سرزنش روسیه، دولت‌های سابق آمریکا را مسئول تیرگی روابط بین دو کشور معرفی کرد.

 

به گزارش بی بی سی،‌ از آنجا که انتظار می‌رفت ترامپ در این مذاکرات، رئیس جمهوری روسیه را در مورد اتهام مداخله در انتخابات تحت فشار قرار دهد، نرمش او در قبال روسیه با انتقاد تند بسیاری از سیاستمداران مخالف و حتی برخی از سیاستمداران حزب جمهوریخواه - حزب ترامپ - مواجه شد. مخالفان رئیس جمهوری آمریکا او را به نرمش بیش از حد و حتی نادیده گرفتن اعتبار و منافع آمریکا متهم کردند.

 

در مورد دلیل رویکرد غیرمنتظره ترامپ، برخی از منابع گفتند که احتمالا از نظر دونالد ترامپ، پذیرش دخالت روسیه در انتخابات می‌تواند به این معنی باشد که پیروزی او نتیجه توانایی و در نتیجه، یک موفقیت شخصی نبوده بلکه با کمک دیگران به دست آمده است. به گفته آنان، با توجه به خصوصیات شخصیتی دونالد ترامپ، قبول چنین نتیجه‌گیری به مراتب بدتر از قبول توجیه روسیه بوده است.

 

 

در مقابل، این نظر نیز مطرح بوده که موضع ملایم رئیس جمهوری آمریکا در برابر روسیه به این دلیل است که در جریان سفرهای تجاری و ارتباط کاری دونالد ترامپ با آن کشور، سازمان‌های اطلاعاتی روسیه اسناد و مدارکی را علیه او یا اعضای خانواده‌اش گردآوری کردند و ترامپ از بیم افشای این مدارک، ناگزیر است با روسیه کنار بیاید. پس از نشست خبری هلسینکی، نانسی پلوسی، رهبر جناح دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت که "ضعف در برابر پوتین ثابت می‌کند که روس‌ها مدارکی شخصی، مالی یا سیاسی علیه رئیس جمهوری در اختیار دارند."

 

عکس/ نانسی پلوسی

 

خبرنگار فاکس نیوز از ولادیمیر پوتین در مورد "مدارک رسواکننده" علیه ترامپ و خانواده او سئوال کرد. پوتین گفت: "ما هیچ چیزی در مورد آنان در اختیار نداریم" و افزود که: "ترامپ فردی ثروتمند بود، اما افراد ثروتمند زیادی در آمریکا هستند، او در بخش ساختمان‌سازی روسیه فعالیت داشت، مسابقات ملکه زیبایی ترتیب می‌داد، اما در آن موقع به فکر هیچکس خطور نمی‌کرد که روزی بخواهد رئیس جمهور شود تا مدارکی برای آن روز جمع‌آوری کند."

 

 

رئیس جمهوری روسیه گفت که هرساله در نشست مجمع اقتصادی سن پترزبورگ در روسیه حدود پانصد تن از "صاحبان عمده صنعت و تجارت جهان و در مقیاسی بسیار بزرگتر از ترامپ" شرکت می‌کنند و افزود: "آیا فکر می‌کنید که سازمان‌های اطلاعاتی ویژه ما همه آنها را زیر نظر می‌گیرند؟" رئیس جمهوری روسیه گفت که برخلاف ایالات متحده، "روسیه چنین کاری نمی‌کند چون منابع لازم، نیروی انسانی کافی برای سازماندهی نظارت کامل دولتی نداریم و در هر حال، این بخشی از برنامه ما نیست."

 

از رئیس جمهوری روسیه در مورد تشدید اختلاف آن کشور و ناتو سئوال شد. او گفت که اگر اوکراین و گرجستان به عضویت این سازمان پذیرفته شوند "برایمان به منزله تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی محسوب می‌شود زیرا زیرساخت‌های ناتو را در مرز ما مستقر می‌کند و واکنش ما به چنین وضعیتی، بسیار منفی خواهد بود."

 

 

در مورد سوریه، ولادیمیر پوتین ارتباط روسیه با کشتار غیرنظامیان و حملات شیمیایی را رد کرد؛ هرچند گفت که در هر درگیری، "قربانی شدن افراد اجتناب ناپذیر است و همیشه این سئوال مطرح می شود که مقصر کیست؟" او حمله شیمیایی توسط دولت سوریه را مورد تردید قرار داد و گفت که کشورهای غربی اطلاعات نادرستی در مورد سوریه دارند.

 

از پوتین در مورد سرکوب مخالفان او در داخل روسیه سئوال شد. او گفت که رئیس جمهوری آمریکا نیز رقبایی دارد. خبرنگار فاکس نیوز گفت که "اما عاقبت رقبای دونالد ترامپ به مرگ منتهی نمی‌شود." رئیس جمهوری روسیه این اتهام را رد کرد و گفت که در هر کشوری، از جمله آمریکا، قتل‌های سیاسی به وقوع می‌پیوندند و به عنوان نمونه به ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و مارتین لوترکینگ، از رهبران جنبش مدنی آن کشور اشاره کرد.

 

در این مورد که آیا با تصویرش به عنوان "رهبر مقتدر" در روسیه موافق است گفت که "من ادعایی در این مورد ندارم."

 

۱۰۶

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top